Jump to content



OCZ PC2 8500 platinum sli ready help


mihalis87gr

Recommended Posts

Καλησπέρα,όταν είχα αγοράσει καινούριο σύστημα πήρα τις μνήμες ocz pc2 8500(1066Mhz) platinum sli-ready dual channel 2gb kit(2x1gb).Έχω το εξής πρόβλημα,πρώτον δεν αναγνωρίζονται ως sli-ready,ούτε ώς EPP από τη μητρική(striker extreme) και στο bios τις εμφάνιζε να τρέχουν στα 800mhz@2,1v.Λέω οκ,αφού είναι 1000άρες λογικά θα τρέξουν στα 1066 με default timings 5-5-5-15 αλλά τίποτα.

Το καλύτερο που κατάφερα είναι 980Mhz με 2,4v και 5-5-5-15.Πάνω από 2,4 δεν δίνω για να είμαι εντός εγγύησης.Cpu και memory fsb τα έχω unlinked.Θεωρητικά σαν sli-ready έπρεπε να τρέχουν στα 1200mhz.Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαφνικά χθες έβγαλε μπλέ οθόνη...Πατάω reset και δεν κάνει post,στην lcd λέει κάτι για ddr.Τι είδα ρε παιδιά και τρελάθηκα?Έβγαλα τις μνήμες και από το ένα είχε ξεκολλήσει ένα τσιπάκι,έλεος...μνήμες των 400ε...Τελικά πήρα τις muschkin 8500 και τρέχουν στα 1066,και ως sli-ready αναγνωρίζονται,και έιναι και 60ε φθηνότερες.Μακριά από ocz παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Είχε ξεκολήσει τσιπάκι?

Προσπάθησες να βγάλεις καθόλου τις ψύκτρες?

Η πλάκα είναι ότι ένα παλικάρι εδώ πρίλ λίγο καιρό προσπάθησε να τις βγάλει και του έμειναν τα τσιπακια στις ψύκτρες...αλλά μετά απ αυτό που διαβάζω τώρα...παίζει να μην έφταιγε και πολύ αυτός...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mihalis2001gr

Ξαφνικά χθες έβγαλε μπλέ οθόνη...Πατάω reset και δεν κάνει post,στην lcd λέει κάτι για ddr.Τι είδα ρε παιδιά και τρελάθηκα?Έβγαλα τις μνήμες και από το ένα είχε ξεκολλήσει ένα τσιπάκι,έλεος...μνήμες των 400ε...Τελικά πήρα τις muschkin 8500 και τρέχουν στα 1066,και ως sli-ready αναγνωρίζονται,και έιναι και 60ε φθηνότερες.Μακριά από ocz παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

Τις πήραν πίσω απ το πλαίσιο αμέσως,ούτε καν τις έλεγξαν.Δεν τις πείραξα καθόλου τις ψύχτρες,τις μνήμες τις έβαλα στη μητρική πρίν 1,5 μήνα περίπου και δε τις ακούμπησε κανείς

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πουθενά δεν βρήκα timings θα δώσω τα δικά μου που βρήκα με πολύ κόπο και πολλές bsod.Ίσως να βοηθήσουν κάποιον.

sli-ready memory-> expert

1066mhz

2.1v

5-5-4-12

advanced

tRC 31

tRFC 56

tWR 6

tWTR 10

tRRD 4

τα υπόλοιπα auto.

Επίσης αν και οι μνήμες λένε 2.2-2.4v με παραπάνω από 2.1v δεν λειτουργούν καθόλου:blink: .

Με 2.1 είναι σταθερότατες στα 1066

Link to comment
Share on other sites

άμα ψάξεις στο νετ θα βρείς SPD για αυτές με EPP... χωρίς να χρειαστείς να τις φλασάρεις σε άλλης μάρκας/μοντέλου

Ότι και να κάνεις προς θεού μην ξεχάσεις να τραβήξεις ένα back - up

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.