Jump to content



Προβλημα με καρτα γραφικων


TheoV

Recommended Posts

Σημερα ενας φιλος μου πηρε την καινουρια του μητρικη GIGABYTE DS4 βαλαμε απανω μια χ1900χτχ sapphire.To koylo einai πως οταν την εχω στην 1 dvi o υπολογιστης εκκινει κανονικα .Μολις εγκαταστησω τους drivers μολις παει να μπει στα windows η οθονη μπαινει σε stand by.Εαν το βαλω στην 2 dvi ta χρωματα ειναι παραμορφωμενα απο την αρχη να φανταστειτε τα γραμματα του bios einai γαλαζια αντι για ασπρα αλλα στα γουιντος μπαινει κανονικοτατα αλλα με αλλιωμεν αχρωματα.Εχετε συναντησει κατι παρομοιο?παρακαλω βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TheoV

Σημερα ενας φιλος μου πηρε την καινουρια του μητρικη GIGABYTE DS4 βαλαμε απανω μια χ1900χτχ sapphire.To koylo einai πως οταν την εχω στην 1 dvi o υπολογιστης εκκινει κανονικα .Μολις εγκαταστησω τους drivers μολις παει να μπει στα windows η οθονη μπαινει σε stand by.Εαν το βαλω στην 2 dvi ta χρωματα ειναι παραμορφωμενα απο την αρχη να φανταστειτε τα γραμματα του bios einai γαλαζια αντι για ασπρα αλλα στα γουιντος μπαινει κανονικοτατα αλλα με αλλιωμεν αχρωματα.Εχετε συναντησει κατι παρομοιο?παρακαλω βοηθεια

Αμεεε!:D

Έχεις κάνει καθόλου overclocking από περιέργια?Πάντως δεν είναι λύση το άλλο pci-e slot,γιατί είναι πιο αργό.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από TheoV

Oxi τιποτα δεν εχει πειραχθει ολα μαμα

Τη λύση, όσο τραγικό και να ακούγεται, τη βρήκα με το να αλλάξω μόμπο!Είναι ένα περίεργο πρόβλημα ασυμβατότητας, δε τη κράτησα πολύ τη gigabyte για να το ψάξω, δοκίμασε πάντως διαφορετικά bios &catalist drivers.

Link to comment
Share on other sites

Η ασυμβατοτητα δεν μπορει να φανει σε αλλιωση χρωματος ειδικα σε εφαρμογες DOS, δηλαδη πριν την φορτωση των Windows και μαλιστα με τετοια διαφορα μεταξυ των DVI εξοδων.

Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ιδια η καρτα γραφικων, εαν βεβαιως οι φυσικες συνδεσεις ειναι ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Η ασυμβατοτητα δεν μπορει να φανει σε αλλιωση χρωματος ειδικα σε εφαρμογες DOS, δηλαδη πριν την φορτωση των Windows και μαλιστα με τετοια διαφορα μεταξυ των DVI εξοδων.

Το πιθανοτερο ειναι να φταιει η ιδια η καρτα γραφικων, εαν βεβαιως οι φυσικες συνδεσεις ειναι ενταξει.

Δε φταίει η κάρτα γραφικών, και σε μένα τα ίδια έκανε με την ds4, τώρα με τη commando είναι κυριλλέ.Έχω ακριβώς την ίδια κάρτα και τα χρώματα ήτανε εμφανώνς αλλοιωμένα. Κάτι παίζεται με τις εκδόσεις του bios/ drivers catalist .Δε το έψαξα για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

και στο dos ακομα σου εκανε τετοια κολπα?

Αλλαγη χρωματος απο τη μια εξοδο στην αλλη?

Δεν απάντησα σωστά καλά κάνεις και παρατηρείς, στις εφαρμογές MS-DOs δεν είδα γιατί δε χρησιμοποίησα, δε παρατήρησα εκεί.

@TheoV

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32604&highlight=ds4

Δες εδώ αν βοηθάει καθόλου τη περίπτωσή σου ή αν μοιάζει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι δικο μου το προβλημα.

Τον φιλο μας προσπαθησα να βοηθησω.

Διαβασε το προβλημα του στο πρωτο post και δες αν ειναι παρομοιο με το δικο σου.

Την στιγμη που ξεκιναει το μηχανημα μεχρι να φορτωσει κανεις driver δεν επενεργει ακομη ωστε να δημιουργησει ασυμβατοτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Δεν ειναι δικο μου το προβλημα.

Τον φιλο μας προσπαθησα να βοηθησω.

Διαβασε το προβλημα του στο πρωτο post και δες αν ειναι παρομοιο με το δικο σου.

Την στιγμη που ξεκιναει το μηχανημα μεχρι να φορτωσει κανεις driver δεν επενεργει ακομη ωστε να δημιουργησει ασυμβατοτητες.

Έκανα edit στο πόστ μου, δεν ενννοούσα εσένα,παρόλο που έτσι φαινότανε λάθος σύνταξη :)

Ίσως να είναι εν τέλει κάτι με το Dx9 οκτωμβριου όπως το πρόβλημα που είχε ο greekfragma.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papakos

Τι δουλεια εχει φιλε μου το DX9 εδω?

Δεν έχω ιδέα, διάβασε όμως το λινκ που δίνω, να δεις τα κουλά που γίνονται με παρόμοιο hardware, και απλά ρωτώ μπας και είναι παρόμοιας φύσεως το πρόβλημα, μια ιδέα λέω δε ξέρω αν είναι αυτή η αιτία εν τέλει.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα αντιμετοπιζω και εγω με 1800xl,amd3000+,msi neo4,ddr 1024,crt 17 sony

OΤΑΝ μπαινει στα windows μπαινει σε stand by h οθονη,εχω κανει τα παντα απο drivers kai bios,den γινεται τιποτα,τωρα εχω τους 6,7!Αν βαλω 6,8-7,2 εχω το ιδιο προβλημα,

Η ati πρεπει να καταλαβει οτι επιτελους πρεπει να βγαλει σωστους drivers

Link to comment
Share on other sites

Με αλλο monitor λειτουργει κανονικα, απο τi λεναι σε διαφορα foum που εχω κοιταξει η καρτα δινει λανθασμενα refresh rate στην οθονη κ δεν τα σηκωνει.

μερικα forum:

http://www.driverheaven.net/showthread.php?t=118027

http://forumz.tomshardware.com/hardware/X1900GT-driver-issues-black-sc...n-HELP-

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=17907

http://rage3d.com/board/showthread.php?t=3386932

Link to comment
Share on other sites

Σου εχω ευχαριστα νεα!!!

Δεν θα το πιστεψετε βρηκα λυση!!

Ανακαληψα οτι αν εχω ξεσυνδεμενο το καλωδιο οταν ξεκινισει ο υπολογιστης και το συνδεσω ενω εχει μπει στα windows η οθονη ανοιγει!!

Μετα πηγα στο catalyst control center(advance) και στην επιλογη DISPLAY MANAGER

εκει εχει μια επιλογη DITECTED DISPLAYS,την πατησα μερικες φορες μεχρι που αναγνωρισε το μοντελο της οθονης και τωρα δουλευει μια χαρα.

ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ ΣΤΗΝ ATI ΓΙΑ ΤΟΥΣ DRIVERS ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟΥΣ 7.2

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tom:tomato: :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.