Jump to content



Την γνωμη σας για συστημα σαλονιου


YDinopoulos

Recommended Posts

Μιας κ νοικιασαμε το διαμερισμα, ωρα να το "ντυσουμε" ηχητικα.

Εχω σκεφτει να βαλω αυτην την τηλεοραση και αυτο το σετ 5.1 ασυρματων ηχειων.

Αυτο που βσικα κοιταω ειναι να υπαρχει HDMI μεταξυ TV και DVD και εξτρα συνδεση D-SUB για το HTPC μου.

Το κοστος των, ειναι 1710 γιουρια. Μπορω να παιζω 100-200 €.....Τι λετε ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εξαρτάται από τί απόσταση θα βλέπει την τηλέοραση. Και οι 40 και οι 37 είναι πολύ μεγάλες για απόσταση μικρότερη των 3 μέτρων, δηλαδή θα βλέπεις πιξελιάσματα στα τηλεοπτικά προγράμματα.

Αν θα την βλέπεις σε απόσταση μεταξύ 3-4 μέτρων πάρε την 37'' αν θα την βλέπεις μεταξύ 4-5 πάρε την 40άρα.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο σετ 5.1 το έχω για περίπου 3 μήνες τώρα , και είμαι ευχαριστημένος

Τα ασύρματα πίσω ηχεία λειτουργούν άριστα , χωρίς διακοπές , και τα ηχεία αποδίδουν καθαρό κρυστάλινο ήχο

Δεν συγκρίνεται βέβαια με ηχεία τύπου warfedale και άνω , αλλά τα χρήματά τους σαν σύστημα σίγουρα τα αξίζουν

Το μικρόφωνο που περιέχεται στην συσκευασία είναι αρκετά ακριβές , και καλιμπράρει αρκετά έως πολύ καλά τα ηχεία στον χώρο σου (σε μένα βρήκε με την πρώτη την πραγματική απόσταση των ηχείων στον χώρο από το σημείο ακρόασης)

Ποιότητα εικόνας μέσω HDMI είναι πάρα πολύ καλή , με αποτέλεσμα σε ποιοτικά dvd να βλέπεις "ανάγλυφο" το δέρμα του ηθοποιού

Τέλος είναι πανεύκολο στην συναρμολόγηση και τοποθέτηση

Αυτό που δεν μου πολυάρεσε είναι μια ελαφρά καθυστέρηση του ενισχυτή / dvd player κατά την ανάγνωση δίσκων mp3

Κατά τ' άλλα , αθόρυβο κατά την αναπαραγωγή dvd , ότι divx του έδωσα το έπαιξε κανονικά (με ελληνικούς υπότιτλους χωρίς κάποια επέμβασή μου) , το ίδιο και με δίσκους mp3 (είτε cd είτε dvd)

H τηλεόραση που αναφέρεις είναι καλή για τα χρήματα που ζητάει , αν και αν έχεις τα παραπάνω 200 περίπου , ίσως πήγαινες καλύτερα στην R σειρά , η οποίες φοράνε και S Pva panel

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

PS

ιnterlaced - progressive : αγνωστες λεξεις

για να ειναι full (η true??:hmm: ) HD η οθονη πρεπει να ειναι 1920χ1080p και οχι ι .

Παρολα αυτα ειδα καποτε μια παρομοια ο8ονη τα xmas (toshiba σιγουρα ...απλα δεν θυμαμαι μοντελο) που ηταν "ι" και μου ειχε αφησει καλη εντυπωση..

(kαλυτερη απο 1366χ768 δλδ συμπεριλαμβανομενου και της samsung R71)

Aν δεν παιζει καποιο αλλο τεχνικο προβλημα(που δεν γωνριζω) θα ειναι και πιο ωραιο το

μελλοντικο desktop με τα 1920χ1080 pixelakia..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Χθες, στις 08:50]

Βρε μια χαρα ειναι. Εγω θα ειμαι στα 3μισι μετρα περιποu.

PS

ιnterlaced - progressive : αγνωστες λεξεις

Στα 3μισι μέτρα θα είσαι τέλεια με την 37''. Βέβαια το καλύτερο θα είναι να πας να τις δεις ο ίδιος πως δείχνουν και πως σου φαίνονται ανάλογα με την απόσταση. Μπορεί να σου αρέσει η 40'' δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος.

Το progressive είναι γενικά καλύτερο του interlaced.

Progressive scan ή προοδευτική σάρωση σημαίνει ότι οι οριζόντιες γραμμές σάρωσης φτιάχνονται στην οθόνη η μια μετά την άλλη (π.χ 1080p σημαίνει ότι η εικόνα συντίθεται από 1080 γραμμές, η κάθε γραμμή έχει 1920 εικονοστοιχεία (pixels) εξού και το 1920Χ1080i και η τηλεόραση τις δημιουργεί διαχοδικά την μια μετά την άλλη δηλαδή 1,2,3,...,1080).

Interlaced scan ή πλεχτή σάρωση σημαίνει ότι πρώτα δημιουργούνται οι περιττές γραμμές και μετά οι άρτιες, δηλαδή 1,3,5,...,1079 και μετά 2,4,6,...,1080 μιλώντας για το 1080i.

To interlaced ουσιαστικά υπάρχει για να μπορεί να δώσει με έναν κάπως "τεχνητό τρόπο" τον ίδιο αριθμό οριζόντιων γραμμών σάρωσης, όταν το κύκλωμα της τηλεόρασης δεν μπορεί να υποστηρίξει τον γρηγορότερο ρυθμό σάρωσης που απαιτείται για το progessive.

Γενικά μπορεί κανείς να πει ότι το 1080i στα 60hz είναι ισοδύναμο του 1080p στα 30hz οπότε καταλαβαίνουμε ότι το χαμηλό refresh rate δημιουργεί προβλήματα όταν έχεις να κάνεις με εικόνα που αλλάζει γρήγορα. Φυσικά όσο τα τηλεοπτικά προγράμματα είναι PAL δεν πρόκειται να υπάρχει κανένα πρόβλημα το PAL έτσι και αλλιώς στην ουσία είναι 576i στα 50hz.

Την διαφορά μεταξύ i και p για την ώρα μόνο σε κάποια δορυφορικά κανάλια μπορεί κανείς να την δει.

Link to comment
Share on other sites

Για τηλεόραση: Plasma Panasonic 42PV60 (αν θέλεις κορυφαία ποιότητα εικόνας στην πράξη και όχι ψυχολογική ικανοποίηση και μόνο με νουμεράκια 1920*1080 κλπ - και μία συμβουλή: Όπου ακούσεις ατάκες του στυλ ''Οι Plasma πεθαίνουν - το μέλλον είναι TFT'' μακριά, βρωμάει ασχετίλα (στην καλύτερη περίπτωση)).

Link to comment
Share on other sites

Οι plasma που έχουν την ίδια ανάλυση με τις TFT είναι αρκετά ακριβότερες. Είναι καλύτερες στην απόδoση της εικόνας γιατί δίνουν καλύτερη φωτεινότητα και αντίθεση πάντως πιστεύω ότι το κυριότερο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τις TFT είναι ότι δεν καίνε pixel.

Προσοχή πάντως να μην πάρει καμμιά "ευκαιρία" σε πλάσμα με τίποτα ανάλυση 800x600.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Οι plasma που έχουν την ίδια ανάλυση, φωτεινότητα και αντίθεση με τις TFT είναι αρκετά ακριβότερες. Είναι καλύτερες στην απόδoση της εικόνας, πάντως πιστεύω ότι το κυριότερο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τις TFT είναι ότι δεν καίνε pixel.

Προσοχή πάντως να μην πάρει καμμιά "ευκαιρία" σε πλάσμα με τίποτα ανάλυση 800x600.

Το βασικότερο όλων είναι το μαύρο. Και εκεί οι Plasma είναι ακόμα πολύ μπροστά (μιλάμε πάντα για την πράξη και όχι τι λένε τα χαρτιά).

Η ανάλυση λίγο ρόλο παίζει (ειδικά σε αυτές τις ίντσες). Φυσικά μιλάμε για min 1024*768.

Με τα ~1.000-1.200 που έχει η Panasonic που ανέφερα παραπάνω παίρνεις 42'' και κορυφαία ποιότητα εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 17:03]

Το βασικότερο όλων είναι το μαύρο. Και εκεί οι Plasma είναι ακόμα πολύ μπροστά (μιλάμε πάντα για την πράξη και όχι τι λένε τα χαρτιά).

Η ανάλυση λίγο ρόλο παίζει (ειδικά σε αυτές τις ίντσες). Φυσικά μιλάμε για min 1024*768.

Για μένα η ανάλυση είναι πολύ σημαντική όχι βέβαια για τα τωρινά τηλεοπτικά προγράμματα και για τις ταινίες DVD, αλλά για τον αν πρόκειται να την συνδέσει υπολογιστή, και για τις μελοντικές ταινίες σε HD-DVD και BlueRay.

Έχει βελτιωθεί αρκετά το μαύρο και στις TFT. Το καλύτερο μαύρο έχει να κάνει με τον τρόπο λειτουργίας, ενώ στις TFT/LCD το κάθε pixel περιέχει υγρό κρύσταλλο και όταν διεγείρεται μειώνει κατά ένα ποσοστό την ένταση του φωτός που παράγεται από την λάμπα φθορίου που υπάρχει απο πίσω, στις Plasma το κάθε pixel περιέχει πλάσμα που όταν διεγείρεται παράγει το ίδιο την απαιτούμενη ένταση φωτός. Γι αυτό και η καλύτερη φωτεινότητα και η αντίθεση στις Plasma.

Το ότι οι Plasma για την ίδια ανάλυση είναι καλύτερες είναι καλύτερες απλώς είναι πολύ ακριβότερες (τελευταία φορά που είχα κοιτάξει, Plasma με ανάλυση 1366X768 και αντίθεση 10000:1 είχαν διπλάσια και τιμή από μια TFT με ανάλυση 1366x768 και αντίθεση 3000:1).

Link to comment
Share on other sites

Οντως. Υ

Αρχική απάντηση από spc

Για τηλεόραση: Plasma Panasonic 42PV60 (αν θέλεις κορυφαία ποιότητα εικόνας στην πράξη και όχι ψυχολογική ικανοποίηση και μόνο με νουμεράκια 1920*1080 κλπ - και μία συμβουλή: Όπου ακούσεις ατάκες του στυλ ''Οι Plasma πεθαίνουν - το μέλλον είναι TFT'' μακριά, βρωμάει ασχετίλα (στην καλύτερη περίπτωση)).

Μιλας για την 42PV60ΕΗ υποθετω που εχει 1300 και οχι τηβ 42PV60Ε που παει 2400,ε ?

Κ η αποσταση ειναι σοβαρο. Μην παρω κανα θεριο κ χρειαστω να βγαινω στο μπαλκονι να βλεπω :p

Αρχική απάντηση από DoctorMad

1200Ε ? Κάποιο λάκκο έχει η φάβα. Τι ανάλυση και τι φωτεινότητα και αντίθεση έχει? ’μα είναι να δει 1024Χ768 σε 42 ίντσες, μόνο από τα 4.5 μέτρα και πιο πέρα.

Για την "42PV60ΕΗ"...

Ανάλυση 1024x768 pixels - Αντιθεση 10000:1 - 3.072 χρωματικές διαβάθμισεις

Link to comment
Share on other sites

@DoctorMad

Αν σου έλεγα ότι σε 120+ και συγκριτικό με 2 προβολείς, ο ένας 1080 και άλλος 720 και υλικό 1080 που αμφιβάλλω αν θα το δούμε ποτέ σε ταινία HD DVD και BLU (ΟΧΙ BLUE) RAY (ειδικά HD κλιπάκια)~20+ άνθρωποι (που ασχολούνται με το θέμα ιδιαίτερα) και σχεδόν κανείς δεν έβλεπε διαφορά (μην σου πω ότι πολύ θεωρούσαν ότι 720 είναι ο 1080 και τούμπαλιν) τι θα έλεγες για το θέμα της ανάλυσης;

Επίσης ξαναλέω: Μην μπλέκεις τι λένε τα spevs και τι ισχύει στην πράξη.

Αρχική απάντηση από DoctorMad

’μα είναι να δει 1024Χ768 σε 42 ίντσες, μόνο από τα 4.5 μέτρα και πιο πέρα.

Τότε μάλλον εγώ που βλέπω στα ~2-3 πρέπει να είμαι στραβός.

Πάντα φιλικά (tm :p) τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 17:47]

Οντως. Υ

Μιλας για την 42PV60ΕΗ υποθετω που εχει 1300 και οχι τηβ 42PV60Ε που παει 2400,ε ?

Κ η αποσταση ειναι σοβαρο. Μην παρω κανα θεριο κ χρειαστω να βγαινω στο μπαλκονι να βλεπω :p

Για την "42PV60ΕΗ"...

Ανάλυση 1024x768 pixels - Αντιθεση 10000:1 - 3.072 χρωματικές διαβάθμισεις

Μάλιστα δεν το ήξερα ότι παίζει και θέμα με τα χρώματα στις πλάσμα, άλλα αυτή η τηλεόραση είναι για να την βλέπεις από τα 4-5 μέτρα και πιο πέρα, ούτε η ανάλυση ούτε το περιορισμένο βάθος χρώματος επηρεάζει σε μεγάλη απόσταση.

Είναι που βγαίνουν στην αγορά αρκετές Plasma όπου για να έχουν καλή τιμή δεν έχουν καλή ανάλυση. Πάντως ακόμα και αυτές οι φτηνές Plasma έχουν το καλό ότι δεν καίνε pixels σε σχέση με τις TFT.

Σαν τεχνολογία πάντως οι Plasma είναι ανώτερες από την τεχνολογία των TFT/LCD. Δηλαδή υπάρχουν Plasma που είναι καλύτερες σε όλα από τις TFT/LCD μόνο που είναι και πολύ ακριβότερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

αυτή η τηλεόραση είναι για να την βλέπεις από τα 4-5 μέτρα και πιο πέρα

Επειδή βλέπω ότι επιμένεις στο θέμα της απόστασης και επειδή κάνεις λάθος θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

Ένας γενικός κανόνας είναι χοντρικά απόσταση θέασης = 2,5 x πλάτος οθόνης.

Κάνει τον υπολογισμό για τις 42..

Φαντάσου δε όταν μιλάμε για 100++. Στην περίπτωση αυτή υποθέτω ότι θεωρείς την σωστή απόσταση στην διπλανή πολυκατοικία; :p

Σημείωση: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:03]

@DoctorMad

Αν σου έλεγα ότι σε 120+ και συγκριτικό με 2 προβολείς, ο ένας 1080 και άλλος 720 και υλικό 1080 που αμφιβάλλω αν θα το δούμε ποτέ σε ταινία HD DVD και BLU (ΟΧΙ BLUE) RAY (ειδικά HD κλιπάκια)~20+ άνθρωποι (που ασχολούνται με το θέμα ιδιαίτερα) και σχεδόν κανείς δεν έβλεπε διαφορά (μην σου πω ότι πολύ θεωρούσαν ότι 720 είναι ο 1080 και τούμπαλιν) τι θα έλεγες για το θέμα της ανάλυσης;

Επίσης ξαναλέω: Μην μπλέκεις τι λένε τα spevs και τι ισχύει στην πράξη.

Τότε μάλλον εγώ που βλέπω στα ~2-3 πρέπει να είμαι στραβός.

Πάντα φιλικά (tm :p) τα παραπάνω.

Καταρχήν το Βlue Ray έχει να κάνει με το χρώμα μπλέ γιατί το μήκος κύματος του laser του είναι στην περιοχή του γαλάζιου χρώματος. Τώρα αν στο marketing έχει επικρατήσει το Blu και όχι το Blue, λίγη σημασία έχει.

Οι προβολείς έχουν ένα ειδος φυσικού antialiasing που δεν το έχουν οι τηλεοράσεις είτε Plasma είτε TFT. Γι αυτό και στο συγκριτικό δεν μπορούσατε να δείτε σημαντική διαφορά. ’μα ήταν να δείς σε 120 ίντσες τηλεόρασης όχι 1024Χ768 αλλά και 1920Χ1080, θα έβλεπες τεράστια τετραγωνάκια.

Τώρα το να μου πείς ότι βλέπεις 42 ίντσες από τα 2!!! μέτρα και μάλιστα με ανάλυση 1024Χ768 μου φαίνεται απίστευτο. Εγώ έχω 32'' σε 1366Χ768 (Sony Bravia LCD S2010) και από τα 2 μέτρα και μετά μπορώ να κάτσω να δω. Όταν βάζω τον υπολογιστή και παίζω απο κοντά, θα πρέπει να έχω ενεργοποιημένο το antialiasing από την κάρτα γραφικών, αλλιώς τα παιχνίδια είναι σε αρκετές περιπτώσεις ενοχλητικά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 18:08]

Επειδή βλέπω ότι επιμένεις στο θέμα της απόστασης και επειδή κάνεις λάθος θα σου πρότεινα να το ψάξεις λίγο παραπάνω.

Ένας γενικός κανόνας είναι χοντρικά απόσταση θέασης = 2,5 x πλάτος οθόνης.

Κάνει τον υπολογισμό για τις 42..

Φαντάσου δε όταν μιλάμε για 100++. Στην περίπτωση αυτή υποθέτω ότι θεωρείς την σωστή απόσταση στην διπλανή πολυκατοικία; :p

Σημείωση: Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ειρωνεύομαι σε καμία περίπτωση. :)

Προσπαθείς να με πείσεις ότι οι 42 ίντσες είναι για να τις βλέπεις από τα 2 μέτρα? Ο τύπος που έδωσες δίνει για τηλεόραση με διαγώνιο 42 ίντσες και 16:9, το πλάτος είναι 36 ίντσες οπότε η απόσταση είναι 90 ίντσες δηλαδή 2.3 μέτρα. Κάτι δεν πάει καλά με τον τύπο.

Link to comment
Share on other sites

Μην κολλάτε μόνο στις ίντσες σε σχέση με την απόσταση θέασης

Ο κάθε τύπος που προτείνεται από τα διάφορα φόρα που ασχολούνται με το αντικείμενο αλλάζει ανάλογα και με το υλικό το οποίο παίζεις

Σαφώς και 42" για τηλεοπτικό σήμα μπορεί να κουράζουν σε μικρή απόσταση , όταν όμως πας σε dvd ή ακόμα και σε HD υλικό , δεν υπάρχει τέτοιο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.