Jump to content


P5B Deluxe Vmods - Απορίες


LightBird

Recommended Posts

Θελω να κανω καποιες Vmods σε μια P5B Deluxe και χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Αγορασα τις καταλληλες αντιστασεις, και χρειαζομαι την βοηθεια σας για την ρυθμιση των αντιστασεων αλλα και για την τοποθετηση τους.

Τα Mods που με ενδιαφερουν ειναι αρχικα το Vddr και το Vdrop.

Αγορασα μια 50αρα αντιαση για το Vdrop και μια 20αρα για το Vddr, επειδη ειχαν τελειωσει οι 10αρες.

Το πρωτο προβλημα ειναι οτι δεν ξερω πως να ρυθμισω την 20αρα στα 10Κ.

Επειτα χρειαζομαι, αν μπορει καποιος να μου δωσει, μια καθοφηγηση στο πως να τις συνδεσω.Εχω μια εικονα απο το xtremesystems Forum αλλα δεν καταλαβαινω λιγα εως πολλα σημεια.

Το λινκ για το εν λογω φορουμ ειναι εδω

Mπορειτε βαση αυτων των εικονων να με καθοδηγηστε....?

Ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

οτι βλεπεις στα χ τα ενωνεις με το ποτενσιομετρο. το μονο που δεν το επισημαινει ειναι το vdroop αλλα φανταζομαι οτι το ιδιο ισχυει, ας το επιβεβαιωσει αυτο καποιος που το εχει κανει.

Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν μπορουμε να εχεουμε μονο ενα ground αντι το καθενα χωριστα.

Ποτενδιομετρα μπλε πλακε που βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ποντεσιομετρα!

Ειναι εναλλασωμενες αντιστασεις και τις βρηκα σε ενα καταστη στον Αγιο Δημητριο που πουλουσε ηλεκτρικα...Δεν εχουν ολα αλλα δεν ειναι και δυσκολο να βρεις.

Για να καταλαβαιτε τις αποριες μου, στην εικονα για παραδειγμα του Vdrop εχει ενα κοκκινο και ενα γκρι καλωδιο, αυτα πανε στην αντισταση.

Οι αποριες μου ειναι σε πιο απο το τρια βυσματα παει το καθενα και πως και που συνδεω αυτη την γειωση...!

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις το trimmer(μεταβλητη αντισταση)στα χερια σου και θα μετρισεις με ενα πολυμετρο την ομικη αντισταση μεταξι του μεσαιου ποδιου και ενως απο τα δυο ακριανα και θα τη ρυθμισεις με ενα κατσαβιδι στα ομ που θες.Μετα θα ενωσεις τα δυο αυτα ποδαρακια στα σημεια που πρεπει να κοληθουν πανω στη μητρικη.Το τριτο ποδαρακι δεν χριαζεται.Μονο προσοχη οταν αρχιζεις να κατεβαζεις την αντισταση εν ωρα λητουργιας(αν χριαστει να επεμβεις)γιατι ιδιως αν ειναι πολυστροφο το trimmer,μπορει στην αρχη να χριαστει πολλες στροφες μεχρι να αρχισει να αλαζει το βολταζ και ξαφνικα να ανεβει αποτομα απο καποιες στροφες και μετα:T:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πριν το βαλω στην μητρικη, θα το ρυθμιση στα 10Κ μετροντασ με πολυμετρο απο το μεσαιο ποδαρακι και ενα απο τα αλλα δυο, σωστα?

Τωρα αλλη μια απορια, τα δυο ποδαρακια εχουν θετικο αρνητικο, δλδ εχει σημασια σε ποιο απο τα 2 θα παει το καθε καλωδιο.?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το βρηκα....ρυθμισα τις αντιστασεις.

Την 20Κ την ρυθμισα στην κλιμακα Ω20Κ και την εκανα 10.5Κ

Την 50Κ την ρυθμισα στην ακριβως επομενη κλιμακα(Ω200Κ) και δεν παει παραπανω απο τα 47.6Κ...ειναι λογικο?

Εκανα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LightBird [Σήμερα, στις 18:41]

Νομιζω οτι το βρηκα....ρυθμισα τις αντιστασεις.

Την 20Κ την ρυθμισα στην κλιμακα Ω20Κ και την εκανα 10.5Κ

Την 50Κ την ρυθμισα στην ακριβως επομενη κλιμακα(Ω200Κ) και δεν παει παραπανω απο τα 47.6Κ...ειναι λογικο?

Εκανα κατι λαθος?

Δεν τρεχει τιποτα,αστην στα 47.6.Σχεδον το ιδιο ειναι.

Με το κολλητηρι να σε δω:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκανα ακομα την μοντα γιατι εχω μερικες ακομα εκνευριστηκες αποριες....

Αν κανω την μοντα θα εχω μεγαλυτερες τασεις τις οποιες θα μπορω να ρυθμισω απο το Bios?

Δηλαδη αυτη την στιγμη το Bios μου τερματιζει στα 2.45V και αν κανω σωστα την Moda θα τερματιζει παραπανω?

Αν ναι ποσο παραπανω?

Θα μπορω να την ελεξω την αλλαγη αυτη, δηλαδη οταν δεν θα κανω o.c. θα μπορω να ειμαι με κανονικες τασεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LightBird [Σήμερα, στις 17:18]

Δεν εκανα ακομα την μοντα γιατι εχω μερικες ακομα εκνευριστηκες αποριες....

Αν κανω την μοντα θα εχω μεγαλυτερες τασεις τις οποιες θα μπορω να ρυθμισω απο το Bios?

Δηλαδη αυτη την στιγμη το Bios μου τερματιζει στα 2.45V και αν κανω σωστα την Moda θα τερματιζει παραπανω?

Αν ναι ποσο παραπανω?

Θα μπορω να την ελεξω την αλλαγη αυτη, δηλαδη οταν δεν θα κανω o.c. θα μπορω να ειμαι με κανονικες τασεις?

Εννοειται πως οσο αφορα το vdrop,δεν χρειαζεται να πειραξεις τιποτα(αν και καλο θα ηταν να τσεκαρεις αν δουλευει σωστα).

Οσο αφορα το vddr mod,ναι θα τερματιζει παραπανω.Για παραδειγμα,εσυ θα βαζεις στο bios 2,45v και θα δινει πραγματικα 2,55 αν το εχεις ρυθμισει να δινει 0,1v παραπανω.Για να κανεις την ρυθμιση αυτη(ποσο παραπανω θα δινει)θα πρεπει να λειτουργει ο υπολογιστης.Για να μην γινει καμια στραβη,βαλε σχετικα χαμηλο vddr.Εδω θα χριαστεις παλι το πολυμετρο και ισως και καποιο φιλο με σταθερο χερι,να μετραει συνεχως το vddr πανω στη μητρικη,οσο εσυ θα γυρνας το trimmer.Απο κει και περα το τι τιμες θα βαλεις,ειναι δικο σου θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Ποιαστρακια για το πολυμετρο ειναι αυτα που λες?

Η αντισταση δεν πρεπει να ειναι ρυθμισμενη στα 10Κ?

Για ποιο λογο να παιζω εγω με το Trimmer?

Τις τασεις δεν μπορω να τις δω και απο το Asus Probe?

Θα κερδιζα κατι αν εκανα ενα κυκλωμα με τις αντιστασεις που θα ανοιγε οποτε θελω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή απέκτησα μια P5B Dlx και δεν θέλω να ανοίγω νεο thread για κάτι απλό θέλω να ρωτήσω ποιες είναι οι default τασεις στο bios (fsb termination, nb vcore, sb vcore, ICH chipset).

Προς το παρον τις εχω στο auto αλλά θέλω να ανεβάσω το cpu και δεν πολυεμπιστεύομαι τις τασεις στο auto γιατί θα δώσει ότι θέλει. Δεν θέλω να κάνω τρελλά ανεβάσματα απλά τον 6600 να τον δουλέψω στα 3000-3200 (προς το παρόν τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.