Jump to content



AGP Sapphire 1650 Pro 256 MB


pan

Recommended Posts

Θα σας πω εντυπωσεις... Αυριο η Σαββατο θα την εχω.

Θα δω πρωτα τι λεει μαμα και αν δεν ειναι ικανοποιητικη μιλαμε για oc.

Αλλα επειδη δεν εχω ξανακανει oc εχει κανα κουμπακι στο AtiTool που την clockarei μεχρι εκει που μπορει να φτασει η πειραματιζομαι εγω με καποιον τροπο... γιατι δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 44
  • Created
  • Last Reply

Τα ALUs είναι αυτά που υπολογίζουν τα pixel shader effects. Όπου βλέπεις λοιπόν shader effects ή shader detail μπορείς να το βάζεις HIGH ή και MAX. Βοηθούν και στο AF.

Τα περισσότερα TMUs έχουν να κάνουν με το texture detail και γενικά με το world detail. Βοηθούν και στο AF.

Τα περισσότερα ROPs βοηθούν στις υψηλές αναλύσεις καθώς και στο AntiAliasing.

Τα TMUs και τα ROPs εξαρτώνται πολύ και από την ταχύτητα της μνήμης για να αποδώσουν αυτά που πρέπει.

Ναι οι 7.2 είναι οι τελευταίοι, υποστηρίζουν την X1650PRO. Έχουν και πρόγραμμα (ATi overdrive) για να κάνεις overclock. Δοκίμασε για αρχή αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μην πολυπάρεις τοις μετρητοίς όμως το μέγιστο που θα σου βγάλει. Βάλε κάπως πιο κάτω. Πάντως, καλώς επέλεξες την x1650pro έναντι της 7600gs. Και εγώ θεωρώ ότι η ΑΤΙ, στη συγκεκριμένη περίπτωση, είναι καλύτερη συνολικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan

Καλημερα σας...

Διαβασα τα προηγουμενα post για την συγκεκριμενη καρτα αλλα εχω ψιλοχαθει

Θελω να την παραγγειλω σημερα απο ΠΛΑΙΣΙΟ στα 108 και σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο η οχι ...

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174052&product=910228

Εχω ενα συστημα 3,2Ghz, 1Gb RAM, 250GB sataII WD, 350W chieftec, και το λειτουργω αυτην τη στιγμη με μια καρτα γραφικων FX5200 TDR

Βασικα θελω την καρτα για να μην αλλαξω συστημα τωρα, αλλα σε 1-2 χρονακια

Γιατι σε γενικες γραμμες ειμαι ικανοποιημενος απο ταχυτητες κλπ.

Το μονο ειναι οτι η FX5200 πλεον δεν τραβαει για αναλυσεις 1024χ768 σε καινουργια παιχνιδια (ασχολουμε κυριως με αυτοκινητα).

Το Carbon ας πουμε το παιζει σε 1024χ768 πολυ καλα αλλα με πολλα details OFF

αλλα που εχουν minimum 1024x768 σερνεται... :(

H 1650pro που αναφερω πιο πανω θα με ικανοποιηση, ειναι πιστευω και καλη η τιμη???

Η να κοιταξω για καμια αλλη? σε αυτην την τιμη πανω κατω μιλαμε... απλα για να ειναι ζωντανο το συστηματακι μου σχεδον στα παντα... :)

Τι λετε?

Ευχαριστω παιδες!!!

Κοίτα, το τροφοδοτικό δεν το γλυτώνεις που δεν το γλυτώνεις. Κάποια στιγμή θα αναγκαστείς να το αλλάξεις.

Στη θέση σου, θα έπαιρνα ένα καλό τροφοδοτικό >500W και μια Χ1950προ.

Αν δεν θές με τίποτα να δώσεις πολλά τώρα, πάρε την Χ1650προ αλλά θα ξέρεις από την αρχή οτι δύσκολα θα σου αντέξει 2 χρόνια. Η Χ1650προ είναι αξιοπρεπής καρτούλα αλλά μην έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Από την 7600gs πάντως είναι καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε παίδες, αλλά μην ξεχνάμε ποτέ ότι υπάρχουν και οι μη enthusiasts.

Αυτοί που θέλουν απλώς να παίξουν και τους ενδιαφέρει μόνο το gameplay.

Που δεν τους ενδιαφέρει η μεγάλη ανάλυση και τα φίλτρα.

Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ και πρώτη φορά πήρα τόσο "μεγάλη" κάρτα κι αυτό γιατί ήταν ευκαιρία. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ του "τελευταίου" hardware και ούτε θα γίνω κι όλας.

Μην υπολογίζετε πάντα με τα γούστα σας και τις τσέπες σας, αλλά με τα γούστα και τις τσέπες αυτών που ρωτάνε ;)

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το παληκάρι έχει μία 5200. Έτος 2007. Αλίμονο αν δεν μείνει ικανοποιημένος με μία κάρτα των 100 ευρώ δηλαδή:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly

Ναι ρε παίδες, αλλά μην ξεχνάμε ποτέ ότι υπάρχουν και οι μη enthusiasts.

Αυτοί που θέλουν απλώς να παίξουν και τους ενδιαφέρει μόνο το gameplay.

Που δεν τους ενδιαφέρει η μεγάλη ανάλυση και τα φίλτρα.

Ένας από αυτούς είμαι κι εγώ και πρώτη φορά πήρα τόσο "μεγάλη" κάρτα κι αυτό γιατί ήταν ευκαιρία. Ποτέ δεν ήμουν υπέρ του "τελευταίου" hardware και ούτε θα γίνω κι όλας.

Μην υπολογίζετε πάντα με τα γούστα σας και τις τσέπες σας, αλλά με τα γούστα και τις τσέπες αυτών που ρωτάνε ;)

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το παληκάρι έχει μία 5200. Έτος 2007. Αλίμονο αν δεν μείνει ικανοποιημένος με μία κάρτα των 100 ευρώ δηλαδή:)

:T: Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οπως ειπε κ ο jpavly ετος 2007 με 5200...

γι αυτο κ παρηγγειλα την 1650pro... απλα πιστευω οτι ειναι καπως αντιστοιχη της fx5200 το 2003 αρα μαλλον θα με βγαλει ανετα μεχρι το 2011 :D :D :D

Επισης δεν ζηταω να παιξω τα πιο βαρια παιχνιδια που κυκλοφορουν και αν δεν σηκωνει και ολα τα φιλτρα - details ΟΝ δεν χαθηκε κ ο κσσμος.

Εγω παιζω παντα για λιγο να περασω την ωρα μου...

απλα οταν θελω να παιξω, θελω το pc μου να μπορει να ανταποκριθει.

ελπιζω να μου την φερουν αυριο να την δοκιμασω, αλλιως σαββατο

Θα σας πω και εντυπωσεις ... να παρω και την πρωτη μου γευση απο ati!!!

Ελπιζω να με αφησει ικανοποιημενο.

Οσον αφορα την επιλογη μου περαν απο τα review που ειδα σε σχεση με την 7600gs την εκανα μονο και μονο για την GDDR3 και τα clock που εχει... γιατι πιστευω οτι ολο και καποιον ρολο θα πεζουν και επισης γιατι ειναι πιο καινουργιο μοντελο με καλυτερο chipset...

Λεω να τεσταρω πρωτα το CARBON σε 1280χ1024... απο περιεργεια να δω διαφορες απο την 5200 και υστερα να τρεξω το expand rally xtreme που η 5200 δεν τα καταφερνει...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, ακόμα και όταν είχε κυκλοφορήσει η 5200 ήταν ψιλοαπάλευτη για gaming, οπότε με τη x1650pro πιστεύω θα είσαι σε πολύ καλύτερη θέση από την ανίστοιχη που ήσουν όταν η 5200 ήταν στα "νιάτα" της;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Occultist μου εφτιαξες την διαθεση τωρα, γιατι εγω οταν πηρα την 5200 ημουν πολυ ικανοποιημενος, αρα αυριο που θα σκασει μυτη η καρτουλα ελπιζω να ειμαι ακομα πιο πολυ. θα στειλω νεοτερα (απλα ενημεροτικα η 5200 που εχω νομιζω ειναι απο τις καλυτερες της σειρας γιατι ηταν πανακριβη τοτε και εξοπλισμενη με ανεμηστηρα dvi και λοιπα) αυτο το λεω γιατι ετοιχε να δουλεψω και με μια αλλη 5200 της gainward η οποια ειχε μονο μια ψυκτρουλα και ηταν η μιση απο την δικια μου, η οποια ηταν για πεταμα στην κυριολεξια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ... βοηθεια

Θα σας πω νεοτερα για την καρτα την οποια τοποθετησα σημερα, αφου λυσω πρωτα κανα δυο προβληματα που μου δημιουργηθηκανε.....

Περασα την καρτα καινουργιους drivers απο την ati συγκεκριμενα το παρακατω .exe (7-2_xp_dd_ccc_wdm_enu_41238.exe) και ολα καλα με την καρτα ....

Αλλα σταματησα να εχω ηχο στο pc μου...

Εχω μια creative soundblaster live 5.1 ... και ενω το συστημα την βλεπει κανονικα παντου, ρυθμισμενη οκ, το ηχειακι στο tray εμφανιζεται κανονικα, δεν εχω ηχο απο την στιγμη που αλλαξα καρτα γραφικων.... Απλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο...

Εβγαλα τους drivers της καρτας ηχου και τους ξαναπερασα και τιποτα ξερετε γιατι?

HELP

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια στο Knowldge base της soundblaster και λεει να αλλαξω το σλοτ της καρτας ηχου... γιατι πολλες φορες η καρτες γραφικων τρωνε τις IRQ κυριως τις αμεσως επομενης pci θυρας.... Και βεβαιως τυχαινει να εχω την καρτα ηχου στην αμεσως επομενη ελευθερη pci θυρα... Δεν νομιζω να μου κανει δουλεια αλλα λεω να το δοκιμασω!!!

Γνωριζετε κατι περι του θεματος???

ΤΗΑΝΚS

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε το system information (Accessories->System Tools), και δες στο Hardware Resources->IRQ για το τι παίρνει η κάθε κάρτα καθώς και στο Conflicts/Sharing (εδώ θα φαίνεται αν παίρνουν το ίδιο IRQ δύο κάρτες).

Πάντως είναι αρκετά πιθανό, εμένα μου έχει τύχει, με την διαφορά βέβαια ότι δεν την έβλεπε καθόλου την κάρτα ούτε το Bios (τώρα για να το συμπεράνεις αυτό θα πρέπει να πατήσεις pause σε κάποια φάση κάτα το restart Και να κοιτάξεις μια οθόνη που λέει PCI device list ή κάτι τέτοιο) και έπρεπε να αλλάξω PCI slot.

Link to comment
Share on other sites

Yeap, κλασική περίπτωση IRQ μου ακούγεται.

Είτε είναι για κάρτα ήχου, είτε για μοντεμάκι, είτε για οτιδήποτε άλλο σε PCI, άλλαξε τους τις PCI και θα είσαι ΟΚ. :T:

Link to comment
Share on other sites

παιδες αλλαξα pci και ολα καλα με τον ηχο...

Οσον αφορα την καρτα θα στειλω και νεοτερα μολις βρω χρονο να την δοκιμασω...

Αλλα ενα τεστακι μιας ωριτσας που εκανα με το Carbon....

(ενω Ο axi ειπε οτι x1650pro και Carbon με τιποτα.... αν θελω φιλτρα)

Εγω θα πω απο προσωπικη πλεον εμπειρια οτι .... Carbon με x1650pro 256MB της sapphire οχι μονο παιζει CARBON αλλα παιζει με τα παντα ON και HIGH και σε 1280x1024 χωρις κανενα κολλημα με antistropic και anti-aliasign 2x (δεν ξερω τι κανουν αυτα αλλα τα εβαλα ΟΝ) ολα τα αλλα τα εβαλα HIGH εκτος απο το BLUR που το αφησα OFF γιατι με ζαλιζει.

Επισης δεν δινω ιδιαιτερη βαση στα review διοτι αυτα γινονται σε συγκεκριμενα συστηματα και υπαρχει τεραστια πιθανοτητα στο δικο μας συστημα να παιζει τελειως διαφορετικα.... ακομα και την 7600gs βγαζουν καλυτερη την οποια δεν γνωριζω αλλα δεν νομιζω οτι ειναι....

Αυτα προς το παρων απο εμενα ... Σας ευχαριστω για ολα, και θα επιστρεψω με νεοτερα για την συγκεκριμενη καρτα ... να πω εντυπωσεις και δοκιμες και σε αλλα κυριως ραλλοειδη παιχνιδακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε pan καλορίζικη η κάρτα και καλό κάψιμιο...

Ο λόγος που στο είπα είναι ότι σε παρόμοιο σύστημα με το δικό σου

και 1950pro παίζω το carbon κατά μέσο όρο από 30-40 fps (1280X1024 όλα full).

Στα δύσκολα η κάρτα πέφτει κάτω από τα 30 fps και εκεί βλέπεις ότι ζορίζεται.

Απλά σκέφτηκα ότι με την 1650 θα είσαι γύρω στα 10 fps πιο κάτω.

Φόρτωσε και το ati tray tools και δες κατά μέσο όρο που κινείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan

παιδες αλλαξα pci και ολα καλα με τον ηχο...

Οσον αφορα την καρτα θα στειλω και νεοτερα μολις βρω χρονο να την δοκιμασω...

Αλλα ενα τεστακι μιας ωριτσας που εκανα με το Carbon....

(ενω Ο axi ειπε οτι x1650pro και Carbon με τιποτα.... αν θελω φιλτρα)

Εγω θα πω απο προσωπικη πλεον εμπειρια οτι .... Carbon με x1650pro 256MB της sapphire οχι μονο παιζει CARBON αλλα παιζει με τα παντα ON και HIGH και σε 1280x1024 χωρις κανενα κολλημα με antistropic και anti-aliasign 2x (δεν ξερω τι κανουν αυτα αλλα τα εβαλα ΟΝ) ολα τα αλλα τα εβαλα HIGH εκτος απο το BLUR που το αφησα OFF γιατι με ζαλιζει.

Ειδικά σε αυτό παιχνίδι οι νέες ATi δίνουν ρέστα λόγω των πολλών shaders. Αφού να σκεφτείς οτι με την Χ1900gt πιο καλά μου παίζει το Carbon παρά το παλαιότερο Most Wanted.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από axi

Στα δύσκολα η κάρτα πέφτει κάτω από τα 30 fps και εκεί βλέπεις ότι ζορίζεται.

Σ'ευχαριστω πολυ...

Οσον αφορα το καψιμο ειναι σχετικο... Βαριεμαι γρηγορα τα παιχνιδια γαμωτο!!!

Μονο τυπου nfs μπορω να κατσω και να λιωνω... Κ αφου το τελειωσα μαλλον θα το ξαναρχισω με την καινουργια καρτα γιατι ειδα με full details οτι ειναι πιο ομορφα ολα εκει μεσα.... Ενα καινουργιο test drive που βγηκε το ξερεται? λεει τιποτα?

Οταν λες ζοριζεται?

Κανει κολληματακια ή απλα το βλεπεις απο το προγραμμα... με την δικια μου παντως δεν ειδα να ζοριζεται καπου.... στουκες, νιτρο, κ λοιπα μονο το ανεμηστηρακι της καρτας ειδα να βγαζει ποδια και να τρεχει (το ακουγα λιγο στροφαρισμενο) αλλα λογικο μου φανηκε...

Στα ποσα fps πρεπει να παιζει κανονικα ενα παιχνιδι με το προγραμμα που μου εστειλες γιατι δεν εχω ιδεα απο αυτα ? :cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.