Jump to content



Βοήθεια με σταθεροτητα!!1


Strategos

Recommended Posts

Αν εχεις πολυμετρο βαλτο να βλεπεις οταν θα κανει το PSU τεστ ποσο λεει ειναι το πιο αξιοπιστο.Το δικο μου tagan παντως ετσι τα εφτυσε,κατεβαινε σιγα σιγα μεχρι που κολησε στα +2,65 και τερμα:(

Link to comment
Share on other sites

Τοσο διαβαζει η μητρικη, δε παει να πει πως ειναι και τοσο στη πραγματικοτητα, τα τεστ στο S&M "χτυπανε" γιατι διαβαζουν τιμες που ειναι υπερβολικες. Εχω παρομιο combo με το δικου σου, 165-TAGAN 480-7900GT-2x1 γιγα μνημες-3 δισκους δυο οπτικα και αντλια που τραβαει απο τη 12αρα του τροφοδοτικου και δεν εχω προβλημα και ας δειχνει τρελα νουμερα το S&M. Μονο με πολυμετρο θα βεβαιωθεις. Παντος βαλε ενα 8αρακι στις μνημες και σου και κυριοτερο στα Mosfet , σιγουρα θα βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sisman

Τοσο διαβαζει η μητρικη, δε παει να πει πως ειναι και τοσο στη πραγματικοτητα, τα τεστ στο S&M "χτυπανε" γιατι διαβαζουν τιμες που ειναι υπερβολικες.

Ακριβώς. Εμένα μόλις το στρέσαρα μου έδειχνε την δωδεκαρα στα 11.7 ενω πολυμετρημένη δεν ξεκόλισε από τα 11.95V. Οπότε μην δένεις κομπο τις τιμές που λαμβανουν τα sensors της mobo

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα 8ρι πανω εκει παντως σιγουρα με πάνω απο 1.475 κλίνει το pc σε long snm σιγουρα κάτι παίζει. Απο εκεί και πέρα δοκιμάζω τώρα με snm μαχ stock vcore cpu-ram θα ποστάρω σύντομα screenshots.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις βάλει απο το bios uplimit στη θερμοκρασία της cpu έτσι ώστε να κλείνει το pc όταν το φτάνει, τότε είναι σίγουρα το psu... εδώ και τώρα δεν μας τα λέει καλά, είναι πολύ μεγάλα τα dV... Τα δικά μου dV πάντως δεν ξεπερνάναι τα 0.03 volt απο το monitor του snm και αντίστοιχα και στο πολύμετρο, η μόνη διαφορά είναι ότι δεν είναι ίδιες οι max και min τιμές στο snm και στο πολύμετρο, εκεί όντως διαφέρουν αρκετά και φαίνεται το σφάλμα στη μέτρηση του sensora της μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο μερικα τεστ είδα τα εξης:

1)Οι μνήμες μετα απο τα 257mhz οτι timmings και να έχεις ενω περνάνε ολα τα τεστ οταν πας να παίξεις καποιο 3d game καπουτ.

2)Επισης σε υψηλες συχνότητες οι μνημες κανουν το μονιτορ του πισι να κλεινει και να ξανανιγει για 1s κάθε 3-4 λεπτά.

3)με τα timmings που βλέπεται είτε της βάλω στα 260 είτε στις 240 όταν ανεβάσω το fsb πάνω απο 300 δλδ 324 με 1.475v που είμουν σταθερώς τώρα ή αν ήταν ψηλά οι μνήμες έβλεπα μπλε οθόνη είτε αν είταν χαμηλα περναγα snm long fpu και memory test αλλά δεν πέρναγε τα cache τεστς και κρασαρε στα games (οπότε κατάλαβα ότι οι μνήμες επιρεάζουν την cache.

4)Κάνω clear cmos 324fsb@1.475volt με cpu/12 διαιρέτη όλα μια χαρά και long fpu και τα cache πέρασε και χωρις 5v dropping μονο λίγο η 12v.

Αν βγαλατε μια άκρη απο τα παραπάνω πείτε μου και μένα.:...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.