Jump to content



ελατήρια για καλύτερη στήριξη της Infinity


Dr. Gonzo

Recommended Posts

Θέλοντας να δοκιμάσω αυτό το mod που είδα στο xtreme systems για να πατάει καλύτερα η Infinity,

ψάχνω μαγαζί με μικρά τέτοια ελατήρια (όσα καταστήματα σιδηρικών πήγα, δεν είχαν τέτοια μεγέθη/σκληρότητα).

Τέτοια ελατήρια δεν μπαίνουν και στα waterblocks? (δεν ξέρω, είμαι άσχετος από w/c).

Υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα set βίδες/ελατήρια πουθενά?

Επίσης, αυτά τα knobs που αναφέρει το παλικάρι (δλδ σαν καρυδάκια, αλλα με μέγεθος από thumscrews για να στριβουν με το χέρι, μπορώ να βρω πουθενά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo

Τέτοια ελατήρια δεν μπαίνουν και στα waterblocks? (δεν ξέρω, είμαι άσχετος από w/c).

Υπάρχει περίπτωση να βρω κανένα set βίδες/ελατήρια πουθενά?

Αν δεν βαριεσαι ελα αυριο κατα τις 7.30 στο καφε ΝΟΑ στην Κ.Τουμπα να σου δωσω ενα σετακι ελατηρια βιδες κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά το δοκίμασα 2 φορές, αλλά χρειάζεται οπωσδήποτε backplate για να εξασκήσεις περισσότερη πίεση.

Με το που αρχίζουν να πιέζονται τα ελατήρια, η μητρική φαίνεται ότι "κάνει κοιλιά",

και μάλλον αυτό δεν είναι καλό, ούτε για την πίεση (που προφανώς τη θέλουμε στο κέντρο, όχι στις 4 βίδες)

αλλά ούτε και για τη μητρική (δεν δοκίμασα να boot-άρω έτσι για να αποφύγω κανένα σοκ :p)

Θα κοιτάξω να βρω κανένα backplate (περισεύει σε κανέναν?) και θα επανέλθω με photos κι αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον Eleven για τις βίδες-ελατήρια, καθώς και το backplate,

που τελικά μη βρίσκοντας κατάλληλο μονωτικό Παρασκευή βράδυ-Σαββατο πρωί,

αποφάσισα να κάνω την πατέντα που είχα σκεφτεί πιο παλιά, αλλά μου φαινόταν άθλια (κι οπτικά ίσως είναι λίγο..)

Πήρα 2 brackets από κάτι αρχαία κουτιά, το ένα πιο σκληρό (που θα έμπαινε πρώτο από κάτω)

και το δεύτερο με μια σχετική ανοχή στο λύγισμα για να πιάσει από πάνω.

Η όλη ιστορία ήταν να χρησιμοποιηθούν σε συνδυασμό με το CrazyCool της μητρικής

για καλύτερη στήριξη (όχι τόσο καλή όσο το backplate, αλλά ας όψεται η γκαντεμιά μου..)

Τα brackets ισιώθηκαν και τρυπήθηκαν από τον Hellbound στα κατάλληλα σημεία (many thanks! :) )

Ξεκινάμε λοιπόν..

η μητρική στο γραφείο, χωρίς τα heatpipes, για να έχουμε περισσότερο χώρο γύρω από το socket..

2002976085861069649_rs.jpg

λαστιχένιες ροδέλες για τη στήριξη των brackets πίσω και των βάσεων της ψύκτρας μπροστά,

κομμένες όπου χρειάστηκε για να μη βρίσκουν

2002995091550124260_rs.jpg

το πρώτο bracket στη θέση του..

2002958515124514357_rs.jpg

και το 2ο bracket έτοιμο..

2002950240440191317_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ροδέλες και για τα clips της Infinity, καθώς στο πρώτο τεστ είχε μια ανοχή, αν και βιδωμένη σφιχτά

2002951121859524890_rs.jpg

η Infinity πατάει κανονικά, με σφιγμένα σχετικά τα ελατήρια (τα έσφιξα κι άλλο μετά)

επί της διαδικασίας λίγο τώρα..

για να διευκολυνθείτε κατά την εγκατάσταση, ΜΗΝ αφήνετε τα clips πάνω στην Infinity.

Βάλτε πρώτα το clip με ροδέλες, ελατήρια και καρυδάκια, γιατί η Infinity έχει ελάχιστο χώρο από κάτω,

αν αποφασίσετε να βάλετε τα καρυδάκια μετά (εγώ δυσκολέυτηκα πολύ πάντως)

Αν βάλετε πρώτα τα clips, στη συνέχεια τα ανοίγετε αριστερά-δεξιά, και τα κουμπώνετε κρατώντας την Infinity ένα εκατοστό πάνω από τον επεξεργαστή.

Θα είχα κι άλλες φώτος, αλλά παλεύοντας βάλε-βγάλε να το πετύχω σωστά ξέχασα να βγάλω ο μλκας..

2002988536404163569_rs.jpg

Η μητρική χωρίς καθόλου λύγισμα (το ζητούμενο από την αρχή, καθώς ακόμη και με τα push-pins είχε μια ελάχιστη "κοιλιά" στο χώρο του socket)

2002921658606431090_rs.jpg

και μια τελευταία, με τους ανεμιστήρες σε push-pull και antivibration πατέντα στον pull,

που δουλεύει στα 7v και καμιά φορά σαν να έτρεμε :p

2002959710712379644_rs.jpg

συνολικά, είδα -2 με -3 βελτιώση στις θερμοκρασίες (ίδιες συνθήκες, κλειστό κουτί, ίδιοι ανεμιστήρες και θερμοκρασία χώρου περίπου 22~24C

Τώρα, με τάση 1,312v (από CPU-Z) στα 3,4, έχω idle 38-39 και load 50-51.

Και πάλι ευχαριστώ τον Eleven και τον Hellbound για τη βοήθειά τους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για σας. θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να αγώράσω από το Ιντερνετ αυτά τα υλικά γιατί θέλω και εγώ να βάλω έτσι την ίδια ψύκτρα έχω.

Στην πόλη μου έψαξα και δεν βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.