Jump to content



O/c Celeron D 336 - 2.8Ghz


darkman161416003258

Recommended Posts

Παιδια εχω τον celeron D 336 2.8ghz και του εκανα σιγα σιγα o/c απο 2,8 το πηγα 3,00 μετα το πηγα 3,21 μετα 3,40 ο καθε υπερσυχρονισμος γινοταν ανα μια ωρα σχεδον μεχρι τα 3,4 ειμουν οκ μετα ομως που ηθελα να τον παω μεχρι 3,6 και ανεβασα απο 3,4 στα 3,6 ο υπολογιστις οταν εκανε επανεκινιστι και περασε η οθονη εκει που ανηγη και φορτονη τα windows μου γινετε η οθονη μπλε και εγραφε ενα προβλιμα. μετα απο το restart το pc απο 3,4 πιγε στη αρχικι ταχυτητα 2,8

Την επομενη μερα τον εκανα o/c και των εχω τωρα στα 3,2. Τη προβλημα εχω και δεν μπορουσα να τον παο απο 3,4 στα 3,6 και εκανε επανεκινισι ?

To pc εχει υδροψυξη και θερμοκρασια σε full load στα 3,4 μου εβγαζε 32*C

Δεν εχω ομως πειραξη το ρευμα στον cpu

Εδω η φοτογραφια στα 3,4 με 32*C Full Load 100%

untitledkc9.png

Link to comment
Share on other sites

εχω το ιδιο cpu μην περημενεις πολλα αν εχεισ srepping 1

το εχω παει μεχρι 3,8 αλλα τελειος ασταθες και τα ρευματα 1,5

αν ομως εχεις stepping 9 με 1,5V παει 200fsb (απο οτι θυμαμε)

Link to comment
Share on other sites

εχω 3 παρατηρησεις , με επιφυλαξη βεβαια γιατι μιλαμε για σχετικα παλιο (και οχι τοσο συχνη επιλογη για OC) επεξεργαστη.

1) Τσεκαρε τις μνημες και τους διαιρετες (αν παρεχονται) για τα resets

2) Συνηθως αυτοι οι celeron πηγαινανε στο θεο με OC και οι συχνοτητες που παιζεις τωρα ειναι αρκετα χαμηλες (ειδικα για υδροψυξη). Τα 4GHz πρεπει να ειναι ευκολα.

3) Παρολο που ισχυει το 2, σε αποδοση ακομα και 5GHz να το πας θα εισαι σαν P4 στα 3GHz, οποτε καπου εκει χανοταν και ο σκοπος...

Link to comment
Share on other sites

σημφωνω οτι τα celeron πανε ψηλα αλλα με ενα search θα δεις οτι ολα (σχεδον) τα 4&5ghz ειναι step 9 .εκεινος εχει step 1 και μονο ενα cpu εχει φτασει ψηλα με στεπ 1(και δεν εχει και validation:devil: )http://www.ripping.org/database.php?cpuid=133

ΥΓ:αλλα και εδω να ψαξεις παλι το ιδιο (http://valid.x86-secret.com/search.php#)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω ειμαι αρχαριος στο o/c και δεν το πολι διακινδυνευω να δοσο συχνοτητα πανω απο 3,6GHZ

Οι μνημες στο pc παιζουν ρολο ? Γιατι εγω εχω μονο μια 512mb

Υ.Γ Τα timming της μνημης ειναι 3-9-3-3

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.