Jump to content



Πρόβλημα με το πινάκι του cpu!!


orerap

Recommended Posts

Γειάς σας παιδιά,

Μπαίνω κατευθείαν στο θέμα,

Απο λάθος χρήση στην τοποθέτηση του cpu (Athlon 64 3200) σε s.939

στραβώσανε ορισμένα πινάκια.Κατάφερα και τα ίσιωσα εκτός απο ένα που με τα πολλά ΚΟΠΗΚΕ!

Παρόλαυτα δοκίμασα να το κοτσάρω χώρις το συγκεκριμένο πινάκι.Το αποτέλεσμα ήταν το pc να δουλέψει,αλλά δεν γνωρίζω το κατα πόσο υπολειτουργούσε κιόλας.

Μετα απο 3-4 μέρες, MoB (MSI K8N) καμμένη.Τωρά τυχαίο γεγονός ή αναμενόμενο αποτέλεσμα??

Αυτό που γνωρίζω είναι ότι το κάθε πινάκι έχει το δικό του ειδικό βάρος για την σωστή λειτουργία του cpu.

Η ερώτηση λοιπόν είναι:Nα ξαναδοκιμάσω το συγκεκριμένο cpu στην αντικατεστημένη καινούργια MoB??

Συμβουλέψτε με παιδιά!!

Ευχαριστώ

post-6190-1416073055,0251_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου λεγα να κοψεις αλλα 163 Pins ωστε να το βαλεις σε socket 775 :p

Παιδια απαντηστε γιατι εχω την αρρωστια εχω κ αυτον :p

P.S ο αδερφος μου ειναι γιαυτο και η απαντηση αυτη :)

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μάλλον τυχαίο είναι...από την στιγμή που δούλεψε ;)

Αλλά μιας και είναι άκρη άκρη...δοκίμασε να κολήσεις κανένα σύρμα από χοντρό καλώδιο ρεύματος...για να πετύχεις το πάχος ;)

Ή...δοκίμασε να το βάλεις το σύρμα πρώτα στο socket στην θέση που λείπει..κόψτο στο σωστό ύψος και μετά κότσαρε πάνω το cpu....δοκιμασμένα πράματα :p

Link to comment
Share on other sites

Aμα αυτό που κόπηκε είναι γείωση,τοτε θα λειτουργεί κανονικά το CPU...

Aμα λές ότι δουλεψε κιόλας δεν έχεις προβλημα..μπορεις όμως να πας σε ένα χρυσοχόο ή σε ένα Hipro5 (:p) να στο κολλήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS

Aμα αυτό που κόπηκε είναι γείωση,τοτε θα λειτουργεί κανονικά το CPU...

Aμα λές ότι δουλεψε κιόλας δεν έχεις προβλημα..μπορεις όμως να πας σε ένα χρυσοχόο ή σε ένα Hipro5 (:p) να στο κολλήσει.

Και ερχεται η επομενη ερωτηση...Αν δεν εχει προβλημα ποιος ο λογος να το βαλουν...; Ειπαμε κανει την βλακεια και βαζει αναποδα το cpu , αλλα να ειμαστε τοσο τυχεροι που να κοπηκε η γειωση ; Τροπος να το εξακριβωσουμε αυτο υπαρχει ; Η πως θα τεσταρουμε αν η cpu ειναι οκ ; Με stability tests?

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο γορίλλας,

Γενικά όλα αυτά τα πόδια δεν είναι το καθένα για ξεχωριστή λειτουργία.

Τα περισσότερα είναι για την τροφοδοσία (+ και -)

λίγα είναι τα pin που μεταφέρουν αυτόνομες λειτουργίες.

Αν έσπαγε ένα τέτοιο pin δεν θα δούλευε ο cpu. Αφού δούλεψε ε'ισαι ΤΥΧΕΡΟΣ :cool:

εδιτ

Η ποσότητα σε pin έχει να κάνει μόνο στο να μοιράζεται το ρεύμα.

Ξέρεις πόσα Ampere (ρεύμα) τραβάει ένας cpu σε χαμηλή τάση (1,35V)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Και ερχεται η επομενη ερωτηση...Αν δεν εχει προβλημα ποιος ο λογος να το βαλουν...;

Πολλά από τα pins των επεξεργαστών, είναι reserved. Που σημαίνει ότι τα βάζουν εκεί με σκοπό να τα χρησιμοποιήσουν στο μέλλον. Δεν έχεις δει καμιά φορά που βγάζει η AMD ή η Intel καινούριο revision επεξεργαστή για το ίδιο socket, και είναι πανομοιότυπος, εκτός του ότι έχουνε προσθέσει καινούριο σετ εντολών (πχ SSE3 ή 64-bit κλπ) ή καινούρια features (VT, C1E κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κόψε μια καρφιτσα - βελόνα στο πάχος του pin και ένα χιλιοστο περίπου μακρύτερη.

Βάλτην στην βάση με την μύτη να βλεπει προς την CPU και κούμπωσε την CPU πιέζωντας την. Όσες φορές το έκανα δούλεψε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από KPap13

Κόψε μια καρφιτσα - βελόνα στο πάχος του pin και ένα χιλιοστο περίπου μακρύτερη.

Βάλτην στην βάση με την μύτη να βλεπει προς την CPU και κούμπωσε την CPU πιέζωντας την. Όσες φορές το έκανα δούλεψε

+1 εγγυημένα αποτελέσματα :hehe: Εγώ βέβαια έχω κρατήσει μερικά καμένα cpu και κόβω ποδαράκια :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 19:16]

Εγώ βέβαια έχω κρατήσει μερικά καμένα cpu και κόβω ποδαράκια :p

:hehe:

εγραψες!

δωσε κανενα και στο παιδι ρε τσιφουτη! :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω ρε παιδια...παλιους επεξεργαστες κρεμασμενους στον τοιχο αλλα το θεμα ειναι οτι ο bro ειναι Ηρακλειο κρητης :p

ΑΧχααχχα να του στειλω ταχυδρομικως ενα πινακι ; χααχχα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR [14-03-2007 14:12]

Παιδια ευχαριστω για τα replies...Θα παρει μεταχειρισμενο :p

Καταλαβατε ? Τοσος κοπος για το τιποτα..

Anyway...

Για να υπαρχει το pin καπου χρειαζεται ρε παληκαρια!!!! Ειτε ειναι ταση, ειτε ειναι σημα, ή γειωση

Αργα η γρηγορα θα σου εμφανιστει προβλημα να εισαι σιγουρος γι΄αυτο

Καποτε την πατησα και εγω ετσι...και ελεγα οσα και εσεις λετε...και βγηκε και εκτος εγγυησης...και καληνυχτα

Η εταιρεια δεν το αντικαθιστα, καθοτι ειναι υπαιτιοτητα του χρηστη

Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.