Jump to content



Την γνωμη σας για συστημα σαλονιου


YDinopoulos

Recommended Posts

Κοίτα εγώ από την εμπειρία μου είπα για την απόσταση. Τα DVD πρέπει να είναι πολύ καλής ποιότητας γιατί και σε αυτά η ανάλυση της ταινίας είναι 720Χ576. Αρκετά DVD εγώ δεν μπορούσα να κάτσω να τα δω σε 32'' ίντσες από απόσταση 1.5-2 μέτρων γιατί φαινόντουσαν τα γνωστά τετραγωνάκια της συμπίεσης MPEG. Όσο μεγαλύτερη είναι η TFT τόσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο αυτό.

Ο τύπος αυτός μάλλον κάτι σαν την ελάχιστη δυνατή απόσταση πρέπει να δίνει. Η βέλτιστη απόσταση όμως για μένα είναι 75-100% μεγαλύτερη δηλαδή στη προκειμένη περίπτωση για 42 ίντσες είμαστε κάπου στα 4 με 4.6 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable [Σήμερα, στις 19:03]

Να κανω μια χαζη ερωτηση που ειχα παντα, 1024χ768 + wide πως πανε μαζι?

Δεν πάνε. Η θα τα δείχνει σε 1024Χ576 ή θα κάνει η τηλεόραση εσωτερικά κάποια μετατροπή από το 16:9 στο 4:3 που είναι το 1024Χ768.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 20:15]

Eίναι παραληλόγραμα τα pixel.

Και η αναλυση ειναι 720 * 576 στα dvd. :rolleyes:

Παραλληλόγραμμα τα pixel? Δεν μου φαίνεται αυτό καλό για την ποιότητα της εικόνας.

Ναι για την ανάλυση των DVD δίκιο έχεις, τυπογραφικό λάθος ήταν το 756.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Παραλληλόγραμμα τα pixel? Δεν μου φαίνεται αυτό καλό για την ποιότητα της εικόνας.

Ναι για την ανάλυση των DVD δίκιο έχεις, τυπογραφικό λάθος ήταν το 756.

Γιατι δεν σου φαινετε καλο? Ποιος είπε ότι τα πίξελ πρεπει να ειναι τετραγωνα? Ολα μια ιδεα ειναι :p ...

Περα απο την πλακα, οι plasma οντως έχουν απίστευτο μαύρο και πιο κορεσμενα χρώματα σε σχεση με tft αλλα ζουν λιγότερο, είναι πιο βαριες, εχουν χαμηλότερη αναλυση (και αν εχεις την τηλεόραση και σαν μονιτορ τοτε σε ενοχλεί) και υποφέρουν απο burn-in.

Eγώ παιρνοντας τα παραπανω κατα νου διαλεξα tft.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DoctorMad

Καταρχήν το Βlue Ray έχει να κάνει με το χρώμα μπλέ γιατί το μήκος κύματος του laser του είναι στην περιοχή του γαλάζιου χρώματος. Τώρα αν στο marketing έχει επικρατήσει το Blu και όχι το Blue, λίγη σημασία έχει.

Kαλά, θα του αλλάξουμε όνομα. Μόνο μην ξεχάσεις να του πάρεις βαπτιστικά. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Χθες, στις 22:13]

Γιατι δεν σου φαινετε καλο? Ποιος είπε ότι τα πίξελ πρεπει να ειναι τετραγωνα? Ολα μια ιδεα ειναι :p ...

Περα απο την πλακα, οι plasma οντως έχουν απίστευτο μαύρο και πιο κορεσμενα χρώματα σε σχεση με tft αλλα ζουν λιγότερο, είναι πιο βαριες, εχουν χαμηλότερη αναλυση (και αν εχεις την τηλεόραση και σαν μονιτορ τοτε σε ενοχλεί) και υποφέρουν απο burn-in.

Eγώ παιρνοντας τα παραπανω κατα νου διαλεξα tft.

Κανείς δεν είπε ότι τα πιξελ πρέπει να είναι τετράγωνα. Όντως παραλληλόγραμμα είναι τα πίξελ για να κάνουν μια τελική γεωμετρία 16:9 σε 1024Χ768, αλλά αυτό δεν είναι καλό για την εικόνα, δημιουργεί πιο έντονο aliasing και σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που ξεφεύγει από τα καθιερωμένα.

Οι Plasma ζουν λιγότερο ? Εγώ απο όσο ξέρω ούτε pixel καίνε ούτε από burn in (υπερβολές όπως και ο φώσφορος για τις CRT) υποφέρουν. Κάτι για το χρώμα που ειπώθηκε οι χρωματικές διαβαθμίσεις είναι ανά συνιστώσα χρώματος (3072 διαβαθμίσεις για κάθε συνιστώσα σημαίνει 29 δισ χρώματα), οι πλάσμα δίνουν περισσότερα χρώματα (1δισ τουλάχιστον ενώ οι TFT είναι στα 16 εκ). Αυτές που είχα κοιτάξει δεν είχαν παραλληλόγραμμα πιξελ, είχαν αναλύσεις είτε 1366Χ768 είτε 1920Χ1080 είχαν 5 χρόνια εγγύηση. Φυσικά τιμές από 2500Ε και πάνω. Panasonic ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman [Χθες, στις 23:29]

Kαλά, θα του αλλάξουμε όνομα. Μόνο μην ξεχάσεις να του πάρεις βαπτιστικά. :p

Δεν είναι εκεί το θέμα, η ουσία είναι να ξέρουμε απο που προέρχεται το Blu. Απο το Blue Ray είναι (μπλέ ακτίνα) όχι από το Bluff Ray ή οτιδήποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Την 42'αρα Panasonic Plasma. Σε ενα γρηγορα search στο Avforum ενας απο τους διαχειρηστες αναφερει οτι στα 3 μετρα οι τηλεορασεις μεχρι 42' ειναι ανετες. Επισης με βολευει γιατι εχει 2 HDMI υποδοχες + το D-Sub

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 08:45]

Την 42'αρα Panasonic Plasma. Σε ενα γρηγορα search στο Avforum ενας απο τους διαχειρηστες αναφερει οτι στα 3 μετρα οι τηλεορασεις μεχρι 42' ειναι ανετες. Επισης με βολευει γιατι εχει 2 HDMI υποδοχες + το D-Sub

Θα μπορούσα να το δεχτώ αυτό αν έλεγε και σε ποια ανάλυση. Προσωπική μου άποψη ότι από τα 3 μέτρα δεν θα είναι τόσο άνετη αυτή με 1024Χ768, αλλά θα μας πεις εσύ στην πράξη τι θα δεις. Όπως και να χει σίγουρα παίρνεις καλύτερη αντίθεση και καλύτερο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@YDinopoulos

Ρε μαν...

Μιας και ψάχνω και γώ τώρα...και μια απ τις επιλογές ειναι αυτή...

Μπορείς να μ πείς εντυπώσεις?

Από ποιότητα χρωμάτων...και όταν βλέπεις tv.

Σε πόση απόσταση παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.