Jump to content



3 Hdd: Δε χωράνε στο κουτί μου!


x-treme

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Λοιπόν το πρόβλημα που έχω:

Είχα δύο σκληρούς στο no name τρισάθλιο κουτί μου. Πήρα και έναν τρίτο, και επειδή δε χωρούσε, έβγαλα το floppy και τον τοποθέτησα εκεί. Το πρόβλημά μου είναι ότι οι δίσκοι είναι πολύ κοντά μεταξύ τους (δύο ακουμπάνε λίγο). Κάποια στιγμή άνοιξα από περιέργεια το κουτί, και βλέπω ότι είναι αρκετά ζεστοί και οι τρεις, χωρίς να κάνουν και τίποτα.. Ειδικά ο καινούριος είναι εντελώς άδειος ακόμα, απότε δεν κάνει τίποτα! Απλά υπάρχει!

Σκεφτόμουνα να βάλω κάτι τέτοιο:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=34741

ή κάτι τέτοιο:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.804901

Αλλά είναι από eshop και είναι λίγο χαζό να παραγγέλνω 5 πραγματάκι...

Καμιά άλλη ιδέα υπάρχει? (είδα μερικές ευρεσιτεχνίες στο φόρουμ, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μου κάνουν!)

Link to comment
Share on other sites

ή με τα ιδια λεφτα που 8α δωσεις για ενα εφωτερικο κουτι για δισκο,πας και αγοραζεις ενα καινουριο κουτακι και τελειωσε η υπο8εση.μην σου πω 8α σου βγει και πιο φ8ηνα,γιατι ενα καλο κουτι για εξωτερικο δισκο εχει ~50 ευρω ενω κουτι για το Pc ολοκληρο βρισκεις και με 30 και με 40

πχ

HEC 6c19 ---> 33 e

Coolermaster Elite 330 ---> 40 e

το πρωτο εχει 8αρηδες (εναν μεσα και υποδοχη για αλλον ενα) και το δευτερο 12αρηδες (εναν μεσα και υποδοχη για αλλον 1)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες να χρησιμοποιησεις το powermanagement των win ετσι ωστε οσοι δεν χρησιμοποιεις να σβηνουν και να ξαναναβουν μονο αμα χρειαστει?δεν ξερω βεβαια αν ειναι καλο για την υγεια των δισκων αλλα θερμοκρασιες θα πεσουν σιγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 00:15]

ή με τα ιδια λεφτα που 8α δωσεις για ενα εφωτερικο κουτι για δισκο,πας και αγοραζεις ενα καινουριο κουτακι και τελειωσε η υπο8εση.μην σου πω 8α σου βγει και πιο φ8ηνα,γιατι ενα καλο κουτι για εξωτερικο δισκο εχει ~50 ευρω ενω κουτι για το Pc ολοκληρο βρισκεις και με 30 και με 40

πχ

HEC 6c19 ---> 33 e

Coolermaster Elite 330 ---> 40 e

το πρωτο εχει 8αρηδες (εναν μεσα και υποδοχη για αλλον ενα) και το δευτερο 12αρηδες (εναν μεσα και υποδοχη για αλλον 1)

To Case δεν θα το πηγαίνει βόλτα έξω....:D:p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

Η ιδέα για εξωτερικό σκληρό δε με ικανοποιεί... Δεν ήθελα ταχύτητα USB και έχω κάποιοι γνωστοί μου με είχαν φοβήσει λίγο... Και όντως, με ίδια λεφτά, θα προτιμούσα να πάρω καινούριο κουτάκι!

Βασικά επειδή έχουν φύγει αρκετά λεφτά τελευταία, έλεγα να βρω την πιο οικονομική λύση! (ο τσίπης!) Τελικά βρήκα μια πλαστική βλακειούλα-βάση που μπορείς να βάζεις το σκληρό σε 5,25'΄... Αλλά η θερμοκρασία δεν πάει και πολύ καλά... Θα το αφήσω για λίγο καιρό έτσι, και ίσως να πάρω κανένα κουτάκι (γιατί το δικό μου είναι και άσχημο!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nik92 [Σήμερα, στις 15:43]

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174034&product=560243

αυτό το είδες

Βρεεε συ αφού σου λέει ότι οι δίσκοι ακουμπάνε μεταξύ τους μέσα στο κουτί,που θα μπουν τα heatpipes?:tomato:

Πολυ ακριβή λύση πάντως για ψύξη ΗDD...Me έναν 9αρι να τους φυσάει θα δει μεγάλη διαφορά.(και σχετικά φτηνά).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$

Me έναν 9αρι να τους φυσάει θα δει μεγάλη διαφορά.(και σχετικά φτηνά).

και εγω πανω στους σκληρους εχω ενα 9 και πραγματικα κανει δουλεια!!!αλλα εαν εχω -10 με κατι τετοιο γιατι οχι(που δ πιστευω) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806158

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mertsa [Σήμερα, στις 17:06]

και εγω πανω στους σκληρους εχω ενα 9 και πραγματικα κανει δουλεια!!!αλλα εαν εχω -10 με κατι τετοιο γιατι οχι(που δ πιστευω) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806158

Δεν ξέρω.Δεν έχω δοκιμάσει.

25 για σκέτα heatpipes δεν θα έδινα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έτσι που είναι το κουτί μου και το μέρος που το έχω... με δυσκολία μπαίνει οτιδήποτε άλλο! Και εξηγώ:

Το κουτί εσωτερικά έχει 4χ5,25 και 3χ3,5. Τα 3,5 έχουν καταληφθεί από δύο σκληρούς και ένα φλόππυ. Στα 5,25 έχω βάλει δύο dvd drives και ένα σκληρό. Επειδή λοιπόν οι σκληροί δεν είναι σε συνεχόμενες θέσεις, θα έπρεπε να μπουν τουλάχιστον δύο ανεμιστήρες να ρίχνουν αέρα... Ακόμα κι έτσι όμως, επειδή είναι "πυκνή" η τοποθέτηση, δεν ξέρω κατά πόσο αποδοτικό θα ήταν αυτό! Καλά, για heatpipes δεν το συζητάμε καν! :tomato:

Το κουτί λοιπόν είναι τοποθετημένο στη θέση που υπάρχει στο γραφείο μου. Το πλάτος της είναι 23 εκατοστά! Αριστερά και δεξιά λοιπόν υπάρχει ξύλο, και μπρος-πίσω κενό... ’ρα τι ανεμιστήρες να βάλω? ΔΕ ΧΩΡΑΝΕ!

Οπότε η λύση είναι μία: Να πάρω καινούριο κουτί με χώρους και να το βάλω σε άλλο σημείο ώστε να υπάρχει ΑΕΡΑΣ!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και αλλη λυση...

και φυσικα ακουει στο ονομα ΠΑΤΕΝΤΑ! :D

κανε με plexy ενα κουτι για σκληρους και τοποθετησε το ακριβως κατω απο αυτο που εχει το κουτι σου...

υπαρχουν πολλα σιτε για ιδεες αλλα και διαφορες κατασκευες παρομοιες.

η μπορεις να το παρεις και ετοιμο...

(οχι το συγκεκριμενο αλλα κατι παρομοιο, πρεπει να εχει στο hac, απλα εβαλα αυτο γιατι το ειχα προχειρο το λινκ) http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=31263

Link to comment
Share on other sites

βρε καλες οι πατεντες,αλλα για να κατσει να κανει αυτο που λες Σακη 8α του κοστισει στην ξεφτηλα 15-20 ευρω για τα υλικα + τον χρονο που 8α σχολη8ει.

ενω με 30-40 ευρω παιρνει ενα καινουριο κουτακι και κα8αρησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CrazyAnt [Σήμερα, στις 12:21]

βρε καλες οι πατεντες,αλλα για να κατσει να κανει αυτο που λες Σακη 8α του κοστισει στην ξεφτηλα 15-20 ευρω για τα υλικα + τον χρονο που 8α σχολη8ει.

ενω με 30-40 ευρω παιρνει ενα καινουριο κουτακι και κα8αρησε ;)

σωστα!

προτασεις κανουμε!

διαλεγει και παιρνει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.