Jump to content



Nokia service και εγγύηση.. Διαβαστε το πριν πάρετε Νοκια


crmaris

Recommended Posts

Nokia Rulez ρα!

Ντρέπομαι που το λέω γιατί γενικώς βρίζω τα fanboys αλλά δε μπορώ τα άλλα κινητά, δεν ξέρω γιατί... Δεν είμαι και πολύ των αλλαγών και επειδή πάντα είχα Nokia προτιμώ να πηγαίνω σε κάτι γνώριμο όταν αλλάζω κινητό αν και ξέρω πως ίσως υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

Απο την άλλη σκέφτομαι ότι εδώ έχει η Sony fanboys μετά απο όσα έχει κάνει με ανύπαρκτο Service, DRM/Rootkit κλπ και δεν είναι καν ευρωπαϊκή εταιρεία, δε θα έχει η Νokia?

Το Nokia E65 είναι άριστο μέχρι τώρα πάντως.

*knocks on wood*

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω το story μου κι εγώ.

Ξεκίνησα να πάω στην Nokia Καλλιθέας, που όπως λέει στο site βρίσκονται στην Σωκράτους 138. Πάω λοιπόν εκεί, Nokia...? Nooooookiaaaaaa...? WTF IS NOKIA?

Λέω κοτσάνα θα έκανα, θα μπέρδεψα το όνομα, όλοι οι μικροί οδοί στην Καλλιθέα είναι αρχαιοελληνικά ονόματα.

Γυρνάω σπίτι, ανοίγω nokia.gr, βρείτε ένα κατάστημα, keyword Καλλιθέα tap tap tap: Οδός Σωκράτους 138 :blink:

Παίρνω τηλέφωνο, "Που είναι το κατάστημά σας;" "Σοφοκλέους 138", "Το ξέρετε ότι στο site της nokia σας έχει Σωκράτους", "Ναι το ξέρουμε, είναι ευθύνη της Nokia". Προφανώς και αναγνώρισα το λάθος, μάλλον μίλαγα με Ericsson ή Motorolla δεν ξέρω :p

Τέσπα πήγα εκεί να τελειώνω και πήρα το πορτάκι μου, bulk βεβαίως -ούτε καν σε απλό σακουλάκι- έδωσα 5€ και τέλος για μένα η περιπέτεια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Σήμερα, στις 16:32]

Nokia Rulez ρα!

Ντρέπομαι που το λέω γιατί γενικώς βρίζω τα fanboys αλλά δε μπορώ τα άλλα κινητά, δεν ξέρω γιατί... Δεν είμαι και πολύ των αλλαγών και επειδή πάντα είχα Nokia προτιμώ να πηγαίνω σε κάτι γνώριμο όταν αλλάζω κινητό αν και ξέρω πως ίσως υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

Απο την άλλη σκέφτομαι ότι εδώ έχει η Sony fanboys μετά απο όσα έχει κάνει με ανύπαρκτο Service, DRM/Rootkit κλπ και δεν είναι καν ευρωπαϊκή εταιρεία, δε θα έχει η Νokia?

Το Nokia E65 είναι άριστο μέχρι τώρα πάντως.

*knocks on wood*

Και εγω με νοκια συνηθισα να κανω την δουλεια μου ανέκαθεν . Τελευταιο αλλο κινητο ηταν το k700 SE και βλαστιμησα την στιγμή που το πηρα , αργο πολυ στις κλήσεις στα μυνηματα και γενικα δύσχρηστο αν εχεις συνηθισει με νοκια. Αλλα πλεον δεν ισχυει αυτο . Εχει κανει φτερά το προτερημα των νοκια . Περιεργασου ενα κ750 ας πουμε και θα δεις. ;) ,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποια στιγμή, μου έδωσαν από την εταιρία μου ένα ΝΟΚΙΑ (το 7250 αν θυμάμαι καλά) γιατί κάναμε κάποιες εφαρμογές για wap, όταν είχε πρωτοβγεί, κι έπρεπε να τις δοκιμάζουμε.

Το τηλέφωνο είχε τα απίστευτα προβλήματα. Κόλλαγε, έσβηνε μόνο του, έχανε contacts, κα. Όταν πιά μου είπε η εταιρία ότι μου το χαρίζει, επειδή ήταν πολύ πιό καινούριο από αυτό που είχα, είπα να το κάνω βασικό με την προϋπόθεση, ότι θα λυνόντουσαν τα προβλήματα. Το πήγα λοιπόν στο service για να δω τι θα γίνει. Από εκεί μου είπαν ότι με αναβάθμιση, θα λυθούν ΟΛΑ τα προβλήματα... (κάτι σαν τα SP της Μ$ :hehe: ). Ρωτάω κι εγώ ο αφελής, τι θα γίνει με τα πράγματα που έχω μέσα και η απάντηση ήταν, ότι έπρεπε να τα κάνω backup γιατί με το update χάνονται όλα!

Ρωτάω πως γίνεται το backup και μου εξηγούν ότι χρειάζομαι υπολογιστή και ένα καλώδιο που τότε κόστιζε 35.000δρχ! Το τηλέφωνο έκανε ~120.000!!! Ρωτάω αν μπορούν να το κάνουν αυτοί το backup και το αρνήθηκαν, λόγω λέει προσωπικών δεδομένων (και τώρα, άμα έχεις video τσόντα στο κινητό και το πας για service, δε θα το βρεις 3-4 μέρες μετά στου youtube... όχι..... :TD: ) Έτσι μου εξήγησε, ότι για να κάνω το update έπρεπε να βρω υπολογιστή και καλώδιο... Ευτυχώς ένας φίλος, μανιώδης χρήστης ΝΟΚΙΑ τότε, είχε το καλώδιο κι πήγα να το κάνω. Βάζουμε το τηλέφωνο απάνω, το βλέπει, ξεκινάμε τη διαδικασία συγχρονισμού, και.... και ..... και...... πήραμε το τρίτο....! Μες πέταξε ένα πολύ όμορφο μηνυματάκι που έλεγε:

Cannot connect to device. Device firmware is 4.02. You need 4.1 or later in order to connect :blink:

Τι βάλαμε παλαιότερες εκδόσεις, τι προσπαθήσαμε να το ξεγελάσουμε, δεν ήθελε να δουλέψει με τίποτα...

Ξαναπάω λοιπόν στη ΝΟΚΙΑ και τους θέτω τον προβληματισμό μου:

(υπερέβαλα και λίγο, για να δώσω έμφαση στη @@ τους... :o )

Πήγα κι έδωσα 120.000 για ένα προβληματικό τηλέφωνο, για να μου το φτιάξετε, μου είπατε να πάω να δώσω άλλα 34.000 για να πάρω το καλώδιο και τώρα που το συνδέω μου λέει ότι δε μπορεί να γίνει backup αν δε γίνει update που για να γίνει update πρέπει να γίνει backup, αλλά για να γίνει backup πρέπει να γίνει update, και πάει λέγοντας...?

Ο απαθέστατος υπάλληλος μου υπέδειξε να κάνω backup τα contacts, sms, κλπ με το χέρι (!!!) και μετά την αναβάθμιση να τα περάσω πάλι με το χέρι!!! :mad:

Ε, αυτό ήταν... Τους έβρισα, κι έφυγα. Έκανα backup ότι μπορούσα στην κάρτα sim, ΧΑΡΙΣΑ το τηλέφωνο και πήρα ένα Sony Z5 που ήταν κορυφαίο και δουλεύει ακόμα!

Κι επειδή το δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού, κι εγώ δε θεωρούμαι σοφός :laughing: μετά από μερικά χρόνια, άφησα τον εαυτό μου να κάνει πίσω, και να ξαναπάρει ΝΟΚΙΑ, ένα 6600 τότε... Όxι τίποτα άλλο, γιατί ήθελα να τους δώσω μιά δεύτερη ευκαιρία, για να μη με λένε ξεροκέφαλο και προκατειλημμένο.

Τι το ήθελα? Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου... Το χειρότερο ήταν ότι αυτός που με έπεισε, είχε το ίδιο τηλέφωνο, με το ίδιο firmware και δεν είχε κανένα από τα δικά μου προβλήματα :unsure: Εγώ είχα από καμμένο pixel, θαμπή κάμερα, κολλήματα συνέχεια, μέχρι του να χρειάζεται να κάνω restart το pc μετά από προσπάθεια σύνδεσης με bluetooth*, που δεν συνδεόταν ποτέ... :wassat: Φυσικά για ΟΛΑ τα προβλήματα η λύση της αντιπροσωπείας ήταν η αναβάθμιση λογισμικού :worship:

Ε, μετά από αυτό, δεν ξαναπαίρνω ΝΟΚΙΑ ποτέ στη ζωή μου, όχι να μου το χαρίσουν, να με πληρώνουν κιόλας! Φυσικά, δεν ηρέμησα, καθότι η κοπέλα μου όταν τη γνώρισα κι εκείνη ΝΟΚΙΑ έπαιρνε, κι είχα να αντιμετωπίσω και τα δικά της προβλήματα... :wall: Κι ο αδερφός μου, και η μητέρα μου, κι άλλοι... Και ξέρετε τι διαπίστωσα? Ότι η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που αγοράζουν ΝΟΚΙΑ και λένε ότι είναι καλά τηλέφωνα, το μόνο που κάνουν είναι να μιλάνε στη τηλέφωνο και να στέλνουν sms! Τις υπόλοιπες δυνατότητες, δεν της χρησιμοποιούν παρά σπάνια, εκτός από την κάμερα... Ε πως να δεις αν το τηλέφωνο είναι καλό? Είναι σα να δώσεις 2000 να πάρεις υπολογιστή για να κάνεις browsing και να διαβάζεις emails και μετά να λες ότι ο υπολογιστής σου είναι κορυφαίος και δεν έχει προβλήματα... Ήμαρτον...

My two cents...

* To pc, συνδεόταν με οποιαδήποτε άλλη συσκευή με ΒΤ, όπως επίσης με το τηλέφωνο του φίλου μου... Η μόνη περίπτωση που κόλλαγε, ήταν όταν προσπαθούσα να συνδέσω το δικό μου, όπου κι ήθελε restart μετά για να ξεκολλήσει. Κι φυσικά το τηλέφωνό μου έκανε τα ίδια σε όποιο pc και να δοκίμαζα να το συνδέσω, αλλά για τη ΝΟΚΙΑ έφταιγε το pc μου ή το firmware...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.