Jump to content



Gigabyte 945P-S3 o/c


iem36

Recommended Posts

Καλησπέρα. Πρόσφατα έστησα ένα δεύτερο σύστημα, με GA 945P-S3, P4 640 D, 2x512 Twinmos 667, Asus 6600 Top silent, ψύξη Tt Bigwater.

Τα πρώτα δείγματα από τη cpu ήταν πολύ καλά και με μαμά τάση έφτασε στα 16χ250 =4000.

Από κει και πάνω, είτε vcore ανεβάσω, είτε vdimm, είτε chipset με το ζόρι να ποστάρω στα 4256 (16Χ266). Στα 4.16 (με vcore 1.45) που benchάρω η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 51 βαθμούς.

Το τροφοδοτικό είναι ένα Tagan 430.

Υποψιάζομαι ότι πρέπει να φτάινε τα timings στις μνήμες γιατί ακόμη και με διαιρέτη το cpu-z δίχνει πολύ σφιχτά timings για αυτές τις μνήμες.

Στο bios δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής τους. Το systool δεν υποστηρίζει τη μητρική μου. Υπάρχει κανένα αλλο πρόγραμμα που να μπορώ να χρησιμοποιήσω;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το τελευταίο bios έτσι?

πάτα "CTRL+F1" μέσα στο bios για να σου βγάλει όλες τις ρυθμίσεις

Η 945P-S3 πιάνει 300fsb πανεύκολα, και φτάνει έως και 350 με τις ανάλογες ρυθμίσεις και ρεύματα...

Οπότε δεν σε περιορίζει η μητρική στα 266

Έχει να κάνει με cpu (δεν νομίζω οι "Pentium D" να ακούνε και ιδιαίτερα στο ρεύμα), μνήμες-timings, ίσως και με τροφοδοτικό... δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί το tagan430 για έναν pentium D στα 4.0Ghz+

αυτό που μπορείς να κάνεις (πέρα από πειραματισμό με διαιρέτη-Timings μνημών), είναι να ανεβάσεις λίγο τα ρεύματα (+0.1 σε vpci-e και vfsb), να δώσεις vmem +0.3 ή +0.4 αν ακούνε οι μνήμες, και να ανεβάσεις και το pci-e bus που βοηθάει και αυτό (μέχρι 110 άφοβα, από κει και πάνω αύξησε και το pci latency στα 128 καλού-κακού

(εγώ το είχα στα 118 με pci latency 128)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το τροφοδοτικό μιας και πριν ήταν στο σύστημα της υπογραφής και τα κατάφερνε μια χαρά.

Ευχαριστώ για το tip του BIOS. Δεν είναι το τελευταίο αλλά θα το αναβαθμίσω μόλις τελειώσω με την υδρόψυξη και το στήσιμο του WLAN.

Βλέπεις μόλις απέκτησα DSL αφού επιτέλους έφυγε το pcm και τρέχω με άλλα.

Θέλω να πάρω και κουβέρτες+ανεμιστήρια για τις μνήμες για να τους δώσω λίγο ρευματάκι.

Έχω τη γνώμη πάντως ότι κάπου εκεί τα κακαρώνει η cpu., αλλά μόλις βρω χρόνο θα το παλέψω λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.