Jump to content



Μια ΕΙΖΟ S2411W στο γραφειο μου


angel_f

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ΝTG

επειδη μονο εγω αναφερθηκα σε ΤΝ...και επειδη δεν φανταστηκα οτι καποιος 8α διαβαζε μεμονωμενα το ποστ μου και 8α εβγαζε οτι συμπερασμα ηθελε..

απλα να πω οτι το ποστ εγινε με αφορμη αυτο..

Σε ολες τις 24αρες γενικα...οχι σε ολες τις 24αρες EIZO..

Ok Με συγχωρεις για την παρεξήγηση , το διορθώνω , αλλά και εσύ δεν έβαλες ένα QUOTE

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από angel_f

Εφόσον η EIZO S2411W έχει υποστήριξη HDCP , εννοείτε ότι θα παίζει σε 1080p

Και η dell εχει hdcp το οποιο υποστηριζει μεχρι 720p οχι 1080p και εχει αναλυση 1920x1200.

Συγγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα γνωριζεις αν η eizo μπορει να παιξει μεσω hdcp ταινιες full hd σε 1080p?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, η ΕΙΖΟ S2411W έχει υποστήριξη HDCP (χωρίς θύρες HDMI) χωρίς πρόβλημα.

Τοτέ, γιατί η EIZO κυκλοφόρησε κι αυτό το μοντέλο;

http://www.eizo.com/products/lcd/hd2441w/index.asp

Μοιάζει ανόητο...

Α, κι η LG Flatron L245WP έχει Α-PVA panel... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Και η dell εχει hdcp το οποιο υποστηριζει μεχρι 720p οχι 1080p και εχει αναλυση 1920x1200.

Συγγνωμη που γινομαι κουραστικος αλλα γνωριζεις αν η eizo μπορει να παιξει μεσω hdcp ταινιες full hd σε 1080p?

Για να σου φύγει η απορία , ορίστε το λινκ http://www.eizo.com/products/lcd/S2411W/index.asp

Όπως κατεβαίνεις υποστηρίζει 1080p 1:1 .

H HD2441W όπως είδα , στα χαρακτηριστικά τις οι διαφορές σε σχέση με την S2411W είναι :

Single Audio Output for All Sound Sources

An audio output jack routes the audio signal from any connected device computer, games console, HD DVD player, etc. to external speakers. This further cuts down on cable clutter. Another jack is conveniently located on the side of the monitor for connecting headphones.

Picture-in-Picture

Displaying content from a PC on the main screen while showing video input on a sub screen, Picture-in-Picture lets you do two things at once such as checking email while catching a sports game. The transparency and location of the sub screen can be adjusted through the onscreen display menu.

Dual HDMI Connectors and 1920 x 1080 Full HD

Two HDMI (High Definition Multimedia Interface) connectors are provided for connecting to the latest HD entertainment equipment which means the usual tangle of AV wires can be switched for a single slim cable accepting audio and video signals up to 1920 x 1080. The HD2441W also minimizes artifacts that normally occur during interlace/progressive (I/P) conversion by detecting the amount of change between frames and applying the optimal degree of I/P conversion. And not only does the HD2441W handle standard 480i to 480p conversion, but more demanding 1080i to 1080p conversion as well maintaining image quality while performing high speed processing.

Στην ουσία είναι το ιδιο μονιτορ δειτε και το λινκ http://www.eizo.com/products/lcd/hd2441w/index.asp

Νομίζω ότι ο λόγος που βγεικε η HD2441W είναι καθαρά πολιτική μάρκετινγκ για την προώθηση της μέσω του logo FULL HD , και τίποτε περισσότερο .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rufous

ΟΚ, η ΕΙΖΟ S2411W έχει υποστήριξη HDCP (χωρίς θύρες HDMI) χωρίς πρόβλημα.

Τοτέ, γιατί η EIZO κυκλοφόρησε κι αυτό το μοντέλο;

http://www.eizo.com/products/lcd/hd2441w/index.asp

Μοιάζει ανόητο...

Α, κι η LG Flatron L245WP έχει Α-PVA panel... ;)

Φίλε rufous όπως μπορείς να δεις στο παρακάτω λινκ : http://www.prad.de/guide/ergebnis_auswahl.html?pradid=5e2c4a76d42b2df8c67349a60faf5d71&manufacturer%5B%5D=132&price1=&price_old=no&erfdatum=01.01.2000&1%5B%5D=0&28%5B%5D=0&2%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&31%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&8%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&36%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&10%5B%5D=1920+x+1200&4%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&5%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&6%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&7%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&37%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&38%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&11%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&13%5B%5D=0&9%5B%5D=0&35%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&30%5B%5D=2&14%5B%5D=2&15%5B%5D=2&16%5B%5D=2&17%5B%5D=2&18%5B%5D=2&19%5B%5D=2&21%5B%5D=0&22%5B%5D=2&23%5B%5D=2&24%5B%5D=0&33%5B%5D=0&40%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&32%5B%5D=0&25%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Monitore+finden

Η LG Flatron L245WP δεν έχει A-PVA πανελ , αλλά P-MVA , Απορώ από που βρίσκετε αυτές τις λανθασμένες πληροφορίες που τις ποστάρετε χωρίς να τις έχετε ψάξει?????

Link to comment
Share on other sites

Τέλοσπάντων, δε θα μπω στη διαδικασία λογομαχίας τώρα...

Το διάβασα σε ένα επαγγελματικό review στο internet και δε μπορώ να το βρω!

Μου έκανε εντύπωση γι'αυτό το θυμάμαι γιατί σκέφτομαι ανάμεσα στην LG στα μισά λεφτά και στην ΕΙΖΟ.

Συγκεκριμένα, ανέφερε ότι είναι το panel είναι της AU Optronics...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από rufous

Φίλε angel_f, όταν λειτουργήσει για ώρα η οθόνη σου μετά "καίει", "ζεματάει", είτε πίσω, είτε μπροστά στο panel;

επειδη το εχεις ρωτησει και σε αλλο thread ....δοκιμασε να κατεβασεις λιγο brihtness contrast...

Αν δεν τα εχεις πειραξει εξαρχης ..απορω που δεν σε πονεσαν τα ματια σου..

Περα απο αυτο 8α πεσει και λιγο η θερμοκρασια που εκπεμπει...

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικη η οθοναρα!!

Την εβλεπα στο πλαισιο βασικα και αναρωτιωμουν αν θα ειναι καλη στο οπτικο πεδιο.Τωρα εχω την S2110W και ομολογω την συνυθησα και μου φαινεται κανονικη.

Θα την τσιμπισω καποια στιγμη σιγουρα. Σε κουραζει καθολου το μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Καλοριζικη η οθοναρα!!

Την εβλεπα στο πλαισιο βασικα και αναρωτιωμουν αν θα ειναι καλη στο οπτικο πεδιο.Τωρα εχω την S2110W και ομολογω την συνυθησα και μου φαινεται κανονικη.

Θα την τσιμπισω καποια στιγμη σιγουρα. Σε κουραζει καθολου το μεγεθος?

TΟ μέγεθος δεν κουράζει καθόλου , την έχω στην ίδια απόσταση που είχα και την 19" (50 cm) , είναι πολύ ξεκούραστη , εκπληκτικά ευκρινείς και δεν έχει καθόλου αλλοίωση στα χρώματα και στην φωτεινότητα λόγο των απίστευτα μεγάλων γονιών θέασις ( ουτε CRT να ηταν) !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vandermonde

ρε παιδες 1099 ευρω η 24αρα!!! Εχω χασει τρελα επεισοδια..........σχεδον 500 ευρω κατω μεσα σε 4-5 μηνες?......εβαλε μυαλο μαλλον η ΕΙΖΟ........τυχεροι οσοι θελουν τωρα να παρουν 24αρα........

Η ΕΙΖΟ έκανε κίνηση ματ!! Κατά την γνώμη μου , όποιος θέλει να πάρει 24" η S2411W είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Super η τιμη της 24αρας αλλα της 21 γιατι δεν πεφτει? Ειναι δυνατον να εχουν μολις 20ε διαφορα???

Αυτη εδω http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1205&product=820555

γιατι ειναι τοσο ακριβη? Εχει και ενσωματωμενη καρτα γραφικων?:upside:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f [Σήμερα, στις 00:47]

Η ΕΙΖΟ έκανε κίνηση ματ!! Κατά την γνώμη μου , όποιος θέλει να πάρει 24" η S2411W είναι μονόδρομος

Και γιατί να μην πάρει κάποιος την 24 -άρα την lg πχ με 500 λιγότερα; Τι στο καλό έχει αυτή η eizo και την έχουν σε τέτοια τιμή;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από STELIOSVIPER

Είναι EIZO! Απλά...... και όμορφα!:)

και επειδη?Τι παει να πει αυτο.

Όπως έιπα και πιο πάνω δεν αξίζει η +500 για μια οθόνη με τα ίδια χαρακτηριστικα

Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια εγγύηση έχει; Ποιότητα εικόνας; Δεν λέω ότι η EIZO είναι φτηνή και ότι δεν αξίζει η LG... Και η LG σίγουρα καλή είναι. Απλά όταν έχω για 15 χρόνια πάντα EIZO, πάλι EIZO θα πάρω σαν ευχαριστημένος πελάτης. Είναι η προσωπική μου άποψη αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.