Jump to content



Acronis true image Kerner error @ boot


Τζώρτζης

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα.

"Προέρχομαι" από format σκληρού.

Ετοίμασα τα πάντα όπως τα ήθελα, πέρασα το True image Home v10.0.4871, έκανα full backup-acronis boot manager & boot cd αλλά πάντα βγάζει kernel error όταν πάω να δοκιμάσω restore από Boot..

Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

αυτο το προβλημα το συνατησαμε με ενα φιλο σε συστημα με c2d(965) και πιστευω ηταν λογω του j..κατι ide controller (btw , σε nf3 και nf430 δνε ειχαμε κανενα προβλημα:devil: ) , το μονο μου καταφερε (επειδη ειχε φυγει για την πολη του και δεν ειχαμε χρονο για δοκιμες εξ αποστασεως) ηταν να περασει το image στο δισκο -με 2ο συστημα- και να ξεκινησει το ΤΙ σε safe mode (ο δισκος ηταν σε sata οποτε δεν ειχε καποιο προβλημα μετα)

edit: το kernel panic η καπως ετσι , μου φαινεται μας το εβγαζε απλως οταν παταγαμε ΤΙ full , χωρις καν να μπουμε για να επιλεξουμε restore ή backup

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από papatsonis

αυτο το προβλημα το συνατησαμε με ενα φιλο σε συστημα με c2d(965) και πιστευω ηταν λογω του j..κατι ide controller (btw , σε nf3 και nf430 δνε ειχαμε κανενα προβλημα:devil: ) , το μονο μου καταφερε (επειδη ειχε φυγει για την πολη του και δεν ειχαμε χρονο για δοκιμες εξ αποστασεως) ηταν να περασει το image στο δισκο -με 2ο συστημα- και να ξεκινησει το ΤΙ σε safe mode (ο δισκος ηταν σε sata οποτε δεν ειχε καποιο προβλημα μετα)

edit: το kernel panic η καπως ετσι , μου φαινεται μας το εβγαζε απλως οταν παταγαμε ΤΙ full , χωρις καν να μπουμε για να επιλεξουμε restore ή backup

Δηλαδή έβαλε 2ο δίσκο και έκανε backup εκεί το Os που είχε ετοιμάσει ?

Restore μετά πως γίνεται?

Εννοώντας, ο κανονικός δίσκος , χτύπρα ξύλο, κρασάρει ή το OS την έχει ακούσει. Μέσω του 2ου δίσκου, bootable στον 2ο αυτό δίσκο, θα μπορώ να επαναφέρω το OS στον 1ο (κανονικό) δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

οχι το προβλημα ηταν οτι ειχα ενσωματωσει στο ΤΙ boot image σε ενα φακελο μεσα και το image της εγκαταστασης, αλλα επειδη κρασαρε οταν παταγε full mode ,δεν μπορουσε να οτ χρησιμοποιησει (σε safe mode δε φορτωνει drivers για cd-rom) , και αυτο που εκανε ητνα να περασει στο 2ο partition του δισκου το image και να το κανει restore απο εκει.Αν χτυπησει ο δισκος παντως το λιγοτερο που θα σε απασχολησει ειναι η διαδικασια της εγκαταστασης ,τα αρχεια σου θα τρεχεις να σωσεις ;)..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.