Jump to content



Μεταφορά video απο ψηφιακη βιντεοκάμερα Sony


Recommended Posts

Καλημερα στο forum.

Μεταφερω καποια videos απο τις κασσετες μιας ψηφιακης videocamera Sony Handycam Digital 8. Η καμερα εχει μονο usb εξοδο οποτε προφανως δεν γινεται μεσω firewire.

Απο οτι βλεπω η ποιοτητα του video δεν ειναι και η καλυτερη. Στις ρυθμισεις του προγραμματος του εχω βαλει maximum quality και ειτε σε avi (μεγαλυτερο μεγεθος) ειτε σε mpeg (μικροτερο μεγεθος) η ποιοτητα χαλαει αν το βαλεις σε full screen.

Παιζει ρολο αν η εξοδος ειναι usb η firewire στην ποιοτητα του video? Oi κασετες ειναι Digital 8 ενω μου ειπαν πως υπαρχουν και οι Hi 8, παιζει ρολο μηπως αυτο στην ποιοτητα του video?

Τι μπορω να κανω ωστε το video που θα μεταφερθει στον υπολογιστη να ειναι σε ποιοτητα ισαξια με αυτη που βλεπω στην mini lcd οθονουλα της καμερας...Οσοι γνωριζουν επι του θεματος αμα μπορουν να βοηθησουν, ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

Η videocamera τελικα εχει εξοδο s-video και την συνδεσα στην εισοδο s-video της καρτας tv-tuner οποτε μπορω να τραβηξω βιντεο σε μεγαλη αναλυση απο εκει. Το μονο προβλημα μου τωρα ειναι πως δεν τραβαει και ηχο μαζι. Αν δεν κανω λαθος το s-video ειναι και ηχος και εικονα μαζι? Αν γνωριζει καποιος την απαντηση ας μου πει, να μην προσπαθω να βγαλω ηχο τσαμπα απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο οι κάμερες με mini dv (ψηφιακές) κασέτες έχουν firewire, οχι οι Hi8.

Καλύτερη ποιότητα εικόνας φέρεται οτι έχει η svideo σύνδεση. Ήχο παίρνεις με ενα καλώδιο RCA σε minijack (ελληνιστί "μπανάνα" - κόκκινο και άσπρο σε καρφάκι 3,5χιλ) από την κάμερα στο line in του Η/Υ.

Φίλε, ποιό tv tuner έχεις? Αυτό παίζει μεγάλο ρόλο στην ποιότητα της σύλληψης, και μπορεί να ευθύνεται και για τα σπασίματα στην εικόνα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Χθες, στις 20:30]

Μόνο οι κάμερες με mini dv (ψηφιακές) κασέτες έχουν firewire, οχι οι Hi8.

Καλύτερη ποιότητα εικόνας φέρεται οτι έχει η svideo σύνδεση. Ήχο παίρνεις με ενα καλώδιο RCA σε minijack (ελληνιστί "μπανάνα" - κόκκινο και άσπρο σε καρφάκι 3,5χιλ) από την κάμερα στο line in του Η/Υ.

Φίλε, ποιό tv tuner έχεις? Αυτό παίζει μεγάλο ρόλο στην ποιότητα της σύλληψης, και μπορεί να ευθύνεται και για τα σπασίματα στην εικόνα που λες.

Τελικα πηρα ηχο κανοντας αυτο που μου ειπες με το Minijack στην line-in. Ο λογος που δεν το εκανα αυτο ηταν γιατι νομιζα πως με το s-video περνεις και ηχο μαζι. Το tv-tuner ειναι το pctv rave της Pinnacle.

Λεγοντας σπασιματα εννοουσα πως χαλαει η αναλυση και πιξελιαζει, σορρυ λαθος ορολογια :tomato:. Κατα τα αλλα μεσω s-video οντως η αναλυση και η ποιοτητα ειναι σχεδον αψογες. Ευχαριστω για την βοηθεια παιδες :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.