Jump to content



"Τροφοδοτικες"....αποριες


Panos_ole

Recommended Posts

Καλημερα στη παρεα

Παιδες θα ηθελα τις αποψεις σας σχετικα με την αντικατασταση ή μη ενος τροφοδοτικου

Πριν απο 2 μερες αγορασα την Club3d 8800GTX και μετα μεγαλης μου εκπληξης διεπιστωσα οτι τα 2 pci-x

βυσματα ειναι πανω στο ιδιο καλωδιο. Τελος παντων υποτιθεται οτι η καρτα ζηταει αθροισμα ρευματων γυρω στα 30a , οπως ομως και να εχει η καρτα δουλευει κανονικα, ή να το πω καλυτερα δεν εχω δει ακομα καποιο προβλημα. (Εβγαλε το 3dmark 2001 χωρις κανενα προβλημα)

Με 4 δισκους sata , 1 floppy, 2dvd's , 1sounblaster fatal1ty πιστευετε οτι ειναι καλο να αφησω το herolchi 550 πανω, η να το αντικαταστησω με καποιο που θα μοιραζει πιο σωστα τα ρευματα, και κυριως θα ειναι αθορυβο; Εχετε καποιο να μου προτεινετε;

Προσωπικα κλεινω προς το Tagan 600watt που βγαζει 2 ανεξαρτητες γραμμες 20Α με τα 2 βυσματα να ειναι το καθε ενα μονο του πανω σε καθε γραμμη.

Αυτα!!!

Υ.Γ Να σημειωσω οτι δεν εχω κανει ουτε προκειται να κανω ποτε o/c σε κανενα απο τα υποσυστηματα του Υπολογιστη

Οποιος ξερει η θελει ας πει τη γνωμη του

Ευχαριστω εκ των προτερων

Πααναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

...μια χαρα ειναι το HEC 550 και πολυ αξιοπιστο κιολας ;)

...τωρα για το o/c δεν ειναι και υποχρεωτικο αλλα αν δεν ηθελες να κανεις θα μπορουσες να παρεις κατι αρκετα φθηνοτερο γιατι στην ουσια αυτο που πληρωνεις σε τετοια mobo ειναι οι δυνατοτητες για υπερχρονισμο...ουτως η αλλως τσαμπα ειναι αφου τα πληρωσες που τα πληρωσες :D :D

Link to comment
Share on other sites

αφού παίζει κανονικά άστα όπως είναι. όταν άμα δεις ότι κάπου κολλάει κάνει επανεκκινήσεις, πετάει μπλε οθόνες κλπ τότε τσέκαρε τάσεις και αν δεις πως έχουνε πρόβλημα άλλαξε το.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις μόνο σου αν χρειάζεσαι νεο τροφοδοτικό χρησιμοποιώντας τον παρακάτω watt calculator

http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Γνώμη μου απο αυτά που είπες και φαίνονται στην υπογραφή σου και εφόσον δεν κάνεις overclocking δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 10:54]

...μια χαρα ειναι το HEC 550 και πολυ αξιοπιστο κιολας ;)

...τωρα για το o/c δεν ειναι και υποχρεωτικο αλλα αν δεν ηθελες να κανεις θα μπορουσες να παρεις κατι αρκετα φθηνοτερο γιατι στην ουσια αυτο που πληρωνεις σε τετοια mobo ειναι οι δυνατοτητες για υπερχρονισμο...ουτως η αλλως τσαμπα ειναι αφου τα πληρωσες που τα πληρωσες :D :D

@mortisboy

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Δεν τολμω να σκεφτω την λεξη o/c γιατι δεν θελω να θαψω τον επεξεργαστη πριν την ωρα του, αν και γνωριζω πολυ καλα οτι αυτο το "αθλημα" ειναι απο τα δημοφιλεστερα εδω σε αυτο το site

Να σου πω μονο οτι το συγκεκριμενο μηχανακι παιζει και θα παιζει συνεχως εφαρμογες video editing και αλυπητα After effects pro. (αρπαζει φωτιες κανονικα)

Βεβαια την 8800 δεν τη πηρα για το after effects - μη τρελαθουμε κιολας - αλλα που και που ξυπναει μεσα μου...το παιδι:) :) :) και αργει πολυ να ξαναπαει για υπνο:zzz:

Κανα flight simulator και first person shooters για να περναν....οι μερες!!!

Παντως βασει του προγραμματος που μου εκανε link ο φιλαρακος βρηκα οτι οχι μονο δεν ειμαι καλα σε ισχυ....αλλα υπολειπομαι κιολας 27 watts!!!!:( :( :(

Δηλαδη και το 600αρι Tagan που ελεγα λιγο ειναι....

Δεν ξερω τι θα κανω....αντε να το αφησω ετσι...και αν κανει μπουμ και παρασυρει τιποτα μαζι του στον αχαρο τον αδη;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole

@mortisboy

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου

Δεν τολμω να σκεφτω την λεξη o/c γιατι δεν θελω να θαψω τον επεξεργαστη πριν την ωρα του...

Να σου πω μονο οτι το συγκεκριμενο μηχανακι παιζει και θα παιζει συνεχως εφαρμογες video editing και αλυπητα After effects pro. (αρπαζει φωτιες κανονικα)

Τι ακριβώς εννοείς πριν την ώρα του? Γιατί άντε να του μειώσεις το χρόνο ζωής στο μισό... Από τις 100.000 ώρες που έχει, να το πας 50.000 δηλαδή που αν κάνεις τις πράξεις είναι σχεδόν 6 χρόνια... Με τέτοιες απαιτήσεις που έχεις, θα έχεις αυτόν τον επεξεργαστή μετά από 6 χρόνια? Και φυσικά μιλάμε για την χειρότερη περίπτωση...

Από την άλλη, ο δικός μου δουλεύει στο +50%, που στις εφαρμογές που κάνεις σημαίνει ότι αν ένα rendering σου παίρνει 1 ώρα, θα σου παίρνει 40 λεπτά... Κρίνε μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά για να μην ανοίγω καινούργιο thread θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό. Έχω εναν x2 4400+ @2625 μαζί με μια Asus A8N32 και μια X1900XT. Δεν ξέρω πως μου μπήκε και απο εκει που έλεγα να παω σε conroe σύστημα αποφάσισα να αλλάξω κάρτα γραφικών για να έχω καλύτερα αποτελέσματα στα παιχνίδια στην 20αρα wide που απέκτησα τα xmas. Αυτό που θέλω να μάθω είναι κατά το πόσο επαρκεί το Liberty 620w που έχω για να βάλω μια 8800GTS και να κρατήσω παράλληλα και το cpu ανεβασμένο. Απο αυτά που έχω ψιλοδιαβάσει η 8800GTS θέλει 400w psu ως minimum με 26Α στην 12αρα, αλλά θα ήθελα και κάποια γνώμη απο κάποιον που έχει δουλέψει με ανάλογο σύστημα.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.