Jump to content



case με υδροψυξη


kr@m@

Recommended Posts

λοιπον σκεφτομαι να αγορασω το thermaltake va 8000 armor lcs και θελω εντυπωσεις απο την υδροψυξη του.ειναι μια thermaltake bigwater με 2πλο ψυγειο και απο οτι εχω δει αρκετα ατομα εδω μεσα την εχουν .λοιπον?

ευχαριστω προκαταβολικα:flower: :flower: :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kr@m@

λοιπον σκεφτομαι να αγορασω το thermaltake va 8000 armor lcs και θελω εντυπωσεις απο την υδροψυξη του.ειναι μια thermaltake bigwater με 2πλο ψυγειο και απο οτι εχω δει αρκετα ατομα εδω μεσα την εχουν .λοιπον?

ευχαριστω προκαταβολικα:flower: :flower: :flower:

Aρκετά??Ζήτημα να έχω δει έναν....Δεν είναι η καλύτερη λύση για υδρόψυξη κατά τη γνώμη μου, με τα ίδια λεφτά αγοράζεις ένα στάκερ, και μια custom υδρόψυξη και είναι πολύ καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

για το συγκεκριμενο κουτι να ξερεις οτι υπαρχει προβλημα στην ψυξη του northbridge λογο ροης αερα,αν ειχε το panel με τον 25αρη ανεμιστηρα,θα ηταν εξαιρετικη επιλογη αλλα ετσι δε θα το επαιρνα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

για το συγκεκριμενο κουτι να ξερεις οτι υπαρχει προβλημα στην ψυξη του northbridge λογο ροης αερα,αν ειχε το panel με τον 25αρη ανεμιστηρα,θα ηταν εξαιρετικη επιλογη αλλα ετσι δε θα το επαιρνα

Tι σχέση έχει η ψύξη του northbridge με το κουτί? Πες μου ένα κουτί που ψύχει σωστά το ΝΒ! Ο 25άρης στο πλάι δε κάνει τπτ αν η μητρική δεν έχει τπτ καλό σύστημα ψύξης για το NB της!Ο αέρας που θα βάζει ο 25άρης θα πηγαίνει κατευθείαν στις εξόδους, αν δεν υπάρχει ένα ανεμιστήρι να τραβάει τον αέρα στη ψύξη του ΝΒ, αλλά και σε αυτή τη περίπτωση, από όπου και να βάζεις αέρα, πάλι θα τον πηγαίνει εκεί!

Θέλω να πω, το από που βάζεις αέρα δεν κάνει από μόνο του θαύματα, 2 12άριδες από μπροστά που βάζουν αέρα στο συγκεκριμένο κουτί φτάνουν μια χαρά, αρκεί και το ΝΒ να έχει σωστή ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 17:04]

Tι σχέση έχει η ψύξη του northbridge με το κουτί? Πες μου ένα κουτί που ψύχει σωστά το ΝΒ! Ο 25άρης στο πλάι δε κάνει τπτ αν η μητρική δεν έχει τπτ καλό σύστημα ψύξης για το NB της!Ο αέρας που θα βάζει ο 25άρης θα πηγαίνει κατευθείαν στις εξόδους, αν δεν υπάρχει ένα ανεμιστήρι να τραβάει τον αέρα στη ψύξη του ΝΒ, αλλά και σε αυτή τη περίπτωση, από όπου και να βάζεις αέρα, πάλι θα τον πηγαίνει εκεί!

...εννοειται οτι πανω εχει τουλαχιστο τη μικρη ψυκτρα,με heatpipe ακομα καλυτερα.

καλα τι ειπες?! με καλο airflow φυσικα και επωφελειται το northbridge!

το ιδιο θα ειναι σε ενα μικρο λαμαρινε κουτι των 20 ευρω και σε ενα στακερ 830 με 5-6-7 12αρες φανες;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

...εννοειται οτι πανω εχει τουλαχιστο τη μικρη ψυκτρα,με heatpipe ακομα καλυτερα.

καλα τι ειπες?! με καλο airflow φυσικα και επωφελειται το northbridge!

το ιδιο θα ειναι σε ενα μικρο λαμαρινε κουτι των 20 ευρω και σε ενα στακερ 830 με 5-6-7 12αρες φανες;;;

Έκανα edit το πιο πάνω πόστ μου για να το συμπληρώσω. Γενικά, ότι κουτί και να έχεις είναι καλό να διατηρείς μια καλή ροή. Αλλα το συγκεκριμένο που λέει το παιδί, έχει εισόδους 2 12άριδες, μια χαρά φτάνουνε για τη ροή!

Επίσης, το μικρό λαμαρινέ κουτί, με σωστή ροή αέρα δίνει τα ίδια καλά αποτελέσματα, δεν έχει σημασία.

Αν ήθελες εσύ να εννοήσεις ότι το κουτί που λέει το παιδί έχει να κακή ροή, τότε δεν έπρεπε να το εξιδικεύσεις μόνο στο ΝΒ,ίσως εν τέλει είναι το τελευταίο που επηρρεάζεται από τη κακή ροή.Πιο πολύ πλήττει μια κάρτα γραφικών ή τα Mosftets παρά το chipset,δεδομένο πως έχει μια κλασσική ψύκτρα με ανεμιστήρι όπως βάζουνε οι περισσότεροι. Αλλά η ροή, ότι κουτί και να έχεις, εσύ την καθορίζεις ανάλογα,βάζοντας περισσότερους/λιγότερους ανεμιστήρες μεγαλύτερης/μικρότερης έντασης.Θες να σου δείξω ένα μικρό λαμαρινέ κουτάκι που μόνταρα με 10ανεμιστήρες?:p

Link to comment
Share on other sites

...κανεις πως δεν καταλαβαινεις.

το ιδιο θα ειναι στο stacker afhganistan version με μπουργκα απο πανω

ή στο σουπερ ντουμπερ κουτακι 30χ25χ10 με7,35 12αρια πανω??

για το lcs διαβασε το λινκ που δινω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

...κανεις πως δεν καταλαβαινεις.

το ιδιο θα ειναι στο stacker afhganistan version με μπουργκα απο πανω

ή στο σουπερ ντουμπερ κουτακι 30χ25χ10 με7,35 12αρια πανω??

για το lcs διαβασε το λινκ που δινω...

Το λινκ που δίνεις το θεωρώ άκυρο, γιατί συγκρίνεις ένα κουτί που έχει υδρόψυξη με το coolermaster που υποθέτω ότι έχει αερόψυξη,βάσει των νούμερων. Δεν αναφέρεται τπτ για το σύστημα ψύξης, τι δλδ ανεμιστήρες έχει τι ψύκτρες, τπτ. Τα νούμερα τα βρίσκω λογικά πάντως, αλλά αυτό είναι το αποτέλεσμα της υδρόψυξης.Μειωμένη θερμοκρασία στον επεξεργαστή και ανεβασμένη στα γύρω υποσυστήματα, λόγω του ότι δεν υπάρχει η κυκλοφορία του αέρα.

Έτσι και αλλιώς εγώ θεωρώ καλύτερο το stacker σαν κουτί, αν και έχω το άρμορ. Αλλά δε φταίνε τα κουτιά που έχουνε τόση διαφορά θερμοκρασίας στα υποσυστήματα στο συγκεκριμένο τέστ. Δεν μας δίνουν τπτ από πληροφορίες για τη σύνθεση του στάκερ, οπότε δε μπορώ να αξιολογήσω τη σύγκριση, και τη θεωρώ άκυρη.

Επαναλαμβάνω στο θέμα μας, θεωρώ τη καλύτερη λύση το στάκερ με custom υδρόψυξη το πάτο του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 17:57]

Το λινκ που δίνεις το θεωρώ άκυρο, γιατί συγκρίνεις ένα κουτί που έχει υδρόψυξη με το coolermaster που υποθέτω ότι έχει αερόψυξη,βάσει των νούμερων.

τοση ωρα λεμε οτι το lcs πασχει απο εισροη του αερα

δεν υπαρχει λογος να παγωνει το cpu και το 965 να τερματιζει στα 400 λογω ζεστης

λυση ειναι το side panel η δυο 8αρια φανακια για το northbridge και τα fins οπως πχ στο p5b deluxe

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

τοση ωρα λεμε οτι το lcs πασχει απο εισροη του αερα

δεν υπαρχει λογος να παγωνει το cpu και το 965 να τερματιζει στα 400 λογω ζεστης

λυση ειναι το side panel η δυο 8αρια φανακια για το northbridge και τα fins οπως πχ στο p5b deluxe

Μα δεν μπορείς να καταλήξεις σε κάτι τέτοιο συμπέρασμα τη στιγμή που δε ξέρεις ποιό είναι το σύστημα της σύγκρισης και γενικά όλα τα δεδομένα του τέστ!Η deluxe έχει παθητική ψύξη, και ότι κουτί και να έχεις, αν δεν υπάρχει ροή από τα χαμηλότερα μέρη του mobo τότε θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα!Επίσης, μη ξεχνάς ότι η στοκ ψύκτρα που φυσάει και για τα γύρω μέρη, ψύχει και το NB Και τα Mosfets έτσι. ’ρα δε φταίει απαραίτητα το κουτί, αλλά η άνιση σύγκριση.

Link to comment
Share on other sites

εχω μια asus p5n 32 sli που εχει παθητικο συστημα ψυξης αλλα σε περιπτωση w/c δινει 2 ανεμιστηρακια κοιταξτε http://web.microconcept.com/html/prod/CMASP5N32SLIDE.jpg και εδω http://www.ixbt.com/mainboard/asus/asus-p5n32-sli-deluxe-nforce4ie/cool.jpg :bigsmile: :bigsmile:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 19:42]

Μα δεν μπορείς να καταλήξεις σε κάτι τέτοιο συμπέρασμα τη στιγμή που δε ξέρεις ποιό είναι το σύστημα της σύγκρισης και γενικά όλα τα δεδομένα του τέστ!Η deluxe έχει παθητική ψύξη, και ότι κουτί και να έχεις, αν δεν υπάρχει ροή από τα χαμηλότερα μέρη του mobo τότε θα έχεις τα ίδια αποτελέσματα!Επίσης, μη ξεχνάς ότι η στοκ ψύκτρα που φυσάει και για τα γύρω μέρη, ψύχει και το NB Και τα Mosfets έτσι. ’ρα δε φταίει απαραίτητα το κουτί, αλλά η άνιση σύγκριση.

ποια ανιση συγκριση?

προκειται για 2-3 πανακριβα κουτια πανω απο 200ευρω να εισαι σιγουρος οτι και θα τα κρινω και θα τα συγκρινω

Αρχική απάντηση από kr@m@ [Χθες, στις 23:42]

εχω μια asus p5n 32 sli που εχει παθητικο συστημα ψυξης αλλα σε περιπτωση w/c δινει 2 ανεμιστηρακια κοιταξτε http://web.microconcept.com/html/prod/CMASP5N32SLIDE.jpg και εδω http://www.ixbt.com/mainboard/asus/asus-p5n32-sli-deluxe-nforce4ie/cool.jpg :bigsmile: :bigsmile:

ωραια,αυτο που ελεγα,με αυτα τα 2 δε θα εχεις προβλημα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spartacos

ποια ανιση συγκριση?

προκειται για 2-3 πανακριβα κουτια πανω απο 200ευρω να εισαι σιγουρος οτι και θα τα κρινω και θα τα συγκρινω :T:

εδω φιλε μου κανεις ενα λαθος το armor εχει 183Ε να και το λινκ http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700486 επισης το ψυγειο μπορει να αλλαχτει μαζι και το μπλοκ το μονο που θα κρατησω ειναι η αντλια ενω το αρμορ το σκετο ειναι 50 Ε φθηνοτερο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700280 ετσι και αλλιως το στακερ 830 ειναι ακριβοτερο http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806539 σκεψου ποσο μαλλον θα παει με την υδροψυξη.εσεις τι προτεινετε στακερ η αρμορ?αξιζει να περιμενω για λιγο παραπανω ωστε να μαζεψω τα χρηματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kr@m@

αρα αξιζει η αναμονη για στακερ και για custom w/c?

To αρμορ, το σημαντικότερο κακό του είναι η κακή υδρόψυξη, με custom parts θα φτιάξεις πολύ καλύτερη, εκεί είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.