Jump to content



Smart Event σε RAPTOR


BeetleJuice

Recommended Posts

καλησπερα

λοιπον εχουμε και λεμε

μετα απο απιστευτη κουραση με την P5b και ψαξιμο , εξακολουθω να μην καταλαβαινω γιατι κανει απο μονη της ρισταρτ

ομως το θεμα μας δεν ειναι αυτο αλλα οι ραπτορες που ειναι πανω της

χθες , μετα απο σπασιμο του raid για 3η φορα παρουσιαστικε με κιτρινα γραμματα το μηνυμα

"smart event"

το εμφανιζει στο ποστ , εκει που σου δειχνει αν ειναι υγιης η συστοιχια ή οχι

στην αρχη ο δισκος εβγαινε απο το raid ολη την ωρα

μετα ηταν οκ

τωρα εβγαλε αυτο το smart event

ο αλλος που ειναι και συνομιλικος του μια χαρα

με το που μπαινω στα windows μου λεει το intel matrix storage να κανω backup γιατι ο δισκος πιθανως να αποτυχει συμφωνα με το σμαρτ ιβεντ

ακουω ιδεες , λετε να τον παρω στα χερια?

καμια συμβουλη?

λετε να εφταιξε εκεινο το τσαφ τσουφ (αναβει σβηνει) που κανει ολη την ωρα η p5b οταν της κανεις ρισταρτ ή τροποποιηση στο bios?

προσπαθησα να δω τι σοι μυνημα ειναι αυτο με διαγνωστικα αλλα αν καταλαβα καλα δεν μπορουν να δουν το προβλημα οταν ο δισκος ειναι σε συστοιχια , τον θελουν μαλλον μονο του για να γινει λεπτομερης ελεγχος

ο δισκος ειναι ή3ων ή 4ρων ετων αν θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με τους δισκους σου αλλα τι bios χρησιμοποιηεις? Εμενα με το που περασα το 711 σταματησαν και τα restart που μου εκανε στα 3600 και τα"αναψε σβησε" (εκτος του πρωτου boot αν κλεισω τελειως το ρευμα).

Τον ενα δισκο απο το raid το ειχε χασει κι εμενα με το παλιο bios μετα απο ενα τσιμεντωμα του pc λογο αλαγης καποιου subtimming στις μνημες απο memset.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blindy [Χθες, στις 07:38]

Ασχετο με τους δισκους σου αλλα τι bios χρησιμοποιηεις? Εμενα με το που περασα το 711 σταματησαν και τα restart που μου εκανε στα 3600 και τα"αναψε σβησε" (εκτος του πρωτου boot αν κλεισω τελειως το ρευμα).

Τον ενα δισκο απο το raid το ειχε χασει κι εμενα με το παλιο bios μετα απο ενα τσιμεντωμα του pc λογο αλαγης καποιου subtimming στις μνημες απο memset.

με το που ειδα στραβα πραγματα εκανα αμεσως update στο Last που ηταν οταν την πηρα το 804

τα ιδια κ με αυτο

καπακι βγαινει το 910 κ τωρα αυτο εχω

το 711 δεν τοχω βαλει γιατι εχουν βγει αλλα 2 μετα απο αυτο , υποτιθεται οτι το τελευταιο θα εχει διορθωσει αυτα τα προβληματα

το ζητημα ειναι

Ο ΔΙΣΚΟΣ ΕΧΕΙ ΟΝΤΩΣ ΖΗΜΙΑ Ή ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟς Ο ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ ΓΙΑΤΙ Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΛΛΑ?

θα ψαξω το προγραμμα που λεει ο φιλος να δουμε τι εχει ο δισκος και σας λεω αμεσα.

ταχω βαψει μαυρα πολυ ακριβος ο δισκος , αποδειξη δεν βρισκω , η συστοιχια χαλασε , τι να πω οτι χειροτερο μου ετυχε...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.