Jump to content



Problem overclocking p4!!! Help


george85c

Recommended Posts

Έχω το παρακάτω σύστημα

CPU : Pentium 4 3.00 Prescott(socket 478)

mobo : Albatron PX 865 PE PRO V2.00

RAM : Transcend 2x512mb PC3200 DDR400

GPU : Nvidia FX 5500

PSU : Chieftec 350W

HD : Western Digital 80GB

Ψύκτρα: Gigabyte Rocket Pro

2xFan Zalman

Έχω φτάσει στα 3.3Ghz(15x220) και δουλεύω μνήμες στο 1:1 και με νορμάλ vcore και vdimm! Με το που αυξάνω λίγο το fsb το memtest μου βγάζει πρόβλημα στις μνήμες! Διαιαρώ και πάλι τα ίδια, αυξάνω τάση... χειρότερα! Τί συμβαίνει??? Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Δεν αντέχουν οι μνήμες ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Βαλε διερετη.Μάλλον σε κόβουν οι μνήμες..

Δεν έχει σημασία ποση ώρα αφήνει το memtest αν έχει λάθη.

Μα και με διαιρέτη πάλι σφαλματα βγάζει! Μήπως δεν κάνουν οι μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το προβλημα σου εχουμε παρομοια συστηματα εγω αυτη τη στιγμη τον εχω στα 225 fsb χωρισ να εχω αλλαξει ταση και μου βγαζει πρόβλημα απο 5% μην περιμενεισ πολλα πιραματισου με τα timings ομως :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ghost O/C

που ειναι το προβλημα σου εχουμε παρομοια συστηματα εγω αυτη τη στιγμη τον εχω στα 225 fsb χωρισ να εχω αλλαξει ταση και μου βγαζει πρόβλημα απο 5% μην περιμενεισ πολλα πιραματισου με τα timings ομως :D

Θέλω να το πάω στα 3,6 περίπου! Όταν άλλαξα τα timings μου έβγαζαν πρόβλημα τα windows ότι ένα αρχείο έχει κατεστραφεί και δεν μπορεί να γίνει εκκίνιση. Μολις τα άλλαξα πάλι, ξεκίνησε κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ghost O/C [Σήμερα, στις 15:57]

στα 3.6 εχω πιραματιστει με πολλουσ συνδιασμουσ τα windows δεν ανοιγαν δωσε 1v στισ μνημεσ και χαλαρωσε τα timings- παντα 1:1 και το fsb στα 220:D

Εδώ φαίνονται τα timings!Τι προτείνεις να βάλω?

post-6134-1416073042,8935_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ghost O/C [Σήμερα, στις 16:12]

στο BIOS σου δειχνει τα ιδια timings

σου προτεινω 3-4-4-8

Νομιζω πως ναι! Αμα αλλαξω τα timings λες να δοκιμάσω και για παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

αρχικα χωρισ να πειραξεισ τιποτα σου εβγαζε προβληματα το memtest

βαλε τισ αρχικεσ ρυθμισεισ και αυξανε λιγο-λιγο το fsb χωρισ να πειραξεισ τισ μνημεσ

σε καθε βημα βαλε να τρεξει το super pi στα 4mb http://www.cpuid.com/download/cpu-z-135.zip

Link to comment
Share on other sites

...πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα alba το πρόβλημα σου...αποκλείεται να βάζεις πιο χαλαρά timings και να φταίνε οι μνήμες για τα errors ;) ( βεβαία όλα αυτά υποθέτοντας ότι έχεις τσεκάρει στα default ότι οι μνήμες σου δεν έχουν πρόβλημα )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mortisboy [Σήμερα, στις 17:49]

...πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα alba το πρόβλημα σου...αποκλείεται να βάζεις πιο χαλαρά timings και να φταίνε οι μνήμες για τα errors ;) ( βεβαία όλα αυτά υποθέτοντας ότι έχεις τσεκάρει στα default ότι οι μνήμες σου δεν έχουν πρόβλημα )

To τσέκαρα αυτό που λες! Πρώτα ξεκίνησα να δουλεύω τα προγράμματα σε default τιμές! Όπως ήταν όταν τον αγόρασα και όλα ήταν μια χαρά! Και μέχρι τα 3,3 που είμαι τώρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ghost O/C

Συνεχισε χωρισ να πειραζεισ τις μνημεσ και αν ειναι ανεβασε λιγο την ταση του επεξεργαστη αν χρειαστει

Το δοκίμασα και αυτό. Τίποτα φίλε! ’ρχισα να απογοητεύομαι! Μήπως χρειάζομαι καλύτερο τροφοδοτικό??? Το βρίσκεις καλό αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.