Jump to content



Raptor 740ADFD Dying...


FocusX

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Από τον Αύγουστο έχω στο σύστημα μου έναν Raptor 740ADFD στον οποίο έχω το λειτουργικό και τις εφαρμογές μου. Όλα καλά μέχρι χθες όπου εκεί που έλιωνα στο call of duty το παιχνίδι κολλάει (όχι τα windows). Επανεκκίνηση λοιπόν και εκεί που η μητρική αναγνωρίζει τους σκληρούς "κωλώνει". Να μην τα πολυλογώ, έκανα 2 φορές επανεγκατάσταση στα windows και στην εκκίνηση μου έβγαζε μήνυμα για corrupt ntoskrnl.exe. Σήμερα έκανα chkdsk και μου βγάζει τα ακόλουθα:

Event Type: Information

Event Source: Chkdsk

Event Category: None

Event ID: 26180

Date: 3/2/2007

Time: 2:05:40 μμ

User: N/A

Computer: χχχχ

Description:

Checking file system on G:

The type of the file system is NTFS.

CHKDSK is verifying file data (stage 4 of 5)...

File data verification completed.

CHKDSK is verifying free space (stage 5 of 5)...

Free space verification is complete.

Adding 1 bad clusters to the Bad Clusters File.

Correcting errors in the Volume Bitmap.

Windows has made corrections to the file system.

72611248 KB total disk space.

5522580 KB in 17630 files.

4788 KB in 1530 indexes.

4 KB in bad sectors.

87896 KB in use by the system.

65536 KB occupied by the log file.

66995980 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.

18152812 total allocation units on disk.

16748995 allocation units available on disk.

Τον πήρα από e-shop... λογικά καλύπτομαι από την εγγύηση έτσι; Το μηχάνημα μου είναι overclocked αλλά σε μαμά ρεύματα, δεν το έχω ζορίσει ιδιαίτερα. Υπάρχει περίπτωση να φταίει και αυτό;

Επίσης ο σκληρός δούλευε με απενεργοποιημένο το NCQ

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε από εδώ το WD Data LifeGuard diagnostics και στη συνέχεια επέλεξε την εντολή "Quick test" .

Εφόσον δεν ολοκληρωθεί το τεστ, έχει πρόβλημα ο σκληρός και πρέπει άμεσα να αντικατασταθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα μέχρι σήμερα με τους WD, μόνο τέτοιους έπαιρνα πάντα. Εγώ πιστεύω ότι όντως είναι αξιόπιστοι, αλλά κάπου θέλεις και τύχη, όπως σε όλα...

Link to comment
Share on other sites

Έτρεξα και το data lifeguard tools. Το quick test τελειώνει επιτυχώς αλλά στο extended test όταν φτάνει στο 50% περίπου ο υπολογιστής επανεκκινεί. Δεν υπάρχει πλέον αμφιβολία, ο ράπτορας πνέει τα λοίσθια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.