Jump to content



Απορία Voip


george85c

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

έχω το φοιτητικό πακέτο DSL της HOL το οποίο σου παρέχει γραμμή για κλήσεις internet με φθηνότερη χρέωση. Μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή στο modem(Fritz!Box fon) και να κάνεις κλήσεις voip και να δεχθείς. Το ερώτημά μου είναι το εξής... γίνεται με κάποιο πρόγραμμα οι κλήσεις voip να πηγαίνουν κατευθείαν στο pc και να απαντάω από το pc χωρίς τηλεφωνική συσκευή και αντίστοιχα να κανω κλήσεις voip χωρίς να χρησιμοποιώ την τηλεφωνική συσκευή αλλά όλα να γίνονται μέσω του υπολογιστή???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από deceptive_d

Απ'οσα ξερω περι voip νομιζω οτι ναι γινεται με ενα headset φυσικα...:)

Το θέμα είναι πως θα πηγαίνουν τα τηλεφωνήματα στο pc για να μιλάω μέσω headset! Όταν με πέρνουντηλέφωνο ο υπολογιστής δεν καταλαβαίνει τίποτα,μόνο στο modem ανάβει ένα λαμπάκι που λέει internet line. Αν δεν έχεις συνδεμένει την τηλεφωνική συσκευή δεν μπορείς να μιλήσεις. Γι αυτό ρωτάω αν υπάρχει κανένα πρόγραμμα το οποίο το ρυθμίζεις και μπορείς να έχεις τις κλήσεις στο pc

Link to comment
Share on other sites

όταν είχα ΠΣΤΝ , το μόντεμ είχε μία υποδοχή για τη γραμμή και την άλλη για το τηλέφωνο . Τα είχα συνδέσει και με ένα πρόγραμμα (δεν θυμάμε ποιο) μίλαγα . Ψάξε στο Γκουγκλ

Link to comment
Share on other sites

μα το VOIP αυτοματα κανει κληση στον υπολογιστη!

καπου στις ρυθμισεις του θα ειναι...

εγω θα το βαλω οπου να 'ναι (μολις ερθουν τα ακουστικα!) και θα σου πω...

αλλα απο οτι ξερω απο φιλους ειναι προγραμμα για το PC...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 12:47]

μα το VOIP αυτοματα κανει κληση στον υπολογιστη!

καπου στις ρυθμισεις του θα ειναι...

εγω θα το βαλω οπου να 'ναι (μολις ερθουν τα ακουστικα!) και θα σου πω...

αλλα απο οτι ξερω απο φιλους ειναι προγραμμα για το PC...

Για βάλ τα ρε φίλε και διαφώτισε με γιατί δεν βρίσκω άκρη! Εγώ πρέπει να έχω συνδεμένη συσκευή πάνω στο modem! HOL θα βάλεις και εσυ?

Υ.Γ: Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα... ξέρεις κανένα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nikos19

Κατεβασε το skype

Το skype όμως έχει δικό του λογαριασμό...δεν έχει σχέση με τη γραμμή voip που μου δίνει η HOL. Ή μήπως κάνω λάθος? Εγώ θέλω αυτό το τηλέφωνο που μου έχει δώσει η HOL(213-00xxxxx) να με καλεί ένας φίλος μου από κανονικό σταθερό τηλέφωνο και να χτυπάει στο pc και να απαντάω από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george85c [Σήμερα, στις 12:55]

Για βάλ τα ρε φίλε και διαφώτισε με γιατί δεν βρίσκω άκρη! Εγώ πρέπει να έχω συνδεμένη συσκευή πάνω στο modem! HOL θα βάλεις και εσυ?

Υ.Γ: Δεν έχω κάποιο πρόγραμμα... ξέρεις κανένα?

ΟΠΑ!

κατι λαθος εχει γινει...

δεν εχεις προγραμμα?

και τοτε πως κανεις κλησεις?

με το skype κανουμε την ολη δουλεια...

βασικα δεν εξηγεις λιγο πως γινεται χωρις το skype και χωρις το PC να παιρνεις τηλ μεσω VoIP....

η μονη λυση που μου ερχεται στο μιαλο ειναι να εχει ενσωματωμενο ενα προγραμα VoIP το modem σου...

edit:

Αρχική απάντηση από george85c [Σήμερα, στις 12:58]

Το skype όμως έχει δικό του λογαριασμό...δεν έχει σχέση με τη γραμμή voip που μου δίνει η HOL. Ή μήπως κάνω λάθος? Εγώ θέλω αυτό το τηλέφωνο που μου έχει δώσει η HOL(213-00xxxxx) να με καλεί ένας φίλος μου από κανονικό σταθερό τηλέφωνο και να χτυπάει στο pc και να απαντάω από εκεί.

ετσι δεν ξερω τι παιζει...

παρε τηλεφωνο στην HOL και ρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud [Σήμερα, στις 13:01]

ΟΠΑ!

κατι λαθος εχει γινει...

δεν εχεις προγραμμα?

και τοτε πως κανεις κλησεις?

με το skype κανουμε την ολη δουλεια...

βασικα δεν εξηγεις λιγο πως γινεται χωρις το skype και χωρις το PC να παιρνεις τηλ μεσω VoIP....

η μονη λυση που μου ερχεται στο μιαλο ειναι να εχει ενσωματωμενο ενα προγραμα VoIP το modem σου...

edit:

ετσι δεν ξερω τι παιζει...

παρε τηλεφωνο στην HOL και ρωτα...

Το μοντεμ έχει 2 θύρες υποδοχής για τηλέφωνο τις οποίες ρυθμίζεις ποια θες να ναι για το συμβατικό τηλέφωνο και ποια για το voip. Εγώ το μόνο που κάνω είναι να συνδέω κάθε φορά που θέλω να μιλήσω, το ασύρματο στην θύρα για internet calls στο modem. Και πολύ απλά δεν θέλω να κάνω κάθε φορά αυτό αλλά να απαντάω από το pc με κάποιον τρόπο αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από george85c [Χθες, στις 23:47]

Γεια σας παιδιά,

έχω το φοιτητικό πακέτο DSL της HOL το οποίο σου παρέχει γραμμή για κλήσεις internet με φθηνότερη χρέωση. Μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε τηλεφωνική συσκευή στο modem(Fritz!Box fon) και να κάνεις κλήσεις voip και να δεχθείς. Το ερώτημά μου είναι το εξής... γίνεται με κάποιο πρόγραμμα οι κλήσεις voip να πηγαίνουν κατευθείαν στο pc και να απαντάω από το pc χωρίς τηλεφωνική συσκευή και αντίστοιχα να κανω κλήσεις voip χωρίς να χρησιμοποιώ την τηλεφωνική συσκευή αλλά όλα να γίνονται μέσω του υπολογιστή???

Κατέβασε απο την hol το προγραμματάκι http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=140;131&sc=3&hid=147 δωσε τις ίδιες ρυθμίσεις όπως στο Voip πάρε και

ενα hands-free και θα κάνεις οτι ζητάς

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xdoc

Κατέβασε απο την hol το προγραμματάκι http://support.hol.gr/online/support/index.aspx?mid=140;131&sc=3&hid=147 δωσε τις ίδιες ρυθμίσεις όπως στο Voip πάρε και

ενα hands-free και θα κάνεις οτι ζητάς

Thanks!!! :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.