Jump to content



Πως μπορώ να κλειδώσω το router μου από ασύρματους πειρατές της συνδεσης μου


helloween

Recommended Posts

Τιποτα δεν ειναι τελείως ασφαλές. Και το WPA εχει σπάσει. Αλλα οι πιθανότητες να εχεις τόσο ψαγμένο γείτονα ειναι μηδενικές, και με τα σωστά εργαλεία για να το σπάσει.

Βάλε μεγάλο pass phrase, (εμενα ειναι καμια 20αρια χαρακτήρες...) και εισαι καλυμένος. Το συμαντικότερο ειναι να μην υπάρχουν σε λεξικό, αλλα να ειναι τυχαία γραμματα - νούμερα γιατι δεν σπάνε σχεδόν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακου τι είναι πιο δυνατός συνδιασμός. Χρησιμοποιείς τον κρυπτογραφικό αλγόριθμο AES, στη συνέχεια στήνεις έναν radius server που θα αναλάβει το authentication και τέλος όλα αυτά τα περνάς απο ένα VPN και καθάρισες!! Δεν ξέρω αν έχεις τις γνώσεις να τα κάνεις όλα αυτα, επίσης δεν ξέρω αν τα υποστηρίζει ο δικτυακός εξοπλισμός σου αλλά αυτό είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτή τη στιγμή.

Τέλος να πω 1) ότι το ssid δεν αποτελεί μέρος της ασφάλειας του ασύρματου δικτύου 2) το MAC filtering έχει ξεπεραστεί εδώ και πολύ καιρό όπως είπαν και τα άλλα παιδιά 3)το WEP είναι για πέταμα (σπάει μέσα σε 5 λεπτά με το κατάλληλο πρόγραμμα).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.