Jump to content



AGP Sapphire 1650 Pro 256 MB


pan

Recommended Posts

Καλημερα σας...

Διαβασα τα προηγουμενα post για την συγκεκριμενη καρτα αλλα εχω ψιλοχαθει

Θελω να την παραγγειλω σημερα απο ΠΛΑΙΣΙΟ στα 108 και σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο η οχι ...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=910228

Εχω ενα συστημα 3,2Ghz, 1Gb RAM, 250GB sataII WD, 350W chieftec, και το λειτουργω αυτην τη στιγμη με μια καρτα γραφικων FX5200 TDR

Βασικα θελω την καρτα για να μην αλλαξω συστημα τωρα, αλλα σε 1-2 χρονακια

Γιατι σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος απο ταχυτητες κλπ.

Το μονο ειναι οτι η FX5200 πλεον δεν τραβαει για αναλυσεις 1024χ768 σε καινουργια παιχνιδια (ασχολουμε κυριως με αυτοκινητα).

Το Carbon ας πουμε το παιζει σε 1024χ768 πολυ καλα αλλα με πολλα details OFF

αλλα που εχουν minimum 1024x768 σερνεται... :(

H 1650pro που αναφερω πιο πανω θα με ικανοποιηση, ειναι πιστευω και καλη η τιμη???

Η να κοιταξω για καμια αλλη? σε αυτην την τιμη πανω κατω μιλαμε... απλα για να ειναι ζωντανο το συστηματακι μου σχεδον στα παντα... :)

Τι λετε?

Ευχαριστω παιδες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Επισης θελω να πω οτι δεν εχω ξαναπαρει ati.

Παντα με nvidia επαιζα κ δεν γνωριζω τυχον παραξενιες (αν υπαρχουν βεβαια)

Και παλι Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα σου έλεγα να πάρεις την ATi X1950pro AGP 256MB που είναι 185Ε. Δεν θα το μετανιώσεις, με αυτή θα την βγάλεις άνετα για 1-2 χρόνια που θες, ΑΛΛΑ θα πρέπει να δώσεις και άλλα 60-80Ε για να πάρεις ένα καλό τροφοδοτικό 450W-500W. Οι προδιαγραφές για Χ1950Pro θέλουν τροφοδοτικό τουλάχιστον 420W αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Carbon και 1650 pro απλά ξέχνα το, αν θέλεις και τα φίλτρα ενεργοποιημένα.

Και η 7600 gt σε κάποιο review δεν είχε καλές επιδόσεις στο συγκεκριμένο

παιχνίδι. Νομίζω η 1950 pro ή χτ είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από axi [Σήμερα, στις 10:51]

Carbon και 1650 pro απλά ξέχνα το, αν θέλεις και τα φίλτρα ενεργοποιημένα.

Και η 7600 gt σε κάποιο review δεν είχε καλές επιδόσεις στο συγκεκριμένο

παιχνίδι. Νομίζω η 1950 pro ή χτ είναι μονόδρομος.

Μα και η 7600 της nvidia και η X1650 της ATi έχουν μια χτυπητή αδυναμία. 128bit bus με την μνήμη. Χώρια που οι X1950pro έχει 36 Pixel Shader ALUs. Τα επιπλέον ALUs μαζί με το 256bit bus είναι αυτά που κάνουν την διαφορά στα AA & AF, καθώς και στα διάφορα PS εφφέ που χρησιμοποιούνται κατα κόρον σε παιχνίδια όπως το NFS carbon.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε jpavly απο review που ειδα η 7600GS φενεται πιο δυνατη αλλα απο καποια post που διαβασα αν καταλαβα καλα (γιατι ειναι ψιλομπερδεμα η κατασταση) η 1650 που αναφερω λενε οτι ειναι καλυτερη....

δεν ξερω που μπορει να ειναι καλυτερη η μια και που η αλλη γιαυτο ανεφερα και τον λογο που χρειαζομαι μια καρτα γραφικων.

Επισης δεν ξερω απο ati σε σχεση με nvidia

Ξερω οτι η συγκεκριμενη ati εχει

12pipelines

Engine Clock 590Mhz

Memory Clock 1380 Mhz

και GDDR3 μνημη (και οχι DDR2) που λεει στο site του ΠΛΑΙΣΙΟΥ γιατι εχω δει το κουτι της καρτας στο συγκεκριμενο καταστημα και το γραφει καθαραααααα

Τωρα για την 7600GS εχει μια albatron στα 106 και μια asus στα 139 αλλα απο χαρακτηριστικα μου φενεται καλυτερη η 1650 ...

δεν ξερω ομως στην πραξη τι παιζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Νταξ ρε παίδες, ο άνθρωπος δεν θέλει να ξηλωθεί, ούτε να τα παίξει full.

Εγώ πάντως που είμαι χαμηλών απαιτήσεων gamer, ακόμα σε 1024x768 παίζω με τα φίλτρα όλα off. Με την x800xl που είχα μια χαρά έπαιζε το Carbon.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 10:59]

Νταξ ρε παίδες, ο άνθρωπος δεν θέλει να ξηλωθεί, ούτε να τα παίξει full.

Εγώ πάντως που είμαι χαμηλών απαιτήσεων gamer, ακόμα σε 1024x768 παίζω με τα φίλτρα όλα off. Με την x800xl που είχα μια χαρά έπαιζε το Carbon.

Ναι αλλά θέλει να του πάει και 1-2 χρόνια. Είτε 7600, είτε Χ1650, ένα χρόνο με το ζόρι να του πάει, σε ένα χρόνο το ίδιο πρόβλημα θα έχει στο NFS carbon 2 (λέμε τώρα παράδειγμα τίτλου που μπορεί να βγει).

Link to comment
Share on other sites

Απο τις απαντησεις που βλεπω πεφτει στεγνα το ηθικο γιατι μου λετε οτι πρεπει να μου φυγει καμια 180αρα..... ωχ ... βαχ :jump: :jump:

Για να το απλοποιησω λιγο το θεμα οσον αφορα τις δικες μου απαιτησεις... επαιζα carbon με την 5200 που εχω, το οποιο το εφτασα στο 100% μαυτην την καρτουλα... γενικα ολα οκ

χωρις φιλτρα κ λοιπα ΟΝ ... μονο λιγα και σε 1024χ768... δεν ειχα παραπονο ουτε σερνοτανε

Με την 1650 δεν θα πρεπει να ειναι μακραν καλυτερα??????

Και επισης δεν θα παιζει και αλλα (εκτος απο Carbon)

πχ Expand rally extreme που ουτε καν κουνιεται με την 5200 και αλλα τετοια .........???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 11:08]

Απο τις απαντησεις που βλεπω πεφτει στεγνα το ηθικο γιατι μου λετε οτι πρεπει να μου φυγει καμια 180αρα..... ωχ ... βαχ :jump: :jump:

Για να το απλοποιησω λιγο το θεμα οσον αφορα τις δικες μου απαιτησεις... επαιζα carbon με την 5200 που εχω, το οποιο το εφτασα στο 100% μαυτην την καρτουλα... γενικα ολα οκ

χωρις φιλτρα κ λοιπα ΟΝ ... μονο λιγα και σε 1024χ768... δεν ειχα παραπονο ουτε σερνοτανε

Με την 1650 δεν θα πρεπει να ειναι μακραν καλυτερα??????

Και επισης δεν θα παιζει και αλλα (εκτος απο Carbon)

πχ Expand rally extreme που ουτε καν κουνιεται με την 5200 και αλλα τετοια .........???

Κοίτα όπως το έχω καταλάβει εγώ, για να μείνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ικανοποιημένος και να ξέρεις ότι θα σε πάει άνετα για περίπου 1.5 χρόνο, η X1950PRO 256MB είναι η κάρτα που θες.

’μα ήταν να δώσεις μόνο αυτα τα 75Ε παραπάνω για να την πάρεις τότε δεν θα έπρεπε να διστάσεις καθόλου. Έλα όμως που αν πάρεις την X1950PRO θα πρέπει να αλλάξεις και το τροφοδοτικό σου οπότε άλλα 50-75Ε παραπάνω, σύνολο 125Ε-150Ε παραπάνω. Θα μείνεις όμως απόλυτως ικανοποιημένος.

Με την Χ1650 θα είσαι πολύ καλύτερα σε σχέση με την 5200 αλλά πάλι δεν θα είσαι τόσο άνετος σε 1024Χ768 σε παιχνίδια τύπου NFS Carbon και Xpand Rally Xtreme.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από steve_m [Σήμερα, στις 11:36]

Νομιζω οτι αφου πριν ειχες το "fx 5200" θα εισαι μια χαρα με την καρτα που θες (x1650pro)

Και εφοσον εβγαλες game με την...fx 5200 τοτε δε χρειαζεται να ξοδευτεις αδικα.

Τελικά μάλλον έχεις δίκιο, από την στιγμή που μπορεί να κάνει αρκετούς συμβιβασμούς όσο αφορά τα detail settings τότε ναι θα είναι μια χαρά με την X1650pro. Απλώς εγώ σκεφτόμουν κάπως μπροστά στον χρόνο αλλά θα την βγάλει και με την X1650 για κανά 1.5 χρόνο.

(αν είχε πάντως καλύτερο τροφοδοτικό δεν το συζητάμε, με 75Ε παραπάνω θα έπαιρνε κάτι 100% καλύτερο).

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω ενα pc ακομα στα 2,4GHz στο οποιο δεν ειχα καρτα γραφικων να του βαλω και το τρεχω το κακομοιρο με 4mb rage νομιζω...

Αρα το σκεπτικο μου ειναι να βαλω σ'αυτο την 5200 και την 1650pro στο pc που ανεφερα παραπανω με τον 3,2GHz....

Ναι οντως και τροφοδοτικο και καρτα πανε πολλα... αρα αν μου κανει δουλεια η 1650pro ειμαι οκ....

Το CARBON οχι μονο το εβγαλα με την 5200 αλλα δεν ειχα και το παραμικρο σπασιματακι σε 1024χ768 αλλα με πολυ λιγα ΟΝ.... Δεν νομιζω να εχω πεξει και πολλα παιχνιδια με ολα τα φιλτρα στο FULL.

Επομενως πιστευω οτι με μια καρτα σαν την 1650 λογικα θα τρεχει στην ιδια αναλυση και με ολα τα φιλτρα ΟΝ... αλιως 1280χ1024 με λιγα ΟΝ στο συγκεκριμενο παιχνιδι ...

Ετσι πιστευω..... Εκτος αν την εχει δοκιμασμενη κανεις και πεφτω τοσο εξω ας με ενημερωση...!!!

Στα λεφτα που κανει η 1650 παιζει κατι πιο ενδιαφερον δλδ στα 110?

Καλυτερα 1650pro της sapphire

ή 7600GS της albatron????

Σας Ευχαριστώ όλους

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνιστώ την Sapphire 1650pro γιατί έχει περισσότερο memory bandwidth(δες και στο τέλος) και οι ALUs των pixel shader δουλεύουν σε 50% υψηλότερη συχνότητα.

Βέβαια η 7600GS έχει περισσότερα TMUs και ROPs (τα οποία διατηρούν το προβάδισμα ακόμα και αν μειώσεις τον αριθμό τους με βάση την συχνότητα δηλαδή είναι κάτι σαν 8+6=14 έναντι 4+4=8 αυτών της Χ1650Pro) αλλά οι επιδόσεις τους χαντακώνονται λόγω της αργής μνήμης (έχει σημαντικά λιγότερο memory bandwidth η 7600, 12.8GB/s έναντι 22.4GB/s της X1650Pro).

Link to comment
Share on other sites

Φιλε DoctorMad χαιρομαι που μου ειπες μια καλη τελευταια κουβεντα για την 1650pro

γιατι μολις την παρηγγειλα.... :) :)

δεν ξερω τι σημενουν τα TMUs ROPs ALUs διοτι δεν ειμαι ιδιαιτερα ψαγμενος στο θεμα των καρτων, αλλα αν εχεις χρονο να μου τα εξηγησεις θα ειναι καλο να καταλαβενω τα χαρακτηριστικα μιας καρτας.

να βαλω κατεθειαν drivers απο ati site???

(συγκεκριμενα βρηκα αυτους: Catalyst Software Suite 7-2_xp_dd_ccc_wdm_enu_41238)

Αυτο εχει μεσα και προγραμμα που μου λεει και τις ταχυτητες και οτι χρειαζετε να ξερω για την καρτα αυτην?

Παιζει να τις κανω oc? ή δεν αξιζει? και αν ναι με ποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.