Jump to content



Νέος υπολογιστής με σωρεία προβλημάτων...


pananag

Recommended Posts

Πρόσφατα αγόρασα το εξής σύστημα:

core 2 duo e6300

asus p5b deluxe wifi

supertalent 2x512 mb ram (Αυτή με τα timings 4-4-3-8, νομίζω Τ800GXC4 ή κάπως έτσι)

gecube x1950 pro 256

hdd wd 250 ks 16 mb cache sata 2

τροφοδοτικό tagan 480w

και έβαλα ένα παλιό DVD της ΝΕC που είχα (δεν θυμάμαι μοντέλο)

Δεν το έχω 2 μέρες και διαπίστωσα τα παρακάτω προβλήματα (ελπίζω να μην εμφανιστούν και άλλα)

1.Το cpu-z μου βγάζει στα timings της ram 5-5-5-15 στα 400 mhz fsb αντί 4-4-3-8.

2.Έκανα update το bios στην έκδοση 1004.Από τότε το cpu-z μου βγάζει τον επεξεργαστή με multiplier x6 δηλαδή στα 1.6!

3.Όταν βάζω ένα κενό cd στο drive και πάω να το ανοίξω από το ο υπολογιστής μου μου λέει drive is not accesible (λεπτομέρεια αλλά μου έκανε εντύπωση).

4.Έβαλα μια ταινία dvd που μάλλον δεν είναι καλογραμμένη και το σύστημα κόλησε τελείως.Οταν λέμε τελείως εννοούμε τελείως.Μονο με reset.Όταν δοκίμασα και με ένα dvd με divx πάλι τα ίδια. Μόλις συναντά κάπου δυσκολία στην ανάγνωση μουλαρώνει όλο το σύστημα και θέλει reset. Στο laptop μου (centrino 1,7 1 gb ram) που του έχω πετάξει τα μάτια υπάρχουν κολλήματα αλλά το σύστημα δεν παγώνει.

Γενικά βλέπω μια δυσκολία στην επικοινωνία των τμημάτων του υπολογιστή.

Βοηθάτε ρε παιδιά γιατί είναι καινούριος και είναι κρίμα τα λεφτά του να φύγει από το παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pananag [Σήμερα, στις 18:04]

Πρόσφατα αγόρασα το εξής σύστημα:

core 2 duo e6300

asus p5b deluxe wifi

supertalent 2x512 mb ram (Αυτή με τα timings 4-4-3-8, νομίζω Τ800GXC4 ή κάπως έτσι)

gecube x1950 pro 256

hdd wd 250 ks 16 mb cache sata 2

τροφοδοτικό tagan 480w

και έβαλα ένα παλιό DVD της ΝΕC που είχα (δεν θυμάμαι μοντέλο)

Δεν το έχω 2 μέρες και διαπίστωσα τα παρακάτω προβλήματα (ελπίζω να μην εμφανιστούν και άλλα)

1.Το cpu-z μου βγάζει στα timings της ram 5-5-5-15 στα 400 mhz fsb αντί 4-4-3-8.

2.Έκανα update το bios στην έκδοση 1004.Από τότε το cpu-z μου βγάζει τον επεξεργαστή με multiplier x6 δηλαδή στα 1.6!

3.Όταν βάζω ένα κενό cd στο drive και πάω να το ανοίξω από το ο υπολογιστής μου μου λέει drive is not accesible (λεπτομέρεια αλλά μου έκανε εντύπωση).

4.Έβαλα μια ταινία dvd που μάλλον δεν είναι καλογραμμένη και το σύστημα κόλησε τελείως.Οταν λέμε τελείως εννοούμε τελείως.Μονο με reset.Όταν δοκίμασα και με ένα dvd με divx πάλι τα ίδια. Μόλις συναντά κάπου δυσκολία στην ανάγνωση μουλαρώνει όλο το σύστημα και θέλει reset. Στο laptop μου (centrino 1,7 1 gb ram) που του έχω πετάξει τα μάτια υπάρχουν κολλήματα αλλά το σύστημα δεν παγώνει.

Γενικά βλέπω μια δυσκολία στην επικοινωνία των τμημάτων του υπολογιστή.

Βοηθάτε ρε παιδιά γιατί είναι καινούριος και είναι κρίμα τα λεφτά του να φύγει από το παράθυρο.

για το 1. ειναι φυσιολογικο,ο κατασκευαστης εχει βαλει συντηρητικα timings για συμβατοτητα...δες τις ακριβεις ρυθμισεις η στο νετ η επανω στις μνημες(εννοειται για τις συγκεκριμενες μνημες που εχεις),πηγαινε βιος,διαλεξε στις ρυθμισεις για ddr η memory η οπως το λεει manual και βαλε τις σωστες τιμες (προσεκτικα με την ταση ετσι?)

και το 2 φυσιολογικο μου φαινεται,αν εχεις ενεργοποιησει εξοικονομηση ενεργειας...πηγαινε control panel και στο battery -power options βαλε το power management στο "home/office desk"....μην ανησυχεις,οταν θελεις γκαζια γυρναει μονο του στις κανονικες ρυθμισεις...αλλα τωρα που το σκεφτομαι κι εμενα μουχε προκαλεσει προβλημα σαν το νουμερο 3 αυτο το power saving.Οσο για το 3 πηγαινε στο site της nec και κατεβασε το πιο προσφατο firmware για το dvd σου...κατα 98% θα σου λυσει αρκετα προβληματα με δισκακια dvd ....λοιποοον...αυτα σε πρωτη φαση...μην ανησυχεις...σιγα σιγα θα τα λυσεις ολα...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τις αλλαγές που μου είπες και όλα ήρθαν στα κανόνικα τους. Μόνο το memory voltage δεν πείραξα ,το άφησα στο auto. Η supertalent μου προτείνει 2.2 V. Το βάζω άφοβα? Τώρα που είναι στο auto από που μπορώ να δω πόσο έχει βάλει η mb το memory voltage?

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που ολα ειναι οκ...λοιπον την ταση των μνημων μπορεις να την δεις απο το ai booster(ειναι στο cd της μητρικης σου)...για την ταση τωρα...2.2 λεει ο κατασκευαστης ειναι το μαξιμουμ που αντεχει η 2.2 χρειαζεται για να παιξει με τα timings που λεμε?διευκρινισε το με προσοχη και αν ειναι το δευτερο οκ,βαλτη...αν ειναι το πρωτο,εφοσον ειναι σταθερη η μνημη με ταση auto μην πειραζεις τιποτα...καλου κακου παρε και κατιτις να φυσαει τις μνημες γιατι απο 2 και πανω αρχιζουν ζεστες....better safe than sorry!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 22:52]

χαιρομαι που ολα ειναι οκ...λοιπον την ταση των μνημων μπορεις να την δεις απο το ai booster(ειναι στο cd της μητρικης σου)

Το πέρασα το aibooster και μου βγάζει το διαφωτιστικό auto...

Link to comment
Share on other sites

ok...τρεξε memtest 2-3 φορες και αν δεν βγαλει λαθη εισαι αρχοντας και δεν πειραζεις τπτ.αν βγαλει βαλε στο bios 2.2v...αλλα το aiboster θαπρεπε νομιζω να λεει την ταση των μνημων...εμενα τη λεει...δεν κατεβαζεις την πιο καινουρια εκδοση του?πριν τρεξεις το μεμτεστ ομως σιγουρεψου οτι εχεις καλη ψυξη στις μνημες γιατι τις ζοριζει

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pananag [Σήμερα, στις 14:03]

Έβαλα 2,2 V και σκέφτομαι να κάνω memtest.Οι ψύκτρες που έχουν οι μνήμες πάνω δεν αρκούν?

2.2 δεν ειναι λιγα για μνημη και δεν ξερω και τι ροη αερα εχεις μεσα οποτε σου λεω να παρεις τα μετρα σου....15 ευρω κανει το εξαρτηματακι που καθεται πανω στις μνημες και τις αεριζει (η 25 αυτο της ocz) και μπορει να σε γλιτωσει απο πολλα προβληματα (κ ετσι οπως σε βλεπω εσενα με το που τα λυσεις ολα θαρχισεις να κλοκαρεις αβερτα κουβερτα :) :)....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 16:40]

2.2 δεν ειναι λιγα για μνημη και δεν ξερω και τι ροη αερα εχεις μεσα οποτε σου λεω να παρεις τα μετρα σου....15 ευρω κανει το εξαρτηματακι που καθεται πανω στις μνημες και τις αεριζει (η 25 αυτο της ocz) και μπορει να σε γλιτωσει απο πολλα προβληματα (κ ετσι οπως σε βλεπω εσενα με το που τα λυσεις ολα θαρχισεις να κλοκαρεις αβερτα κουβερτα :) :)....

Το o/c ήταν ένας από τους λόγους που διάλεξα αυτή τη σύνθεση.

Από ότι βλλεπω το DVD-R μου που κάνει προβλήματα είναι το ίδιο με το δικό σου. ΝΕC 3520A. Tι firmware του έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Με το ιδιο firmware λειτουργούσε κανονικά στον προηγούμενο υπολογιστή μου. Μήπως υπάρχει conflict ανάμεσα στο σκληρό και το DVD. O σκληρός είναι συνδεμένος στο 1o SATA Controller και το dvd στο IDE ως master νομίζω.Το αναφέρω γιατί όταν κολλάει o υπολογιστής το λαμπάκι του σκληρού είναι αναμμένο.Ή είναι άσχετο τελείως?

Επίσης στο system information μου το αναφέρει ώς ΝΕC DVD_RW ND-3520AW_SCSI Cdrom Device. Που κολλάει το SCSI?

Link to comment
Share on other sites

το λαμπακι του σκληρου αναβει και οταν διαβαζει μονο το dvd απο οτι εχω δει οποτε οταν το βλεπεις δεν σημαινει οτι υποχρεωτικα λειτουργει ο σκληρος...αυτο με το scsi ακουγεται σαν προβλημα...ισως εχει προκληθει απο το "πειραγμενο" firmware...μην ξεχνας οτι ο προσδιορισμος μιας συσκευης γινεται απο αυτο...οποτε για αυτο σου βγαζει μαλλον το ασχετο scsi..βαλε το κανονικο firmware..και αν δεν πιασει αυτο αλλαξε την καλωδιοταινια ide που το συνδεει με την μητρικη...εχεις βαλει αυτη που ηρθε μαζι με τη μητρικη σου η καμμια ασχετη?

Link to comment
Share on other sites

’λλαξα το firmware με το επίσημο της NEC και τίποτα...

Η καλωδιοταινία είναι της μητρικής.

Το κακό είναι ότι μόλις βάλω ένα DVD/CD που δεν αρέσει στον υπολογιστή κολλάει όλο το σύστημα.Και αυτό χωρίς να εκτελέσω κάποιο αρχείο.Αρκεί να ανοίξω το DVD.Δεν μπορώ να καταλάβω αν φταίει το DVD player ή η μητρικη...Όταν πάω να αντιγράψω δε ένα τέτοιο δισκάκι το nero μου πετάει unrecoverable error κατά την εγγραφή και σταματάει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pananag

Kai ego to idio eho alla oxi to episimo tis nec.

Κατ' αρχάς καλώς ήρθες. Κατα δεύτερων, όπως διάβασες (και συμφώνησες) στη φόρμα εγγραφής, τα Greeklish απαγορεύονται στο Lab. Ελλινικά μόνο plz!

Όσο για το πρόβλημα.... firmware! Κι εγώ κάτι παρόμοιο είχα και με firmware upgrade λύθηκε. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το τελευταίο επίσημο firmware της NEC (3.07)

Tο έψαξα λίγο και πρέπει να φταίει ο Jmicron Driver.Απο το Device Manager τον κατήργησα και χρησιμοποιώ τον Standard Dual Channel PCI IDE controller των XP. Και πάλι τίποτα.Έχει καταντήσει εκνευριστικό.Όποιο δισκάκι δεν αρέσει στον υπολογιστή κολλάει όλο το σύστημα.Και τα δισκάκια αυτά σε άλλους υπολογιστές είτε παίζουν κανονικά είτε αν κολλάνε τουλάχιστον δεν παγώνει το σύστημα.

Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με την ίδια μητρικη (ανευ wifi) αργεί να ανοιξει φακέλους παρολο που εφαρμοσα καποιες ρυθμισεις και απενεργοποιησα και το αντιικο.

Μπορει μια να αργει μια να παει σφαιρα σε κενο φακελο. Και οταν ανοιγει ο φακελος τοτε δουλευει και το λαμπακι του σκληρου που σημαινει καπου αλλου ειναι η καθυστερηση.

Κανει και κατι κολληματα στην εκκινηση αλλα εκει μαλλον φταιει ενα 56 εσωτερικο μοντεμακι, μερικες φορες κανει Lock up το συστημα οταν παταω dial.

Και ακουω κατι χρατς χρουτς στον ηχο, μπορει να ειναι τα ηχεια αλλα το διαβασα και στο νετ οτι υπαρχουν κατι τετοια κουφα προβληματα...

Με λιγα λογια ειναι στανταρ να εχεις ενα η δυο κολληματα με την συνθεση σου... (στο προηγουμενο PC κολλαγε το BIOS Μου, NF2 γαρ)

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλάμε για καθυστέρηση.Το σύστημα κολλάει τελείως και θέλει reset...

Απο τον device manager είδα ότι το drive είναι συνδεμένο ώς secondary master σε DMA (Ultra DMA mode 2).’ρα δεν παίζει PIO...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.