Jump to content


Πρόβλημα με Λογισμικό Κάρτας Video


oekab1992

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά του forum. Προσφάτως αγόρασα νέο pc (βλέπε υπογραφή μου για σύνθεση), στο οποίο έβαλα και tv tuner, το μοντέλο Pinnacle PCTV 310i (βλέπε http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/Products/Consumer+Products/PCTV+Tuners/PCTV+Analog_Digital+PVR/PCTV+310i.htm).

Εγκατέστησα το λογισμικό, έκανα σάρωση για τα κανάλια, έπιασα κανάλια, έκανα εγγραφές, όλα καλά, αλλά ενα κομμάτι της εφαρμογής της κάρτα κολλάει. Η κάρτα ειχε μαζί το πρόγραμμα Pinnacle Media Manager 10 & Pinnacle Media Center v.4.22. Τα εγκατέστησα, τρέχουν τα πάντα, όμως μια υποεφαρμογή που ονομάζεται media manager ενώ ξεκινάει να φορτώσει, τερματίζει λέγοντας "cannot load the database ini".

Το πρόγραμμα που βλέπεις τα κανάλια, ακούς ραδιόφωνο κτλ δουλεύει (media home λέγεται νομίζω), αλλά το media manager που υποψιάζομαι οτι έχει και το σχετικό λογισμικό για να συνδέσεις κάμερα ή βίντεο για video capture, δεν δουλεύει. Έχω κατεβάσει απο το site της Pinnacle beta drivers για το media center 4.7 μπάς και αλλάξει κάτι.

Και μια τελευταία ερώτηση απο όσους έχουν ή ξέρουν την κάρτα αυτή. Στην πίσω της μερία, έχει βύσμα για υποδοχή κεραίας τηλεόρασης, βύσμα για κεραία ραδιοφώνου, ενα μικρό βυσματάκι για το καλώδιο του ασύρματου τηλεκοντρόλ, καθώς και μια τελευταία θύρα svideo, στην οποία μπαίνει αντάπτορας που την κάνει απο svideo σε composite.

Πώς συνδέω κάμερα εκει? Η κάμερα μου ειναι μονοφωνική και παίρνει διπλό καλώδιο rca (το ένα βύσμα ειναι κόκκινο και ειναι για βίντεο, το άλλο άσπρο και ειναι για ήχο), αλλά η κάρτα έχει βύσμα svideo η οποία με τον αντάπτορα αυτό παίρνει μια rca υποδοχή, στην οποία ας πούμε οτι συνδέω το βίντεο της κάμερας, ο ήχος που πάει?

Παρακαλώ όποιος ξέρει να με βοηθήσει: (α) τι συμβαίνει με το πρόβλημα του προγράμματος, (β) απο πιο κομμάτι του λογισμικού της κάρτας κάνεις video capture απο κάμερα κτλ, (γ) πως πάει η συνδεσμολογία και με τι είδους καλώδια θα συνδέσω κάμερα ή βίντεο για σύλληψη βίντεο.

Σημείωση: μιας και δεν δούλευε το πρόγραμμα, δοκίμασα μπας και κάνω σύλληψη με το adobe premiere και το nero vision express, αλλά το μεν πρώτο δεν έβλεπε κάν την κάρτα, το δε δεύτερο την έβλεπε, αλλά σαν μόνο source το αναλογικό και το ψηφιακό δέκτη τηλεόρασης μόνο, και όχι video in απο άλλη αναλογική πηγή!!!

Σας ευχαριστώ πολύ και ευελπιστώ σε βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα

τα χρωματα κοκκινο και ασπρο ΔΕΝ ειναι ποτε για σημα video

Αφορουν σε left/right audio

Η καμερα σου εχει εξοδο svideo και απο κει θα παρεις σημα και μονο

Η adobe εχει παιξει μπουνιες με την pinnacle (ξερω τι λεω τα εζησα με hardware tis pinnacle) οποτε την υποστηριξη την ξεχνας απο την adobe

αν θελεις να κανεις capture χρησιμοποιησε το virtualdub ή το scenalyzer που βλεπει κατευθειαν την εισοδο της καρτας

Επισης αν δεν το εχεις κανει μπες στο

http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/Home/

sto support και κοιτα αν υπαρχει καποιοα προσφατη ενημερωση

και στο 210-6133000 ειναι η ΑΜΥ Α.Ε pou αντιπροσωπευει την pinnacle και θα σου πει σχετικα τι να κανεις

http://www.scenalyzer.com/main.html

http://www.virtualdub.org

Ευχομαι να μην σε εμπλεξα περισσοτερο

Παναγιωτης

:):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole [Χθες, στις 16:52]

Γεια χαρα

τα χρωματα κοκκινο και ασπρο ΔΕΝ ειναι ποτε για σημα video

Αφορουν σε left/right audio

Η καμερα σου εχει εξοδο svideo και απο κει θα παρεις σημα και μονο

Η adobe εχει παιξει μπουνιες με την pinnacle (ξερω τι λεω τα εζησα με hardware tis pinnacle) οποτε την υποστηριξη την ξεχνας απο την adobe

αν θελεις να κανεις capture χρησιμοποιησε το virtualdub ή το scenalyzer που βλεπει κατευθειαν την εισοδο της καρτας

Επισης αν δεν το εχεις κανει μπες στο

http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/uk/Home/

sto support και κοιτα αν υπαρχει καποιοα προσφατη ενημερωση

και στο 210-6133000 ειναι η ΑΜΥ Α.Ε pou αντιπροσωπευει την pinnacle και θα σου πει σχετικα τι να κανεις

http://www.scenalyzer.com/main.html

http://www.virtualdub.org

Ευχομαι να μην σε εμπλεξα περισσοτερο

Παναγιωτης

:):)

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όμως η κάμερα μου δεν έχει svideo βύσμα, ειναι μονοφωνική και έχει δύο βύσματα, ενα κόκκινο που γράφει Video και ένα κίτρινο που γράφει Audio. Αυτά ειναι τα βύσματα (υποδοχές της κάμερας). Το δέ βίντεο έχει μόνο scart και καθόλου rca. Η κάρτα της Pinnacle έχει svideo που με αντάπτορα γίνεται σε μονό rca μόνο για video in. Οπότε να υποθέσω πως συνδέω το καλώδιο rca (1 audio, 1 video) στις ανάλογες υποδοχές της κάμερας (αμα θέλω να βάλω το βίντεο λογικά θα χρειαστώ αντάπτορα απο rca σε scart), και το άλλο άκρο του καλωδίου στην κάρτα της Pinnacle (στην θύρα video πάνω στον αντάπτορα που κάνει το svideo σε rca). Σωστά μέχρι εδώ? Όμως ο ήχος που μπαίνει στην κάρτα εφόσον έχει μόνο υποδοχή για βίντεο? Η κάμερα πως θα δώσει ήχο στην κάρτα? Ενα παιδί μου είπε πως το κομμάτι του καλωδίου rca που αφορά τον ήχο θα μπει σε αντάπτορα rca που θα καταλήγει σε mini jack ώστε να μπεί στο Line in της κάρτας ήχου. Με αυτόν τον τρόπο η κάρτα pinnacle θα εισάγει το video της κάμερας, και η κάρτα ήχου τον ήχο.

Τέλος αναφορικά με το video capture, είδα πως το συνοδευτικό λογισμικό Pinnacle studio 10 κάνει σύλληψη βίντεο απο camera / vcr. Αν ξέρεις κάτι άλλο διόρθωσε με ή συμπλήρωσε με.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από oekab1992 [Σήμερα, στις 11:03]

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου, όμως η κάμερα μου δεν έχει svideo βύσμα, ειναι μονοφωνική και έχει δύο βύσματα, ενα κόκκινο που γράφει Video και ένα κίτρινο που γράφει Audio. Αυτά ειναι τα βύσματα (υποδοχές της κάμερας). Το δέ βίντεο έχει μόνο scart και καθόλου rca. Η κάρτα της Pinnacle έχει svideo που με αντάπτορα γίνεται σε μονό rca μόνο για video in. Οπότε να υποθέσω πως συνδέω το καλώδιο rca (1 audio, 1 video) στις ανάλογες υποδοχές της κάμερας (αμα θέλω να βάλω το βίντεο λογικά θα χρειαστώ αντάπτορα απο rca σε scart), και το άλλο άκρο του καλωδίου στην κάρτα της Pinnacle (στην θύρα video πάνω στον αντάπτορα που κάνει το svideo σε rca). Σωστά μέχρι εδώ? Όμως ο ήχος που μπαίνει στην κάρτα εφόσον έχει μόνο υποδοχή για βίντεο? Η κάμερα πως θα δώσει ήχο στην κάρτα? Ενα παιδί μου είπε πως το κομμάτι του καλωδίου rca που αφορά τον ήχο θα μπει σε αντάπτορα rca που θα καταλήγει σε mini jack ώστε να μπεί στο Line in της κάρτας ήχου. Με αυτόν τον τρόπο η κάρτα pinnacle θα εισάγει το video της κάμερας, και η κάρτα ήχου τον ήχο.

Τέλος αναφορικά με το video capture, είδα πως το συνοδευτικό λογισμικό Pinnacle studio 10 κάνει σύλληψη βίντεο απο camera / vcr. Αν ξέρεις κάτι άλλο διόρθωσε με ή συμπλήρωσε με.

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Λοιπον γεια σου και παλι φιλαρακο

μπηκα και ειδα την καρτα στην Pinnacle και εχω να σου πω, οτι η καρτα εχει μια περιεργη εισοδο (σαν mini jack) και εκει περα αν δεν συνδεεται καποιο τηλεχειριστηριο, τοτε ισως ειναι Audio line-in

Αν ειναι τοτε θελεις ενα μικρο στερεωφονικο καλωδιακι που απο εκει θα το ριξεις στο line in της καρτας ηχου και ...παπαλα !!!!

Σε καθε περιπτωση ομως, πανω στη καρτα υπαρχει υποδοχη Auxiliary (ενα μαυρο κλιπ) και εκει μπορεις να συνδεσεις εσωτερικα την καρτα ηχου σου με την συγκεκριμενη υποδοχη

ΚΑΙ Επιμενω πως α κωδικοποιηση των χρωματων στο video/Audio einai κιτρινο=video, kai ta alla= audio

Εστω και αν αυτοι οι @@##$$ εχουν εσφαλμενα αναφερει το κιτρινο ως Audio

Επισης αυτο που σου ειπε το παιδι για το mini jack ειναι πολυ σωστο, - δινεις ετσι κατευθειαν εισοδο στην καρτα ηχου, την εξοδο ηχου της καμερας

Οσον αφορα τη συνδεση με video καλα το εθεσες παρε ενα scart to rca adapter και τελειωσες

Θελεις να κανεις επεξεργασια video???

Αν ναι τοτε να ξερεις οτι συχνα πυκνα θα επισκεπτεσαι το site του κατασκευαστη γιατι κανει πολυ συχνα ενημερωσεις στους drivers

Επισης παρε ενα καλωδιο svideo/svideo και δοκιμασε να συνδεσεις πανω στον ανταπτορα το καλωδιο αυτο

(Ο ανταπτορας εχει και svideo υποδοχη. Κοιτα επισης ο Ανταπτορας να εχει επανω διακοπτακι in-out (εμενα εχει) ετσι ωστε να παιρνεις-στελνεις σημα οπως θελεις

Μενει μονο να σου ευχηθω καλη επιτυχια, και αν εχεις καποιΑ απορια ξαναπες την

Κανονικα θα κανεις capture χωρις προβλημα, καθως ο driver της καρτας ειναι συμβατος με vfw (video for windows)

Αυτα τα...ολιγα για την ωρα

Σε χαιρετω

Παναγιωτης

:) :):)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Panos_ole [16-03-2007 14:26]

Λοιπον γεια σου και παλι φιλαρακο

μπηκα και ειδα την καρτα στην Pinnacle και εχω να σου πω, οτι η καρτα εχει μια περιεργη εισοδο (σαν mini jack) και εκει περα αν δεν συνδεεται καποιο τηλεχειριστηριο, τοτε ισως ειναι Audio line-in

Αν ειναι τοτε θελεις ενα μικρο στερεωφονικο καλωδιακι που απο εκει θα το ριξεις στο line in της καρτας ηχου και ...παπαλα !!!!

Σε καθε περιπτωση ομως, πανω στη καρτα υπαρχει υποδοχη Auxiliary (ενα μαυρο κλιπ) και εκει μπορεις να συνδεσεις εσωτερικα την καρτα ηχου σου με την συγκεκριμενη υποδοχη

ΚΑΙ Επιμενω πως α κωδικοποιηση των χρωματων στο video/Audio einai κιτρινο=video, kai ta alla= audio

Εστω και αν αυτοι οι @@##$$ εχουν εσφαλμενα αναφερει το κιτρινο ως Audio

Επισης αυτο που σου ειπε το παιδι για το mini jack ειναι πολυ σωστο, - δινεις ετσι κατευθειαν εισοδο στην καρτα ηχου, την εξοδο ηχου της καμερας

Οσον αφορα τη συνδεση με video καλα το εθεσες παρε ενα scart to rca adapter και τελειωσες

Θελεις να κανεις επεξεργασια video???

Αν ναι τοτε να ξερεις οτι συχνα πυκνα θα επισκεπτεσαι το site του κατασκευαστη γιατι κανει πολυ συχνα ενημερωσεις στους drivers

Επισης παρε ενα καλωδιο svideo/svideo και δοκιμασε να συνδεσεις πανω στον ανταπτορα το καλωδιο αυτο

(Ο ανταπτορας εχει και svideo υποδοχη. Κοιτα επισης ο Ανταπτορας να εχει επανω διακοπτακι in-out (εμενα εχει) ετσι ωστε να παιρνεις-στελνεις σημα οπως θελεις

Μενει μονο να σου ευχηθω καλη επιτυχια, και αν εχεις καποιΑ απορια ξαναπες την

Κανονικα θα κανεις capture χωρις προβλημα, καθως ο driver της καρτας ειναι συμβατος με vfw (video for windows)

Αυτα τα...ολιγα για την ωρα

Σε χαιρετω

Παναγιωτης

:) :):)

Καλημέρα φίλε μου και απο μένα. Το μικρό βύσμα που λές στο πίσω μέρος της κάρτας ειναι για το τηλεκοντρόλ, οπότε θα τραβήξω rca σε mini jack για τον ήχο της κάμερας που θα καταλήξει στην κάρτα ήχου, ενώ το βίντεο όπως είπαμε στην κάρτα Pinnacle. Για capture κάνει το πρόγραμμα pinnacle studio 10, ενώ για μοντάζ γνωρίζω καλούτσικα το adobe premiere, και τώρα ετοίμαζομαι να δουλέψω κάτι παλαβά προγράμματα της AVID που έχουν στα κανάλια.

Σε ευχαριστώ και πάλι, όταν πλακωθώ με τα πολυμέσα αυτά θα σου πώ γιατι δεν είχα και πολύ χρόνο να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.