Jump to content



ZALMAN KAI KAΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ


lionor

Recommended Posts

Εχω βαλει ενα zalman, το 7700 al-cu, αν θυμαμαι καλα, πανω σε μια 6600. Το θεμα ειναι οτι η θερμοκρασια ειναι σταθερα τωρα στους 60 βαθμους, δεν εχω δοκιμασει να τρεξω κατι σε 3d και να δω θεμροκρασια,αλλα φανταζομαι οτι μπορει να παει και 70... Αν αφησω ανοιχτο το κουτι, κατεβαινει στους 50 περιπου. Τι μπορει να φταιει; Υποψην οτι το κουτι ειναι ενα της πλακας, χωρις κανεναν ανεμιστηρα μεσα και ειναι τοποθετημενο σε σχετικα κλειστο χωρο....Θεωρητικα μεχρι ποσους βαθμους δεν θα εχω προβλημα; Αναρωτιεμαι οταν η καρτα ειχε εκεινο το απλο ανεμιστηρακι, στους ποσους πηγαινε..;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lionor-> Τι μπορει να φταιει; Υποψην οτι το κουτι ειναι ενα της πλακας, χωρις κανεναν ανεμιστηρα μεσα και ειναι τοποθετημενο σε σχετικα κλειστο χωρο....
Μάλλον το εσωτερικό του κουτιού σου "βράζει". Και στην CPU έχεις μεγάλες θερμοκρασίες ? Μήπως θα έπρεπε να ψύξεις το κουτί σου με 2 ανεμηστήρες (1 κάτω μπροστα να βάζει αέρα και ένας πίσω να βγάζει) που θα ανανεώνουν τον αέρα μέσα στο κουτί ?
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν πατάει καλά.

Αυτό που μπορείς να τσεκάρεις είναι αν το backplate και το στήριγμα για την ψύκτρα έχουν βιδώσει καλά μεταξύ τους.

Επίσης τσέκαρε αν το έλασμα στο οποίο μπαίνουν οι 2 βίδες είναι στη θέση του για να μπορέσεις να "πιέσει" την ψύκτρα πάνω στη cpu.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ομως ειναι οτι οταν ας πουμε βγαλω το πλαϊνο προστατευτικο του κουτιου, η θερμοκρασια πεφτει περιπου 10 βαθμους.... θα δοκιμασω να βαλω το κουτι του pc , σε χωρο που να αεριζεται καλα και θα δω παλι... Ξερετε μηπως μεχρι ποσους θεωρητικα βαθμους 'αντεχει' η καρτα γραφικων....;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.