Jump to content



ερωτησεις για multi-boot


CyBeR_JiM

Recommended Posts

παιδια εχω τα windows xp στον υπολογιστη μου και πηρα και τα vista σημερα..

το θεμα ειναι οτι θελω στον υπολογιστη μου να εχω και τα 2...

λοιπον εχω μερικες ερωτησεις να κανω..

1. για να γινει αυτο πρεπει το κυριο δισκο μου να τον χωρισω σε partition?

2. για να κανw partition Πρεπει οπωςδηποτε να κανω format?

3. προγραμματα οπως το Partiotion magic Και bootmanager κλπ κλπ συνιστανται? τα εχει δοκιμασει κανεις?

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω την εντύπωση ότι μπορεί να γίνει χωρίς partitioning, καλό είναι να το κάνεις.

Αν ο σκληρός που έχεις το λειτουργικό σου δεν έχει partitions και θες να δημιουργήσεις τότε χρησιμοποίησε το Acronis disk director, θα φτιάξεις partitions χωρίς να χαθεί το λειτουργικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δοκιμάσει το Partition Magic και στο συνιστώ ανεπυφύλακτα, πολύ ωραίο και απλό πρόγραμμα και κάνεις partition στο τσακ μπαμ χωρίς κανένα πρόβλημα. Κάνε ενα partition στον σκληρό σου κατα προτίμηση πάνω απο 11 GB γιατί τόσο πιάνουν τα Vista και απλα κάντα install σε αυτό το partition, έχουν δικό τους bootloader τα Vista δεν χρειάζεται να ψαχτείς με bootloaders γιατί θα μπερδευτείς..:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.