Jump to content


Μεταξύ Σκύλας και Χάρυβδης (aka Acer ή Turbo X)


CaptainMilo

Recommended Posts

Για ακόμα μια φορά η αιώνια απορία

Non branded laptop με πολύ καλό service , ή branded με μάπα (κυριολεκτικά);

Τα δύο φορητά είναι τα παρακάτω

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=907219&tab=specs

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69975842&product=888613&tab=specs

Και τα δύο έρχονται στα ίδια χρήματα

Έξω από την χώρα δεν πρόκειται να βγω πριν τελειώσει ο χρόνος της εγγύησης , οπότε το θέμα ενχώριας εγγύησης του turbo x δεν με απασχολεί

To εν λόγω Acer που το είδα στο mediamarkt , μου άρεσε ιδιαίτερα η glossy οθόνη του , αλλά έχω την χειρότερη εμπειρία με το τμήμα service τους (ο Σωτήρης βέβαια κατέχει τα πρωτεία στο θέμα)

Από την άλλη , το Turbo x έχει καλύτερο service , συν την παρουσία όχι onboard κάρτας γραφικών , αποδεσμεύοντας έτσι πρόσθετο φόρτο στην μνήμη του συστήματος .

Το barebone είναι clevo αν δεν κάνω λάθος;

Γενικώς επειδή κάποιος φίλος δεν έχει turbo x ώστε να κρίνω την ποιότητα , βασίζομαι μόνο στην αρνητική εντύπωση που μου άφησε το service του acer κατά την 2.5χρονη χρήση του - κατά την οποία όμως δούλευε 24/7 και αποδείχτηκε σκυλί

Θα ήθελα να μου παραθέσετε τις εμπειρίες / γνώμες σας μεταξύ των δύο αν είναι δυνατόν , και τι θα προτιμούσατε αν βρισκόσασταν στην θέση μου

Το βαλάντιο κυμαίνεται γύρω στο χιλιάρικο , και δεν είναι δυνατόν να το υπέρβει πολύ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως θα επερνα το τουρμπο-χ. το πλαισιο εχει φοβεροτατη εξυπητρετηση και σερβις.το hardware του ειναι πολυ καλο. απο διαρκεια μπαταριας δεν εχω ιδεα και για τα δυο αλλα αυτο μαλλον δεν εχει μεγαλη συμασια αν δεν εισαι συνεχεια στο δρομο καθως ουτε και τα κιλα. σ σε κατι προπερσυνα(2005) ριβιου του pc world που ειχε λαπτοπ οι οθονες των τουρμπο-χ εβγαιναν πολυ καλες(τωρα ποσο αντικειμενικο ηταν δε ξερω)το χαρντγουερ του ασερ ειναι χειρωτερο(καρτα γραφικων ετη φωτος πισω)και το σερβις της αλμαν ειναι αποτι εχω δει ΑΠΑΙΣΙΟ.

Link to comment
Share on other sites

Turbo-X θα έπαιρνα αν ήμουν στη θέση σου...

Ακούω διαρκώς τα χειρότερα για τα Acer, οπότε η γνώμη μου είναι να τα αποφύγεις...

Να σε ρωτήσω κάτι όμως? Στα ίδια χρήματα, δεν έχεις άλλες επιλογές? Μόνο Turbo-X και Acer??

Link to comment
Share on other sites

και εγω σε turboX θα πήγαινα λόγω εγγύησης αν εισαι αυστηρα μεταξύ των δυο εταιρειών.η ποιότητα τους δεν φτάνει αλλες ποιοτικότερες εταιρείες οπότε αν ειναι να συμβεί κάτι καλύτερα απο πλαίσιο για να εχεις ησυχο το κεφάλι σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Efialtis

Μακριά από Acer μόνο και μόνο επειδή έχει το χειρότερο service που έχω αντιμετωπίσει στην Ελλάδα.

+1 Turbo-x.

To αυτο...Πλεον για μενα η υποστηριξη και η ψυχικη μου ηρεμια ειναι πιο σημαντικες

απο τεχνικα χαρακτηριστικα και μαρκες....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ενδιαφέρομαι για Sirus Duo I, ρώτησα και έμαθα πως μπορείς να αλλάξεις πολλά πράγματα, όπως cpu, δίσκο στις 7200rpm ή να προσθέσεις άλλο ένα dimm του 1GB (έχει ήδη 1χ1GB). Στα θετικά των Turbo-X, το 24-ωρο service. Τέλος, σκέψου τι παίρνεις στα ίδια λεφτά... (on-board vga?)...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις

Φίλε Νίκο , στα χρήματα που διαθέτω δεν παίζουν και πάρα πολλές επιλογές , οπότε τα συγκεκριμένα φορητά είναι μονόδρομος

Θα πάω να δω και την οθόνη τους σήμερα , και θα τον κλείσω

Ενδιαφέρον πληροφορία kunoobidi ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.