Jump to content



emule & paralysis via analysis


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum. Έχω μια ερώτηση σχετικά με το emule και τις παρενέργειες του στο ευρύτερο σερφάρισμα όταν το χρησιμοποιώ. Σπίτι έχω adsl over pstn 768 με παροχέα forthnet, και ειμαι πολύ ικανοποιημένος. Η γραμμή ειναι 1 bill, 1024 απο ΟΤΕ αλλά η συνδρομή 768 απο Forthnet. Ειμαι κάπου στα 750 kbps σταθερά!!!

Εχω το adsl over pstn router Zyxel prestige 650-R31, και πάει πολύ καλά, αλλά με το emule, μετά απο αρκετές ώρες λειτουργιάς, ξεκινάει να σέρνεται το σερφάρισμα. Έχω βάλει net limiter με upload limit 1 kb για το emule, αλλά παρόλαυτα, μετά απο 10-20 ώρες, έχω ping μέχρι και 3000 και οι σελίδες ανοίγουν με τα χίλια ζόρια. Μπορεί μετά απο 4 μέρες συνεχόμενης λειτουργίας του emule να ξεμπουκώσει το σερφάρισμα, αλλά μετά απο λίγες ώρες πάλι τα ίδια. Εννοείται πως δεν έχω εξαντλήσει το bandwidth, αντε να κατεβάζει με 60 το πολύ, έχει χαλαρά άλλα 30 kb περιθώριο.

Αναγκάζομαι να κλείσω το emule και ως δια μαγείας η σύνδεση ξεμπουκώνει, καμιά φορά όμως όχι, οπότε αναγκαζομαι να κάνω αποσύνδεση και router reboot. Συνδέομαι, ανοίγω emule, ξεκινάει να κατεβάζει, υπάρχει διαθέσιμο φυσικά bandwidth για σερφάρισμα, το netlimiter μου κρατάει σχεδόν όλο το upload ελεύθερο, αλλά ενώ αρχικά πετάει και το σερφάρισμα, μετά απο αρκετές ώρες λειτουργία του μουλαριού, πάλι τα ίδια. ’λλες φορές άμα κάνω συνέχεια Ping και προσπαθώ να ανοίξω σελίδες, η μπουκωμένη λόγω μουλαριού σύνδεση ίσως να καθαρίσει, και μπορώ να σερφάρω απο μέτρια ως σωστά. Τις περισσότερες όμως φορές αναγκαζομαι σε reboot.

Γιατί γίνεται αυτό? Διάβασα οτι σε κάποια router αμα παίξεις με QoS μπορείς να λύσεις τέτοια προβλήματα. Το δικό μου router δεν είδα να έχει πουθενά κάτι τέτοιο.

Για ποιό λόγο δημιουργούνται αυτά τα μπουκώματα, και τι μπορώ να κάνω είτε απο ρυθμίσεις router, ή emule ή χρησιμοποιώντας κάποιο ειδικό πρόγραμμα για λύσω αυτό το πρόβλημα?

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Σιμος [Σήμερα, στις 16:48]

Μηπως εχεις βαλεις πολλες συνδεσεις per file;;;

Υπαρχει καποιο οριο αναλογα με την γραμμη που εχεις το οποιο αν το ξεπερασεις ειναι φυσιολογικο να σερνεται!

Παρότι έχω 768 έχω βάλει 16+ συνδέσεις, διότι προσπαθώ να πετύχω μέγιστη εκμετάλευση του bandwidth μέσω διασποράς της σε πολλά αρχεία. Έχω δει οτι απο 10 - 20 αρχεία έχω μέγιστη εκμετάλευση της. Λές αυτό να μου μπουκώνει το σερφάρισμα? Γιατι γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοω αυτο!Αυτο που λες εσυ ειναι για το ποσα παραλληλα download να κανει το μουλαρι!Πανε στα Options-Connections και δες εκει ποσα εχεις βαλει για maximum connections...Μαλλον εχεις βαλει παρα πολλα και χανονται τα πακετα στην μεταφορα.

Για να καταλαβεις πως δουλευει το emule πρεπει να υπολογιζεις οτι για καθε αρχειο μπαινεις σε μια λιστα αναμονης!Επειδη δεν κατεβαζεις απο ολους parts δεν σημαινει οτι δεν εισαι και συνδεδεμενος με αυτους τους χρηστες.Με αποτελεσμα η γραμμη σου να "σπαει" σε πολλα μικρα κομματια!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Σιμος [Σήμερα, στις 18:00]

Δεν εννοω αυτο!Αυτο που λες εσυ ειναι για το ποσα παραλληλα download να κανει το μουλαρι!Πανε στα Options-Connections και δες εκει ποσα εχεις βαλει για maximum connections...Μαλλον εχεις βαλει παρα πολλα και χανονται τα πακετα στην μεταφορα.

Για να καταλαβεις πως δουλευει το emule πρεπει να υπολογιζεις οτι για καθε αρχειο μπαινεις σε μια λιστα αναμονης!Επειδη δεν κατεβαζεις απο ολους parts δεν σημαινει οτι δεν εισαι και συνδεδεμενος με αυτους τους χρηστες.Με αποτελεσμα η γραμμη σου να "σπαει" σε πολλα μικρα κομματια!

Πόσα connections προτείνεις να βάλω στισ ρυθμίσεις φίλε μου? Μειώνοντας τες, θα μου επηρεάσει αρνητικά τα κατεβάσματα ή τα αποτελέσματα στις ευρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellhammeR [Σήμερα, στις 03:17]

φίλε οekab στις ρυθμίσεις του e-mule βρές τα limits για το download και το upload και βάλες στο upload σαν όριο τα 11KB/s λογικά μετά δεν θα έχεις πρόβλημα στο σερφάρισμα;)

Καλέ μου φίλε σε ευχαριστώ, αλλά αυτό δεν κάνει τίποτα. Εδω μιλάμε έβαλα net limiter με όριο 1 kb και πάλι μαμιέται!!! Κάτι άλλο θέλει παιχνίδι!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.