Jump to content


Πρόβλημα Θερμοκρασίας MSI 7950 GT


Johnnys14

Recommended Posts

Πήρα πρόσφατα νέο υπολογιστή με κάρτα γραφικών MSI 7950 GT και έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία.

Συγκεκριμένα η θερμοκρασία της κάρτας όταν ανοίγει ο υπολογιστής είναι στου 50 βαθμούς και όταν ανοίξω κανά βαρή παιχνίδι πάει η θερμοκρασία στους 80 με 85 βαθμούς, χτυπάει συναγερμός και ο υπολογιστής κάνει επανεκίννηση.

Υπάρχει κανα σύστήμα ψύξης για αυτή την κάρτα?

Έχει κάποιος άλλος το παρόμοιο πρόβλημα?

Έχω βρεί σύστημα ψύξης της Arctic nVidia Accelero X1 και την Zalma VF 700 από το e-shop αλλά είναι για την σειρά 7900 και δεν ξέρω αν ταιριάζει.

Please Help!

Ελληνικά και στον τίτλο και στο θέμα παρακαλώ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnys14 [Σήμερα, στις 14:12]

Πήρα πρόσφατα νέο υπολογιστή με κάρτα γραφικών MSI 7950 GT και έχω πρόβλημα με την θερμοκρασία.

Συγκεκριμένα η θερμοκρασία της κάρτας όταν ανοίγει ο υπολογιστής είναι στου 50 βαθμούς και όταν ανοίξω κανά βαρή παιχνίδι πάει η θερμοκρασία στους 80 με 85 βαθμούς, χτυπάει συναγερμός και ο υπολογιστής κάνει επανεκίννηση.

Υπάρχει κανα σύστήμα ψύξης για αυτή την κάρτα?

Έχει κάποιος άλλος το παρόμοιο πρόβλημα?

Έχω βρεί σύστημα ψύξης της Arctic nVidia Accelero X1 και την Zalma VF 700 από το e-shop αλλά είναι για την σειρά 7900 και δεν ξέρω αν ταιριάζει.

Please Help!

Ελληνικά και στον τίτλο και στο θέμα παρακαλώ. Ευχαριστώ

μπας κι εχεις σετταρει εσυ 80-85 συναγερμο θερμοκρασιας???Συνηθως 100++ ειναι...μην μπλεξεις απο τωρα με συστηματα ψυξης(και χασεις την εγγυηση)...δοκιμασε ενα 12αρη να την χτυπα απο την μπροστα πλευρα του κουτιου η αν εχεις φτηνο κουτι κανε τρυπες στο πλαινο καλυμμα και βαλε 12αρηδες (1-2)...το 2ο ειναι αποδοτικοτατο...7...οι ψυκτρες θα ταιριαζουνε νομιζω,η 7950 ειναι μια πουσαρισμενη 7900

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φίλε Tsakonas το ξέρω ότι 100+ είναι ότι πρέπει για να πάει η κάρτα στον Παράδεισο ή την Κόλαση των VGA. ΄Εχω το κουτί της NZXT από eshop και είχε έναν μικρό στα πλαΐνα και ακόμα έναν μικρό πίσω. ’λλαξα τον πίσω με έναν 12'' και κατάφερα να πέσει η θερμοκρασία από 55 στους 52 -YEAH-. Ανεμιστήρα μπροστά δεν έχει το κουτί και αν παίξω κανένα FEAR με όλα φουλαρισμένα φυσικά (τι την πήρα την ρημάδα την 7950) βλέπω κάτι 85άρια και μετά το χάος. Φάε μία επανεκίννηση να είναι όλη δικιά σου... Ενώ ο καημένος ο Core2Duo με το ζόρι πάει 35 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnys14 [Σήμερα, στις 17:43]

Ναι, φίλε Tsakonas το ξέρω ότι 100+ είναι ότι πρέπει για να πάει η κάρτα στον Παράδεισο ή την Κόλαση των VGA. ΄Εχω το κουτί της NZXT από eshop και είχε έναν μικρό στα πλαΐνα και ακόμα έναν μικρό πίσω. ’λλαξα τον πίσω με έναν 12'' και κατάφερα να πέσει η θερμοκρασία από 55 στους 52 -YEAH-. Ανεμιστήρα μπροστά δεν έχει το κουτί και αν παίξω κανένα FEAR με όλα φουλαρισμένα φυσικά (τι την πήρα την ρημάδα την 7950) βλέπω κάτι 85άρια και μετά το χάος. Φάε μία επανεκίννηση να είναι όλη δικιά σου... Ενώ ο καημένος ο Core2Duo με το ζόρι πάει 35 βαθμούς.

βαλε ανεμιστηρα μπροστα λοιπον...αυτη με την παθητικη ψυξη δεν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FocusX [Σήμερα, στις 18:10]

Έχω την ίδια κάρτα. Εμένα χτύπαγε 100ρια. Τελικά έβαλα μια Zalman vf900 και ησύχασα...

Μπορείς να μου πείς σε παρακαλώ Focusx σε τι θερμοκρασίες λειτουργεί η κάρτα γραφικών σε νορμάλ κατάσταση και σε παιχνίδια;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι με ζόρισε για να βγάλω την παθητική ψύξη. Το κομμάτι που ακουμπάει απευθείας στο chip είναι κολλημένο και δε ρίσκαρα να το βγάλω. Ευτυχώς η Zalman κουμπώνει κι έτσι, απλά δεν της βίδωσα από πίσω τα ελατηριάκια (αλλιώς δε θα χώραγε). Δεν έχει πρόβλημα πάντως κι έτσι.

Από θερμοκρασίες τώρα, η κάρτα με τη μαμά ψύξη (ποια; ) ήταν idle γύρω στους 65 και σε παιχνίδια από 100 μέχρι και 106 την είδα με το RivaTuner. Τώρα κάθεται στους 47-48 και σε παιχνίδια δεν ανεβαίνει πάνω από 65-66. Τη Zalman την έχω μόνιμα στο φουλ, άλλωστε είναι αθόρυβη. Πραγματικά εξαιρετική λύση για ψύξη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FocusX [07-03-2007 23:31]

Η αλήθεια είναι ...

Από θερμοκρασίες τώρα, η κάρτα με τη μαμά ψύξη (ποια; ) ήταν idle γύρω στους 65 και σε παιχνίδια από 100 μέχρι και 106 την είδα με το RivaTuner. Τώρα κάθεται στους 47-48 και σε παιχνίδια δεν ανεβαίνει πάνω από 65-66. Τη Zalman την έχω μόνιμα στο φουλ, άλλωστε είναι αθόρυβη. Πραγματικά εξαιρετική λύση για ψύξη :)

Η δική σου κατάσταση FocusX ήταν τραγική. Τελικά ο πάτος πάντα είναι ένα σκαλί παρακάτω!!!

Μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί μετά από επικοινωνία με το eshop δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω παρά να την στείλω και αν διαπιστωθεί βλάβη να μου την αλλάξουν με μια ίδια (τραχανάς που χύθηκε). :mad:

Σήμερα έβαλα έναν ακόμα ανεμιστήρα μπροστα με πατέντα και κατάφερα να ρίξω την θερμοκρασία κατά 1 ολόκληρο βαθμό...:woot:

post-6265-1416073052,8845_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 11:03]

Να έμπενε και στην 8800 - τι καλά που θα ήταν.......:hm:

:OT: Sorry για το off topic αλλα ειναι σιγουρο οτι δεν κανει?????

Το εχει δοκιμασει κανεις????? γιατι πραγματικα ειναι καταπληκτικη ψυκτρα

η 900αρα της Zalman.

Link to comment
Share on other sites

Ναι....έχω και εγώ την ίδια απορία.......Ειδικά το τελευταίο μοντέλο της Zalman Fatal1ty - Zalman FC-ZV9 έχει διαγώνια απόσταση για της τρύπες 75,5 mm...Παιδία εσείς που δουλεύετε σε μαγαζιά μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

Συγκεκριμένα μιλάω για αυτήhttp://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=215&code=013

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 11:04]

Ναι....έχω και εγώ την ίδια απορία.......Ειδικά το τελευταίο μοντέλο της Zalman Fatal1ty - Zalman FC-ZV9 έχει διαγώνια απόσταση για της τρύπες 75,5 mm...Παιδία εσείς που δουλεύετε σε μαγαζιά μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?

Συγκεκριμένα μιλάω για αυτήhttp://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=215&code=013

Τελικα μπορει και να δουλευη, απλα θα χρειαστη και καποιο τετοιο κιτακι εξτρα

http://www.jab-tech.com/Swiftech-MC8800-Kit-pr-3656.html

Φυσικα οχι το νερο αλλα την vf900 η την FC-ZV9.

Μενει να τσεκαρουμε τις αποστασεις στις βιδες του GPU.

Οποιος εχει αναλογο συνδιασμο καποια βοηθεια:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Johnnys14 [Χθες, στις 00:58]

Η δική σου κατάσταση FocusX ήταν τραγική. Τελικά ο πάτος πάντα είναι ένα σκαλί παρακάτω!!!

Μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί μετά από επικοινωνία με το eshop δεν μπορούν να κάνουν κάτι παραπάνω παρά να την στείλω και αν διαπιστωθεί βλάβη να μου την αλλάξουν με μια ίδια (τραχανάς που χύθηκε). :mad:

Σήμερα έβαλα έναν ακόμα ανεμιστήρα μπροστα με πατέντα και κατάφερα να ρίξω την θερμοκρασία κατά 1 ολόκληρο βαθμό...:woot:

πριν χασεις την εγγυηση σου με aftermarket ψυκτρες κανε το εξης απλο :πατεντα στο σλοτ που ειναι διπλα απο την καρτα γραφικων ωστε να στηριζονται 1-2 ανεμιστηρια παραλληλα με την καρτα και να βαρανε συνεχως.Πως?Ισως αν λυγισεις ενα καλυμμα θυρας ωστε να το κανεις ισιο και να το βιδωσεις πανω στην υποδοχη του κουτιου...υπαρχουν και κατι 3d slot coolers (καρτα επεκτασεις με υποδοχες για ανεμιστηρες->εχω μια τετοια και δεν ειδα μεν τεραστια διαφορα σε θερμοκρασιες προς τα κατω ΑΛΛΑ τωρα η θερμοκρασια δυσκολευεται παρα πολυ να ανεβει...ειδικα σε σενα που θα ειναι ολο μεταλλο και καθολου πλαστικο πιστευω θα δεις μεγαλη διαφορα-εμενα μπλεκεται με τα πλαστικα της καρτας και τη ροη του ανεμιστηρα της,pci slot cooler σε στυλ πλαστικο κουτακι που ρουφαει απο μεσα προς τα εξω δεν θα το πολυπροτεινα).......

υγ:ετσι οπως τα περιγραφεις δεν βλεπω να στην αλλαζουν και τσαμπα θα τα χρεωθεις τα 10...για να ξερεις παντως η XFX πουλαει 7950γτ 610-1600 με παθητικη ψυξη....οποτε δεν το βλεπω να εχεις προβλημα με στοκ συχνοτητες...ενος αλλου παιδιου αποδω η 7950 χτυπαγε μεχρι 95 και δεν ειδε ζημια..............)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.