Jump to content



Asus Commando + 6400 Overclocking


alambi

Recommended Posts

Διαβάζοντας τις εμπειρίες όλων εσας που κάνετε "πράγματα και θαύματα" με την m/b asus και τους επεξεργαστές Core 2 duo 6300 και 6400 σε θέματα overclocking, πήρα το θάρρος και αγόρασα τα εξής:

- Mb Asus Commando

- Cpu Core 2 duo 6400 (boxed)

- Scythe Ninja Revision B, cpu cooler

- Ram TeamGroup Xtreem Ram 2GB Kit DDR2 800 4-4-4-12

- VGA GeCube X1950 Pro 256 Mb

- Hd Raptor 36 GB (system + programs μονο)

- Hd 320 Gb Sata WD (data) + Hd 200 Gb sata Seagate (Data)

- Κουτί Thermaltake Tsunami.

- Λειτουργικό Ms Vista Home Premium English

Το σύστημα λειτουργεί πολύ καλά (εάν εξαιρέσουμε την ανυπαρξία αρκετών προγραμμάτων για τα Vista που ακόμα δεν έχουν βγεί , οπως firewall !!!, internet security !! κλπ), και γιαυτό δεν πολυκυκλοφορώ ακόμη στο internet γιατί φοβάμαι που δεν έχω firewall (εκτος αυτόν των Vista που δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικός είναι, ούτ και κανένα πρόγραμμα για spyware γιατί δεν γνωρίζω κανένα που να δουλεύει με τα Vista).

Τωρα όμως ζητάω την βοηθεια σας για να κάνω τα πρώτα βήματα overclocking !!

Θα ήθελα να μου πείτε τι πρέπει να κάνω για να κάνω τον 6400 να τρέξει στα 400χ8=3200 (σταθερά και χωρίς κολλήματα).

Ποιά ειναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω στο bios της asus commando (αλήθεια που βλέπω τι bios revision εχει αυτή την στιγμή η asus commando που έχω, και πιό ειναι το νεότερο bios ;;;;;;).

Θέλω αναλυτική βοήθεια μιά και είμαι "newbie" και όχι "μαστορας" όπως όλοι εσεις. Δηλαδή βήμα 1 ...... Βήμα 2 ..... βήμα 3 κλπ.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και ανυπομονώ για να δω πως θα με καθοδηγήσετε ...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με το οβερκλοκινγκ σε core2 duo επεξεργαστες και ειδικοτερα πανω σε μητρικες με 965 τσιπσετ οπως η κομαντο εχει εξαντληθει.

κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα τα βρεις ολα πολυ ευκολα.

εαν τα νουμερα που δινουν αλλα μελη σου φαινονται ακαταλαβιστικα δοκιμασε και τον οδηγο οβερκλοκινγκ

Link to comment
Share on other sites

@ alambi

Off topic, αλλά υπάρχουν ολοκληρωμένες σουίτες για τα Vista. Εγώ έβαλα της Kaspersky (πολύ καλή) αλλά υπάρχει και της Norton (επίσης καλή - καμία σχέση με τα παλιά προϊόντα της Symantec!).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.