Jump to content


Μια ΕΙΖΟ S2411W στο γραφειο μου


angel_f

Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από rufous

Ευχαριστώ!

Καλά, τόσο ακριβή οθόνη και δεν έχει HDMI;

Μου κάνει εντύπωση...

Πραγματι ειναι αισχος, σκας τοσα λεφτα και δεν μπορεις να απολαυσεις ταινιες με προστασια HDCP.

Εγω σε αυτη την οθονη βλεπω 2 αρνητικα:

- Την ελλειψη εισοδου HDMI

- Panel P-MVA αντι για S-IPS

Θα το ξαναπω αν και γινομαι κουραστικος, με τοσα λεφτα που την κοστολογουν/ουσαν οταν την πηρες, η EIZO θα επρεπε να προσθεσει τουλαχιστον αυτα τα 2 στα χαραχτηριστικα της

Παντως καλοδουλευτη angel_f.

Σου ευχομαι να την ευχαριστηθεις οπως και οσο μπορεις(οπως και μαλλον κανεις εδω και 4+ μηνες:hehe: :hehe: :rofl: )

Κατοχος 2 EIZO και εγω(μιας παλιας F35 CRT 15'' και αυτη της υπογραφης), μπορω να σου πω οτι μ' αρεσεις που και εσυ κολλησες στην συγκεκριμενη εταιρεια και την εμπιστευεσαι οπως και εγω:T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Πραγματι ειναι αισχος, σκας τοσα λεφτα και δεν μπορεις να απολαυσεις ταινιες με προστασια HDCP.

Εγω σε αυτη την οθονη βλεπω 2 αρνητικα:

- Την ελλειψη εισοδου HDMI

- Panel P-MVA αντι για S-IPS

Θα το ξαναπω αν και γινομαι κουραστικος, με τοσα λεφτα που την κοστολογουν/ουσαν οταν την πηρες, η EIZO θα επρεπε να προσθεσει τουλαχιστον αυτα τα 2 στα χαραχτηριστικα της

Παντως καλοδουλευτη angel_f.

Σου ευχομαι να την ευχαριστηθεις οπως και οσο μπορεις(οπως και μαλλον κανεις εδω και 4+ μηνες:hehe: :hehe: :rofl: )

Κατοχος 2 EIZO και εγω(μιας παλιας F35 CRT 15'' και αυτη της υπογραφης), μπορω να σου πω οτι μ' αρεσεις που και εσυ κολλησες στην συγκεκριμενη εταιρεια και την εμπιστευεσαι οπως και εγω:T: :T:

HDCP μπορεις να εχεις και μεσω dvi (το οποιο ειναι ουσιαστικα hdmi χωρις τον ηχο)Το θεμα ειναι να εχει hdcp στα 1080p απο dvi.

Απο οτι ξερω ΟΛΕΣ οι 24αρες εχουν P-MVA panel

Θεωρω βλακεια οτι δεν εχει pivot για τα λεφτα της.

Καλοριζικη man και εγω ενθερμος οπαδος eizo απο παλια αλλα μου πηρε τα μυαλα η dell .(η οποια παρεπιτοντως ΔΕΝ εχει HDCP στα 1080p στην dvi..απο τα λιγα "κακα" της οθονης)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bezdim [Σήμερα, στις 20:32]

Ρε παιδιά και εγώ eizo με pivot έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Ποια η πρακτική χρήση του?

Όντως το pivot είναι ψιλοάκυρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 18:35]

σε μερικες παιζει και s-pva...και δυστηχως ηρθαν και ΤΝ(μπλιαχ) :p

Τι; ΤΝ σε αυτή την τιμή;

Όσο για το pivot, χρειάζεται σε επαγγελματίες που θέλουν να κάνουν προβολές σχεδίων, εικόνων, κτλ., σε πελάτες.

Το οτι αγοράζουμε κι εμείς αυτές τις οθόνες, είναι άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

HDCP μπορεις να εχεις και μεσω dvi (το οποιο ειναι ουσιαστικα hdmi χωρις τον ηχο)Το θεμα ειναι να εχει hdcp στα 1080p απο dvi.

Απο οτι ξερω ΟΛΕΣ οι 24αρες εχουν P-MVA panel

Θεωρω βλακεια οτι δεν εχει pivot για τα λεφτα της.

Καλοριζικη man και εγω ενθερμος οπαδος eizo απο παλια αλλα μου πηρε τα μυαλα η dell .(η οποια παρεπιτοντως ΔΕΝ εχει HDCP στα 1080p στην dvi..απο τα λιγα "κακα" της οθονης)

Κατσε φιλε γιατι εχω απορειες με αυτα που ειπες...

Η dell η 24αρα εχει p-mva? Εγω ηξερα για s-ips, και το ειχα δει και στο σχετικο thread που ειχε δημιουργηθει για αυτη την οθονη.

Μετα πως γινεται να μην υπαρχει υποστηριξη για hdcp σε fullhd? Εδω η προστασια βγηκε ακριβως για αυτον τον λογω:blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από αυτούς που πιστέυουν ότι επειδή είναι EIZO και έχει εώς +500(1200 Πλάισιο) παραπάνω απο άλλες δε σημαίνει ότι οι άλλες οθόνες δεν είναι καλύτερες. Ειδικά αν λείπουν χαρακτηριστικά όπως HDMI ή ακόμα και το pivot

Υπάρχει και η Samsung 244T (999) και η LG L245WPM (789)

Προσωπικά προτιμώ την LG (To eshop την έχει 619)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168558

Καλοδούλευτη πάντως

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion

Κατσε φιλε γιατι εχω απορειες με αυτα που ειπες...

Η dell η 24αρα εχει p-mva? Εγω ηξερα για s-ips, και το ειχα δει και στο σχετικο thread που ειχε δημιουργηθει για αυτη την οθονη.

Μετα πως γινεται να μην υπαρχει υποστηριξη για hdcp σε fullhd? Εδω η προστασια βγηκε ακριβως για αυτον τον λογω:blink:

H dell (και γενικα ολεσ οι 24" απο οτι γνωριζω) ειναι S-PVA σορρυ και αν και παιρνει 1080p ΔΕΝ εχει hdcp σε αυτη την αναλυση. Το ξερω ******* χοντρη. Με αλλα λογια μπορεις να παιξεις video games μεσω Ps3 ή xbox360 στα 1080 αλλα δεν μπορεις να δεις blue ray στα 1080. Πρεπει να πας 720p. Φαντασου οτι η dell αλλαξε 3 revision για να δωσει 1:1 mapping στα 1080p ...οποτε τι το ψαχνεις.:)

http://hushedcasket.com/node/1419

http://www.behardware.com/articles/629-3/24-inches-the-dell-2407wfp-vs-the-samsung-244t.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

H dell (και γενικα ολεσ οι 24" απο οτι γνωριζω) ειναι S-PVA σορρυ και αν και παιρνει 1080p ΔΕΝ εχει hdcp σε αυτη την αναλυση. Το ξερω ******* χοντρη. Με αλλα λογια μπορεις να παιξεις video games μεσω Ps3 ή xbox360 στα 1080 αλλα δεν μπορεις να δεις blue ray στα 1080. Πρεπει να πας 720p. Φαντασου οτι η dell αλλαξε 3 revision για να δωσει 1:1 mapping στα 1080p ...οποτε τι το ψαχνεις.:)

Ετοτε πολυ απλα η αγορα των 24αρων δεν εχει οριμασει αρκετα, και δεν μιλαω τοσο πολυ για το panel, που παρεπιπτοντως ξανακοιταξα το σχετικο thread και μιλουσαν για την 2007WFP και οχι την 2407 οποτε σορρυ λαθος, αλλα το σημαντικο ΕΛΛΑΤΩΜΑ να μην υποστηριζουν HDCP content οθονες φτιαγμενες για full high definition.

Εγω παλι με την 19αρα μου, ειμαι μια χαρα και θελω να πιστευω οτι θα κρατησει οσο και η παλια eizo καμια 5ετια(η παλια εχει κλεισει 8ετια λιγο θολη μεν αλλα παλευεται και αυτη τη στιγμη απο αυτην γραφω).

Οταν με το καλο οριμασει η αγορα και δουμε πιο ολοκληρωμενα μοντελα τοτε τα ξαναλεμε...:D

Με αυτο τελειωνω και τα offtopic μου:o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από rufous [Χθες, στις 08:46]

Ναι υπάρχει, αλλά πότε θα είναι διαθέσιμη στην Ελλάδα και σε τι τιμή είναι το θέμα... ;)

Κοιτάξτε εδώ :

http://www.eizo-downloads.com/downloads/manuals/index.php

Θα βρείτε και manual στα ελληνικά (FlexScan HD2441W).

’ρα όποιος ενδιαφέρεται για 24'' καλύτερα να περιμένει λίγο. Έχει 2 θύρες hdmi σε σχέση με την Wide S2411W BK που δεν έχει. Και πόση μπορεί να είναι η διαφορά τιμής???

Πάντως στο Πλαίσιο η S2411W BK με την S2111W BK έχει μόνο 120 διαφορά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jobous

Κοιτάξτε εδώ :

http://www.eizo-downloads.com/downloads/manuals/index.php

Θα βρείτε και manual στα ελληνικά (FlexScan HD2441W).

’ρα όποιος ενδιαφέρεται για 24'' καλύτερα να περιμένει λίγο. Έχει 2 θύρες hdmi σε σχέση με την Wide S2411W BK που δεν έχει. Και πόση μπορεί να είναι η διαφορά τιμής???

Πάντως στο Πλαίσιο η S2411W BK με την S2111W BK έχει μόνο 120 διαφορά!!!!

Ναι, την 2411 την ρίξανε από τα 1600 που είχε.. Η τωρινή τιμή της είναι πιστεύω αρκετά καλή για αυτά που προσφέρει + ΕΙΖΟ :)

Η τιμή βέβαια της 2111 μόνο αναγωνιστική δεν είναι... :tomato:

Όμως τις τιμές των ΕΙΖΟ δεν τις καθορίζει το εκάστοτε κατάστημα αλλά η αντιπροσωπεία της ΕΙΖΟ στην Ελλάδα (MediaVis).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η ΕΙΖΟ S2411W έχει υποστήριξη HDCP απλά δεν έχει θύρες HDMI , όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω η διαφορά του HDMI απο το DVI είναι η υποστήριξη ήχου , η οθόνη δεν έχει ηχεία ! ’ρα το μονό που χιάζεσαι είναι ένα καλώδιο DVI σε HDMI ! το οποίο έχω πάρει , και η οθόνη έγινε full HDTV εάν το θέλετε.

Ρε παιδιά έλεος ! τι παραπληροφόρηση έχει πέσει στο θρετ?Ο καθένας μου φαίνεται λέει ότι κατεβάσει το κεφάλι του , H EIZO S2411W Έχει αποκλειστικά και μόνο S-PVA panel

Για δειτε και το λινκ http://www.prad.de/guide/ergebnis_auswahl.html?pradid=5e2c4a76d42b2df8c67349a60faf5d71&manufacturer%5B%5D=117&price1=&price_old=no&erfdatum=01.01.2000&1%5B%5D=S-PVA&28%5B%5D=0&2%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&31%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&8%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&36%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&10%5B%5D=0&4%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&5%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&6%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&7%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&37%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&38%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&11%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&13%5B%5D=0&9%5B%5D=0&35%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&30%5B%5D=2&14%5B%5D=2&15%5B%5D=2&16%5B%5D=2&17%5B%5D=2&18%5B%5D=2&19%5B%5D=2&21%5B%5D=0&22%5B%5D=2&23%5B%5D=2&24%5B%5D=0&33%5B%5D=0&40%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&32%5B%5D=0&25%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Monitore+finden&p=5

H μοναδικη 24" με TN panel ειναι η Samsung 245B

Εδώ να φανταστείτε ότι μέχρι και η LG Flatron L245WP έχει panel P-MVA

Oi Samsung , Dell , Benq , HP , Αple , 24" όλες έχουν S-PVA πανελ .

Το παρακάτω λινκ βρίσκει τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των οθόνων.

http://www.prad.de/guide/ausstattung_auswahl.html .

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από angel_f

Παιδιά η ΕΙΖΟ S2411W έχει υποστήριξη HDCP απλά δεν έχει θύρες HDMI , όπως αναφέρθηκε και ποιο πάνω η διαφορά του HDMI απο το DVI είναι η υποστήριξη ήχου , η οθόνη δεν έχει ηχεία ! ’ρα το μονό που χιάζεσαι είναι ένα καλώδιο DVI σε HDMI ! το οποίο έχω πάρει , και η οθόνη έγινε full HDTV εάν το θέλετε.

Ρε παιδιά έλεος ! τι παραπληροφόρηση έχει πέσει στο θρετ?Ο καθένας μου φαίνεται λέει ότι κατεβάσει το κεφάλι του , ας απαντούμε επιτέλους για ότι γνωρίζουμε ΜΟΝΟ . H EIZO S2411W Έχει αποκλειστικά και μόνο S-PVA panel!!!

Για δειτε και το λινκ http://www.prad.de/guide/ergebnis_auswahl.html?pradid=5e2c4a76d42b2df8c67349a60faf5d71&manufacturer%5B%5D=117&price1=&price_old=no&erfdatum=01.01.2000&1%5B%5D=S-PVA&28%5B%5D=0&2%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&31%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&8%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&36%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&10%5B%5D=0&4%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&5%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&6%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&7%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&37%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&38%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&11%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&13%5B%5D=0&9%5B%5D=0&35%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&30%5B%5D=2&14%5B%5D=2&15%5B%5D=2&16%5B%5D=2&17%5B%5D=2&18%5B%5D=2&19%5B%5D=2&21%5B%5D=0&22%5B%5D=2&23%5B%5D=2&24%5B%5D=0&33%5B%5D=0&40%5B%5D=keine+detaillierte+Auswahl&32%5B%5D=0&25%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Monitore+finden&p=5

Εδώ να φανταστείτε ότι μέχρι και η LG Flatron L245WP έχει panel P-MVA

Oi Samsung , Dell , Benq , HP , 24" όλες έχουν S-PVA πανελ .

Το παρακάτω λινκ βρίσκει τα τεχνικά χαρακτηριστικά όλων των οθόνων.

http://www.prad.de/guide/ausstattung_auswahl.html .

angel_f ηρεμησε man δεν τρεχει τιποτα...:flower:

Οσον αφορα εμενα απλα ειπα τη γνωμη μου για την ελλειψη HDMI αφου δεν ηξερα οτι hdcp εχεις και με dvi.

Τωρα σχεικα με το πανελ ειχα την εντυπωση οτι οι καλες ακριβες 24αρες φορανε s-ips, δικο μου λαθος.

Αυτο που ειπες για full HDTV εννοεις και σε ταινιες γιατι ειπωθηκε κατι για την dell πιο πανω και θελω να δω αν η eizo παιζει με HDCP 1080p ταινιες.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μονο εγω αναφερθηκα σε ΤΝ...και επειδη δεν φανταστηκα οτι καποιος 8α διαβαζε μεμονωμενα το ποστ μου και 8α εβγαζε οτι συμπερασμα ηθελε..

απλα να πω οτι το ποστ εγινε με αφορμη αυτο..

Αρχική απάντηση από ison

Απο οτι ξερω ΟΛΕΣ οι 24αρες εχουν P-MVA panel

Σε ολες τις 24αρες γενικα...οχι σε ολες τις 24αρες EIZO..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Σήμερα, στις 22:04]

angel_f ηρεμησε man δεν τρεχει τιποτα...:flower:

Οσον αφορα εμενα απλα ειπα τη γνωμη μου για την ελλειψη HDMI αφου δεν ηξερα οτι hdcp εχεις και με dvi.

Τωρα σχεικα με το πανελ ειχα την εντυπωση οτι οι καλες ακριβες 24αρες φορανε s-ips, δικο μου λαθος.

Αυτο που ειπες για full HDTV εννοεις και σε ταινιες γιατι ειπωθηκε κατι για την dell πιο πανω και θελω να δω αν η eizo παιζει με HDCP 1080p ταινιες.

ΟΚ :)

Εφόσον η EIZO S2411W έχει υποστήριξη HDCP , εννοείτε ότι θα παίζει σε 1080p , μιας και η ανάλυση της είναι 1920χ1200.

Δυστυχώς Δεν έχω PS3 για να το έχω δει να δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.