Jump to content


Μια ασυνηθιστη απορια για UPS


minus

Recommended Posts

Αν εχω ενα ups συνδεδεμενο στο ρευμα, αλλα κλειστο, χαλάει και φθειρεται η μπαταρια του? Αν ναι, στον ιδιο βαθμο με το να το εχουμε ανοικτο?

Τι θελω να κανω: εχω ηδη ενα ups για τα ηλεκτρονικα μου, και μου...περισσευει αλλο ενα.

Του αλλαξα δε, προσφατα, και μπαταρια και ειναι μια χαρα.

Δεν θελω προς το παρον να το βαλω σε λειτουργια για να προστατευει κατι.

Ωστοσο, σκεφτομουνα, απο το να το εχω σε πληρη αχρηστια, να το εβαζα στην πριζα ωστε να ειναι φορτισμενο, χωρις συσκευες πανω του.

Λεω να το εχω κλειστο, ωστε, εστω και χωρις συσκευες, να μην αρχιζει να αδειαζει μονο του(εστω κι αργα) σε ενδεχομενη διακοπη ρευματος, και να το εχω ως πηγη ρευματος αν ειμαι παρων στην διακοπη και χρειαστω ρευμα.

Αν το εχω λοιπον στην πριζα, κλειστο, φορτιζει? Ειναι ηπια η χρήση αυτη? Θα μου αντεξει πιο πολλα χρονια η μπαταρια?

Η κάνω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, βελτιώνουν τη διάρκεια ζωής τους αλλά και την απόδοσή τους, όταν φορτίζονται και αποφορτίζονται τακτικά. Αν δεν το έχεις σε χρήση, θα σου πρότεινα να το αποφορτίσεις (βγάζοντάς το από τη παροχή και βάζοντας μια συσκευή να δουλεύει μέχρι να σβήσει) και όταν το χρειαστείς να το βάλεις 2-3 ώρες να γεμίσει και μετά να το θέσεις σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως ειναι η καλυτερη επιλογη να το αφησεις με αδεια μπαταρια, τα ups εχουν μπαταριες μολυβδου σαν αυτες που εχουν τα μηχανακια και απ' οσο ξερω αν αποφορτιστει 100% η μπαταρια ειναι αχρηστη. Καλυτερα βαλτο σε καμια τηλεοραση η κατι τετοιο.

Οταν ειναι στην πριζα ολα τα ups φορτιζουν αν χρειαζεται ανεξαρτητα αν ειναι ανοιχτα ή κλειστα εκτος απο λιγες εξαιρεσεις που εχουν και διακοπτη στην πισω πλευρα σαν τα τροφοδοτικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Γενικά οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες, βελτιώνουν τη διάρκεια ζωής τους αλλά και την απόδοσή τους, όταν φορτίζονται και αποφορτίζονται τακτικά. Αν δεν το έχεις σε χρήση, θα σου πρότεινα να το αποφορτίσεις (βγάζοντάς το από τη παροχή και βάζοντας μια συσκευή να δουλεύει μέχρι να σβήσει) και όταν το χρειαστείς να το βάλεις 2-3 ώρες να γεμίσει και μετά να το θέσεις σε λειτουργία.

Σωστό ΑΛΛΑ:

1. (Βασικό) Κατά την αποφόρτιση η μπαταρία δεν πρέπει να αδειάζει πλήρως αλλά περίπου μέχρι το 20-30%

2. Η φόρτιση διαρκεί συνήθως περισσότερο από 2-3 ώρες (καλό είναι για σιγουριά 24 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.