Jump to content



Κολλα υδραυλικων και ψυκτρακια


BeetleJuice

Recommended Posts

Επειδη σε βλεπω πολυ προβληαμτισμενο, παρε ενα σωληναριο με 1 και κολλα 2 οτιδηποτε μεταηυ τους, αστο να στεγνωσει καποιες ωρες και μετα ξεκολα τα να δεις πως κολλαει και πως ξεκολαει

Link to comment
Share on other sites

ε κουβεντα κανουμε

απλα μου εκανε εντυπωση πως ειναι δυνατον αυτη η σιλικονη να πετυχαινει 2 πραγματα που μας ενδιαφερουν ταυτοχρονα

δηλαδη και να μην ξεκολανε τα εξαρτηματα απο μονα τους ή να πεφτουν απο τα τσιπακια οσο ζεσταινονται αλλα και να μπορουμε να τα βγαζουμε οποτε θελουμε (βλεπε ρμα)

απιθανος συνδυασμος

το μονο που με ανησυχει ειναι αν μειωνεται η αποδοση της θερμοαπαγωγικης παστας επειδη αναμεσα της κυκλοφορει σιλικονη

γινεται να μπαινει η παστα κεντρο κ στις ακρες η σιλικονη? πετυχαινουμε το ιδιο αποτελεσμα?

η αναλογια που βαζετε ειναι 1 προς 1 ?(τυπου μια σταγονα παστα κ ιδια ποσοτητα σιλικονης?)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βαζω μονο σιλικονη, και με lapισμενα ψυκτρακια για να βει λεπτο το φιλμ με την πιεση. Αν την ανακατεψεις πχ με Ceramique, θα μειωθει η συγκολλητικη της ικανοτητα, με αμφιβολης σημασιας βελτιωση στην αποδοση (δεν το βαζεις σε CPU).

Η σιλικονη γενικα χρησιμοποιειται λόγω της αντοχης της σε υψηλές θερμοκρασιες (πχ καλωδια με μονωση σιλικονης αντι για πλαστικο σε τοστιερες κλπ). Προσοχη χρειαζεται μονο στην αρχη μεχρι να πηξει, εγω εχω κλαψει μια GF4 έτσι απο ψυκτρα που επεσε απο τα mosfets εν λειτουργια.

Link to comment
Share on other sites

μονο σιλικονη?

κ περναει η θερμοτητα μεσα απο την σιλικονη στο ψυκτρακι?

σοβαρα μιλας?

εγω ξερω οτι η σιλικονη ειναι ΚΑΚΟΣ αγωγος θερμοτητας (μονος σου ειπες οτι την βαζουν στα καλωδια εξωτερικα για να αντεχουν σε τοστιερες κτλ)

εγω φανταζομουν οτι η σιλικονη ειναι το κολητικο μερος της μοντας κ η παστα το θερμοαγωγιμο μερος της μοντας οποτε τα 2 μαζι μας κανουν τον συνδιασμο που θελουμε...

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι. η σιλικόνη είναι το κολλητικό μέρος και τίποτα περισσότερο. η πάστα θα κάνει τη δουλειά για την οποία φτιαχτηκε.

ένα μίνι τεστ που έκανα στα μνημάκια έδειξε ότι μόνη της η σιλικόνη με τα ψυχτράκια (μάρκας xsilence) είναι σαν να αφήνεις τα μνημάκια μόνα τους να παίζουν πάνω στην κάρτα χωρίς τίποτα. (μόνο με το νερό στον πυρήνα).

το άφησα έτσι 2 24ωρα και το είχα χωρίς ψυχτράκια 4 μέρες οπότε και τα αποτελέσματα ήταν ίδια.

όταν συνδύασα τη σιλικόνη με την πάστα αμέσως έπεσε η θερμοκρασία 4 βαθμούς. δεν ξέρω τι θα γινόταν μόνο με πάστα και αυτοκολλητάκια γιατί τα άθλια δεν κάθονταν με τίποτα ανάποδα και τα ψυχτράκια έπεφταν συνέχεια στην κάρτα ήχου.

όσο για τα μέρη, εγώ προσωπικά έβαλα 1-1μιση μέρος πάστας και 4 μέρη σιλικόνης δηλαδή 1 προς 4.

ανάλογα με το πόσο "κολλητική" είναι η σιλικόνη πρέπει να αναμιγνύεται με την πάστα.

εμένα έκατσαν με την πρώτη στο 1 προς 4. ίσως να έπιανε και το 2 προς 4 δηλαδή 1 προς 2 αλλά εφόσον τα κόλλησα δεν το δοκίμασα καν.

δεν δοκίμασα κέντρο πάστα και γύρω γύρω σιλικόνη και δεν νομίζω ότι αξίζει σε μια τόσο μικρή επιφάνεια να γίνει κάτι τέτοιο αφού δεν θα φανεί διαφορά.

υπόψιν πως ούτε ταινία διπλής όψεος έπιασε ;):rolleyes::p

Link to comment
Share on other sites

αδερφέ τσάμπα προβήματίζεσαι... είναι δοκιμασμένο λέμε:p

the voudas way all the way!

κι εγώ κάπου εκεί, 14 με 1/5 και είναι κομπλέ κ σε συγκόλληση κ σε απόδοση, ανάλογα κ τη μάρκα της σιλικότης. κ για πάστα πάντα κεραμικ να μη σε νοιάζει να ξεχειλίσει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

μονο σιλικονη?

κ περναει η θερμοτητα μεσα απο την σιλικονη στο ψυκτρακι?

σοβαρα μιλας?

εγω ξερω οτι η σιλικονη ειναι ΚΑΚΟΣ αγωγος θερμοτητας (μονος σου ειπες οτι την βαζουν στα καλωδια εξωτερικα για να αντεχουν σε τοστιερες κτλ)

εγω φανταζομουν οτι η σιλικονη ειναι το κολητικο μερος της μοντας κ η παστα το θερμοαγωγιμο μερος της μοντας οποτε τα 2 μαζι μας κανουν τον συνδιασμο που θελουμε...

Τα υλικα δε χωριζονται σε καλους και κακους αγωγους της θερμοτητας. Απλα καποια εχουν μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα απο αλλα. Πως εσυ συμπερανες οτι η σιλικονη ειναι "ΚΑΚΟΣ αγωγος θερμοτητας"; Το οτι τη βαζουν στα καλωδια σημαινει οτι εχει αντοχη σε ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (σε αντιθεση με το πλαστικο), οχι οτι ειναι κακος αγωγος. ’λλωστε και τον καλυτερο μονωτη να βαλεις, μετα απο καποια ωρα θα πιασει την θερμοκρασια της τοστιερας.

Το πολύ λεπτό στρώμα σιλικονης (απαιτειται λεια και επιπεδη ψυκτρα και πιεση-περιστροφη στη συγκολληση) δεν εχει σημαντική θερμική αντισταση για την περιορισμενη σχετικα θερμοτητα που βγαζει ενα τσιπ RAM. Δεν ειπαμε να κολλησεις την ψυκτρα στον επεξεργαστη.

Όταν αναμιξεις την "παστα" με την σιλικονη δεν σημαινει οτι διατηρεις την θερμοαγωγιμοτητα της παστας, ιδιαιτερα αν δεν γινει ικανοποιητικη αναμιξη.

Σε βλεπω αγχωμενο, και συναμα ετοιμο να πιστεψεις καθε τι που θα σου πουμε τυφλα. Σκέψου και λίγο μονος σου, δεν ειναι δα καμια φοβερη επιστημη να κολλησεις ενα κομματι χαλκο σε ενα κομματι πυριτιο. Κι αν δεν βαλεις την ιδια μαρκα σιλικονη δλδ θα γινει τιποτα νομιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

βουδα θελω σκρινσοτ

κ την κολλα και την μοντα

αντε μη βαριεσαι κανε ενα ντεμο με 2-3 φωτογραφιουλες

αντε αντε , εισαι και απο τους παλαιωτερους εδω μεσα

είσαι πολύ μικρός... τοσοδούλης... :p:P

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=5012&highlight=voudas+way

dated 23/7/04 !!!

edit: τώρα είδα έχει ποστάρει πολλάκις στο θρεντ... λολ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morpheus [Σήμερα, στις 02:13]

Τα υλικα δε χωριζονται σε καλους και κακους αγωγους της θερμοτητας. Απλα καποια εχουν μεγαλυτερη θερμικη αγωγιμοτητα απο αλλα. Πως εσυ συμπερανες οτι η σιλικονη ειναι "ΚΑΚΟΣ αγωγος θερμοτητας"; Το οτι τη βαζουν στα καλωδια σημαινει οτι εχει αντοχη σε ΥΨΗΛΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (σε αντιθεση με το πλαστικο), οχι οτι ειναι κακος αγωγος. ’λλωστε και τον καλυτερο μονωτη να βαλεις, μετα απο καποια ωρα θα πιασει την θερμοκρασια της τοστιερας.

Το πολύ λεπτό στρώμα σιλικονης (απαιτειται λεια και επιπεδη ψυκτρα και πιεση-περιστροφη στη συγκολληση) δεν εχει σημαντική θερμική αντισταση για την περιορισμενη σχετικα θερμοτητα που βγαζει ενα τσιπ RAM. Δεν ειπαμε να κολλησεις την ψυκτρα στον επεξεργαστη.

Όταν αναμιξεις την "παστα" με την σιλικονη δεν σημαινει οτι διατηρεις την θερμοαγωγιμοτητα της παστας, ιδιαιτερα αν δεν γινει ικανοποιητικη αναμιξη.

Σε βλεπω αγχωμενο, και συναμα ετοιμο να πιστεψεις καθε τι που θα σου πουμε τυφλα. Σκέψου και λίγο μονος σου, δεν ειναι δα καμια φοβερη επιστημη να κολλησεις ενα κομματι χαλκο σε ενα κομματι πυριτιο. Κι αν δεν βαλεις την ιδια μαρκα σιλικονη δλδ θα γινει τιποτα νομιζεις;

κοιτα , προφανως δεν με ξερεις αν κρινω απο τις απαντησεις σου

παρολα αυτα αν εριχνες μια ματια στην υπογραφη μου θα εβλεπες οτι δεν ειμαι χθεσινος

εχουμε και λεμε λοιπον

τα υλικα οντως χωριζονται σε καλους και κακους αγωγους θερμοτητας αναλογα με την θερμικη αγωγιμοτητα ,δεν καταλαβαινω που κολησες σε αυτο το θεμα .

επιπλεον η σιλικονη κατεξοχην θεωρειται ΜΟΝΩΤΙΚΟ η ΣΥΓΚΟΛΛΗΤΙΚΟ ΕΙΔΟΣ και οχι θερμοαπαγωγο

τωρα αν εσυ θες να την βαζεις αναμεσα στο χαλκο και στο πυριτιο εμενα δεν με πειραζει

και το περιεργο ειναι οτι παραδεχεσαι μονος σου οτι "Όταν αναμιξεις την "παστα" με την σιλικονη δεν σημαινει οτι διατηρεις την θερμοαγωγιμοτητα της παστας"

αρα η αποδοση της παστας μειωνεται

οσο για το αγχωμενος , δεν ειμαι καθολου

απλα σε 2 μερες ηθελα μια δοκιμασμενη λυση για να κανω μια μοντα καπου

και οπως εγραψα , μπορει να εχω κανει τα απειρα αλλα δεν ετυχε ποτε να χρειαστει να κολησω τσιπακι με αυτη τη μεθοδο

οποτε το λογικο ειναι να ρωτησω αυτους που το εχουν κανει και το εχουν δοκιμασει

εγω ειχα δοκιμασει μονο τον τροπο με την λογκο στιγμης

οσο για το τι πιστευω αποσα μου λετε να εισαι σογουρος πως ξερω πολυ καλα ποιον να εμπιστευτω γιαυτο κ εψαχνα και τον βουδα που τοχε κανει ηδη

και δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να παω να παρω 10 σιλικονες για να πετυχω κατι που δεν αξιζει καν τοσο κοπο .ρωταω εδω , μου λενε οσοι ξερουν , και παω κ την αγοραζω

τοσο απλο

καμια διαθεση επιθεσης αλλα βιαζεσαι πολυ να κρινεις τον αλλο

ΒΟΥΔΑΣ

το thread το θυμομουν ρε

αλλα αυτο ειναι απο τοτε που ημασταν παιδια

περασαν κατι χρονια κ ελεγα μηπως ειχαμε κανενα καινουριο υλικο - μεθοδο

αν θυμαμαι καλα ειχα ποσταρει κ γω τοτε στο θρυλικο thread

γιαυτο σουπα και "the voudas way" αλλα δεν το επιασες απο την αρχη

ποιος ειναι τωρα ο μικρος? ο τοσοδουλης ?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ α ρε κωσταρα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.