Jump to content



Βοήθεια με σταθεροτητα!!1


Strategos

Recommended Posts

Λοιπον το συστημα μου είναι το παρακάτω και μιας και είπα να προσπαθησω να ξεζουμίσω πάλι τον επεξεργαστή δοκίμασα κάτι διαφορετικό απο το 300 fsb που το έχω full σταθερο με στοκ ταση, έτσι δοκιμασα διαφορες συχνότητες με δεδομένο να είναι οι μνήμες κατω απο 255mhz(2,7v) οπότε εφτασα στα εξης αποτελεσματα:

1)με 330 fsb στοκ ρευμα μπλε οθόνη

2)333 με 1.550 20 λεπτά αντωχή στο ORTHOS(μετα failed 1 error)

3)325 με 1.525 30 λεπτά αντωχή στο ORTHOS

4)322 με 1.500 1ωρα++ στο ORTHOS

5)320 με 1.475 1ώρα στο ORTHOS

6)320 με 1.450 20 λεπτά στο ORTHOS

*(σε όλα αυτα τα Mosfets 60+ και τσήριγμα απο ta pinia)

Μετά δοκιμασα λιγο toast 2πλι με 1.450 στα 330fsb restart, 1450 325 για καποια ώρα και μετα snm 1.475v 322fsb 100%load-average το περασε, δοκιμάζω 325 100%-average το περασε παω να δοκιμάδω 1.475 100%-long στο fpu όλα πανω απο 60c+ έτσι λέω να ξαναδοκιμάσω ORTHOS 1.475 325fsb στα 35 λεπτά failed.

Έτσι θέλω να σας ρωτίσω πως μπορώ να άνω σταθερό τον cpu στο 325fsb; Φαινετε ότι έχει ταση να κάτσει στα ίσα του στο super pi 2πλο 32m δεν μου κάνει νερά αλλά...

Δεν ξέρω μηπως να πειράξω τα ρεύματα chipset, ldt; Μηπως να κάνω καποιο κάψιμο με καποια συγκεκριμένη μεθοδό;

ΤΑ ΦΩΤΑΑΑΑΑ ΣΑΣ.... :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω ότι το θέμα με το ORTHOS ίσως να είναι το overheating γιατί όταν ακούω το τσίριγμα βλέπω την cpu απο 100% να πηγαίνει 50% και ίσως για αυτο να πετάει λάθει και να λέει expected 0.4 and u done 1.46sec

Link to comment
Share on other sites

Εχε ανοιχτο το CoreTemp φιλε μου και κοιτα τους πυρηνες για θερμοκρασιες,σε εμενα εκανε το ιδιο και τελικα ολα οκ μολις εβαλα την Zalman.

edit:Καλα εσυ εισαι και 2700,εμενα μαμα πηγαινε 65+ βαθμους ο ενας πυρηνας.

Link to comment
Share on other sites

εγω με smartguardian τους βλέπω αλλα νομίζω οτι μου δείχνει μπαρουφες, και τελικα για να ελέγξω την σταθερότητα προτίμησα το 2πλι prime95 και ανακάλυψα οτι στο 325 με 1.475 μου βγάζει λαθος αλλα στο 322 μέχρι στιγμής το έχω 4 ώρες και το βλέπω μια χαρα χωρις να έχω Overheat τώρα με το Orthos ποιο παλιά είχα πρόβλημα διοτι μετα απο το πολύ overheat είχα προβλημα σταθεροτητας αλλά απο ότι βλέπω ίσως να κατάφερα να τον σταθεροποιήσω .

btw: το τσίριγμα που ακούω οταν ανεβένει η θερμοκρασία λογικα ειναι ή απο το throttling ή απο τα πηνία(ετσι μου παν τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Strategos [Σήμερα, στις 15:17]

εγω με smartguardian τους βλέπω αλλα νομίζω οτι μου δείχνει μπαρουφες, και τελικα για να ελέγξω την σταθερότητα προτίμησα το 2πλι prime95 και ανακάλυψα οτι στο 325 με 1.475 μου βγάζει λαθος αλλα στο 322 μέχρι στιγμής το έχω 4 ώρες και το βλέπω μια χαρα χωρις να έχω Overheat τώρα με το Orthos ποιο παλιά είχα πρόβλημα διοτι μετα απο το πολύ overheat είχα προβλημα σταθεροτητας αλλά απο ότι βλέπω ίσως να κατάφερα να τον σταθεροποιήσω .

btw: το τσίριγμα που ακούω οταν ανεβένει η θερμοκρασία λογικα ειναι ή απο το throttling ή απο τα πηνία(ετσι μου παν τουλάχιστον).

Το τσιριγμα το εχω και εγω και κατεληξα οτι ειναι της μητρικης(μαλλον ζοριζεται στα 260 1:1).Απο θερμοκρασια κοιτα τα coretemps ειναι διαφορετικα απο την απλη,δλδ ενω ολα τα tools μου λενε θερμοκρασια cpu=47 βαθμους τα cores εχουν 51 και 59 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

και δυστηχώς με πανω απο 1.475v έχω dropping και κλείνει το τροφοδοτικό(tagan 580), έριξα 0.1v τις ram και έκλεισα τις λαμπες μπας και γίνει τπτ αλλα από οτι είδα στο psu calculator χρείαζομαι 640watt για να δώσω 1.5vcore. :getlost:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.