Jump to content



Emarket.gr - δημοπρασιες


minus

Recommended Posts

Θελω να κανω μια αρχη και να ασχοληθω για πρωτη φορα με δημοπρασιες.

Σκεφτηκα να ξεκινησω με το emarket, καθως οπως ειπα ειμαι αρχαριος με το θεμα.

Φοβαμαι ομως οτι μεχρι να αποκτησω μια εμπειρια και να δω τι παιζει με το θεμα, και πως κινειται το συστημα, θα μου παρει καιρο.

Φοβαμαι επισης για 'ψιλα γραμματα', κακοτοπιες, αγραφους κανονες που δεν ξερω, περα απο οσα διαβασα στα faq.

Θελω λοιπον τις συμβουλες σας, τι να προσεξω, τι να αποφυγω, τι πληρωνεις(κρυφα κοστη?) στο site, αξιοπιστια, αποτελεσματικοτητα κλπ

Πειτε, θα πιασει τοπο!

Link to comment
Share on other sites

Να προσέχεις να δίνεις

-ακριβής περιγραφές αντικειμένου, τρόπου και εξόδων αποστολής

-να bidάρεις μόνο σε δημοπρασίες που σε ενδιαφέρουν πραγματικά και είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αν κερδίσεις

-να αφήνει πάντα σωστή αξιολογήση είτε έιναι αρνητική είτε θετική, αποφεύγοντας τις πρώτες με τα tips που αναφέρω παραπάνω.

Δεν είναι δύσκολο αρκεί να πουλάς ή να αγοράζεις με συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

αν ψάχνεις να αγοράσεις τσεκαρε παντα τις τιμες γιατι πουλάνε πράγματα σε ακριβότερες τιμές απο οτι κάνουν καινούρια.

αν πουλήσεις τσεκαρε τα εξοδα που εχουν βάλει και τα οποία πληρώνεις τέλος του μήνα βάση ποσοστου επι των πωλήσεων που εχεις κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αρχικά, για μερικές μέρες κόψε κίνηση. Αν βλέπεις πολλές συνεχόμενες καταχωρήσεις από τον ίδιο χρήστη, πρόκειται περί μαγαζιού!

Συνολικά, από τις συναλλαγές μου, συμπέρανα πως, πολύ λίγες προσφορές πραγματικά αξίζουν και μερικά άτομα ζητάνε ότι τιμές θέλουν (έχω πετύχει μεταχειρισμένο να κοστίζει περισσότερο από καινούργιο), για αυτό καλύτερα να κάνεις μια έρευνα αγοράς. Δύσκολα θα βρεις κάτι να σε ενδιαφέρει, σε λογική τιμή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimitris74

αν ψάχνεις να αγοράσεις τσεκαρε παντα τις τιμες γιατι πουλάνε πράγματα σε ακριβότερες τιμές απο οτι κάνουν καινούρια.

Αυτο γινεται παρα πολλες φορες. Θελει ιδιαιτερη προσοχη. Μερικοι ψαχνουν για κοροιδα εκει.

Καλο ειναι να τσεκαρεις τις τιμες με το www.skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από agganis

Αυτο γινεται παρα πολλες φορες. Θελει ιδιαιτερη προσοχη. Μερικοι ψαχνουν για κοροιδα εκει.

Καλο ειναι να τσεκαρεις τις τιμες με το www.skroutz.gr

γιαυτο το εγραψα και εγώ, ειμαι αρκετά παλιος χρήστης στο emarket και τα εχω δει.

ενα ακομα τιπ ειναι να παρακολουθεί κανεις τι προιοντα πωλούνται που μπορεί να εχουν προέλθει απο το stock house του πλαισίου.

μου χει τυχει 3 φορες να σκανε μυτη ατομα και να σηκώνουν πολλα πραγματα τα οποια καταλήγουν στο emarket με διπλάσιες τιμες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.