Jump to content



Επειγον Πρόβλημα με κωδικό


johnnymous

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα με ένα Sony Vaio. Όταν ανοίγει βγάζει έναν μπλέ κουτάκι για να γράψεις κωδικό αλλά το παιδί που μου το έδωσε έχει χάσει τον κωδικό και θέλω να μπω στα Windows. Μπορείτε να με βοηθήσετε. Please είναι πολύ ανάγκη...

*** έχει phoenix bios

Link to comment
Share on other sites

Για bios μου μοιαζει το μπλε κουτακι. Βγαζεις την μεγαλη μπαταρια, ανοιγεις τον φορητο προσεκτικα, εντοπιζεις την μπαταρια της μητρικης και την βγαζεις. Το αφηνεις κανα 5λεπτο να αποφορτιστουν τα παντα. Την ξαναβαζεις προσεχτικα (κοιτα τους πολους) και κλεισε τον φορητο.

Βαλε μπαταρια κ δοκιμασε. Καλη τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να χαθεί τπτ???

Σας το λέω γιατι είναι του αδερφού ενός φίλου μου που έφυγε από την ζωή και θέλει να τον ανοίξουμε. Γι αυτο δεν θέλω να χαθούν αρχεια

****pcg-grt996vp το μοντέλο του laptop

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το δίσκο του και κόλα το σε ένα άλλο pc. έτσι θα βεβαιωθείς ότι δεν θα χαθούν αρχεία.

Μετά reset με αφαίρεση μπαταριών.

Ελπίζω είναι όντως έτσι όπως τα λες σχετικά με τον ιδιοκτήτη του φορητού.

Α, υπάρχουν και κάτι καλά συστήματα κλειδώματος φορητών για να δυσκολευτεί κάποιος να έχει πρόσβαση στα αρχεία τους αν κλαπούν αλλά δεν νομίζω να ισχύει αυτό στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από format c: [Σήμερα, στις 20:22]

Βγάλε το δίσκο του και κόλα το σε ένα άλλο pc. έτσι θα βεβαιωθείς ότι δεν θα χαθούν αρχεία.

Μετά reset με αφαίρεση μπαταριών.

Ελπίζω είναι όντως έτσι όπως τα λες σχετικά με τον ιδιοκτήτη του φορητού.

Α, υπάρχουν και κάτι καλά συστήματα κλειδώματος φορητών για να δυσκολευτεί κάποιος να έχει πρόσβαση στα αρχεία τους αν κλαπούν αλλά δεν νομίζω να ισχύει αυτό στην περίπτωσή σου.

Καλά κάνεις και υποψιάζεσαι αλλά αυτά που λέω ισχύουν.. Ο δίσκος του laptop δεν μπαινει σε κανονικό pc. αρα θα χρειαστώ άλλο laptop σωστά??? αμα είναι έτσι θα πρέπει να αρχίσω το ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

Μην το βάλεις σε άλλο laptop γιατί δεν θα μπορέσεις να εκκινήσεις.

Θέλεις έναν προσαρμογέα IDE-USB που να παίρνει 2,5" δίσκο ή καλύτερα μια φτηνή θήκη για φορητό δίσκο (νομίζω ότι στο e-shop μπορείς να βρεις με 15 ευρά).

Ή, αφού είσαι βύρωνα, έλα από Παπάγου να σου δανείσω κάτι να κάνεις τη δουλειά σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι δύσκολο να ανοίγεις φορητό αν δεν έχεις λίγη εμπειρία. Το σωστότερο που γράφτηκε ως τώρα είναι να βγάλεις το σκληρό , να πάρεις μία εξωτερική usb θήκη των 15 ευρώ και να διαβάσεις ό,τι χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το ότι είναι δύσκολο, αλλά και το ότι σε κάποια laptops ακόμα και αν βγάλεις την μπαταρία το pass δεν φεύγει. Ελπίζω να μην είναι κωδικός σε δίσκο, γιατί αλλιώς το ξεχνάς το ενδεχόμενο.

Η καλύτερη λύση είναι το κουτάκι USB. Θα πάρεις όλα τα δεδομένα και θα είσαι ΟΚ :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.