Jump to content


Πρόβλημα του Fritz!Box ή όχι?


pan

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Εχω το hibox της HOL και εχω συνδεσει το Fritz!Box με usb σε ενα pc και με ethernet σε ενα αλλο pc ... Το καλωδιο ethernet που εχω ριξει ειναι περιπου 30 - 40 μετρα και μολις 3μηνων (δηλαδη καινουργιο).

Εχω παρατηρησει οτι στο pc που εχω συνδεσει το Fritz!Box με usb η συνδεση μου ειναι αρκετα σταθερη χωρις ιδιαιτερα προβληματα ... Πολυ σπανια αποσυνδεεται.

Αντιστοιχα στο αλλο pc ενω εχω κανονικα δικτυο ξαφνικα αποσυνδεεται και ξανασυνδεεται μονο του μετα απο λιγα λεπτα... ειναι κατι που μου το κανει πολυ συχνα ... Σχεδον καθε βραδυ που καθομαι 1-3 ωρες στο συγκεκριμενο pc συγουρα θα αποσυνδεθει 3-4 φορες ωσπου τελικα μου σπαει τα νευρα ... η καρτα δικτυου που χρησιμοποιω ειναι της μητρικης μου, Gigabyte 8ipe1000 rev. 4.0

Ξερετε την αιτια που γινεται αυτο???

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχουν καινουργιοι drivers στο site της gigabyte ...

Το realtek τσιπακι εχει το RTL8110S.

Θα κατεβασω drivers απο την realtek που εχει βγαλει καινουργιους μηπως και γινει κατι.

Μπορει να φταινε οι drivers για αυτο που μου κανει?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα το καλωδιο φταιει. Προσπαθησε να ξανατερματισεις τα ακρα του και ριξε μια ματια μηπως περναει κοντα απο ηλεκτροφορα καλωδια. Σε προβληματα αποσυνδεσεων βοηθαει και η αναβαθμιση firmware του ρουτερ, αλλα αφου με το usb παιζει σταθερα τοτε λογικα δεν ειναι αυτο. Κατα την αποσυνδεση χανει και το δικτυο ή μονο την dsl;

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αποσυνδέεται εννοείς το ethernet ή το Wan connection?

Αν είναι το ethernet και το καλώδιο είναι φτιαχτό, κόψε τους RJ connectors και βάλε καινούριους πιο προσεκτικά αυτή τη φορά.

edit: Επίσης κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ firmware upgrade πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Κατα την αποσυνδεση χανει και το δικτυο ή μονο την dsl;

Αρχική απάντηση από dubber

Όταν λες αποσυνδέεται εννοείς το ethernet ή το Wan connection?

Αν είναι το ethernet και το καλώδιο είναι φτιαχτό, κόψε τους RJ connectors και βάλε καινούριους πιο προσεκτικά αυτή τη φορά.

edit: Επίσης κάνε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ firmware upgrade πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο!

Δεν εχει wan το router μου.

Το ethernet αποσυνδεεται και ειναι φτιαχτο αλλα ειναι και ελεγμενο,

και τωρα που στελνω το post εχει αποσυνδεθει και εχει συνδεθει 3 φορες...

μου εχει σπασει τα νευρα.

επισης το καλωδιο δεν το κουναει κανεις και δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να κανει τοσο συντομες και μικρες διακοπες. Αν εφτεγαν τα RJ connectors θα ειχα αλωτε συνδεσει για αρκετη ωρα και αλωτε διακοπες καθε λιγο? λιγο κουλο μου φενεται !!!

Πως κανω upgrade στο firmware και απο που κατεβαζω καινουργιο???

Δεν εχω ξανακανει και δεν γνωριζω...

Περασα μολις καινουργιους Drivers της καρτας δικτυου αλλα συνεχιζει τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Astacus τι εννοεις με αυτο?

χανει και το δικτυο ή μονο την dsl?

Κατα την αποσυνδεση μου κοβει το msn, δεν φορτωνει σελιδες, κλπ κλπ...

Αν εννοεις το λαμπακι του ρουτερ, δεν ξερω, διοτι απο το pc που κοβεται η συνδεση δεν μπορω να δω το ρουτερ γιατι ειναι σε αλλο οροφο...

γι'αυτο κι εχω τραβηξει και 30-40 μετρα καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

’λλο WAN (wide area netork) και άλλο WLAN το οποίο είναι το ασύρματο που υπέθεσες. Λογικά δεν το χάνεις το Wan αλλά μόνο το Lan.

Για να κάνεις upgrade:

Υποθέτοντας ότι έχεις το Fritzbox! Fon, κατέβασε το τελευταίο firmware από εδώ.

Για τις διαδικασίες της ενημέρωσης, από το manual του κατασκευαστή:

Update Firmware

Use these buttons to update the FRITZ!Box Fon firmware.

Proceed as follows to update the firmware:

Load the new firmware on your computer:

1. Go to the AVM home page (www.avm.de/en), select

Download and then FTP Server.

2. The Cardware/FRITZBOX.FON/Firmware folder contains

a file with the suffix image. Copy this file to your

computer.

Now you have saved the new firmware on your computer. The

next step is to perform the update.

1. Open your Internet browser and enter the address

fritz.box or 192.168.178.1.

2. Select the System Settings menu command.

3. Click the Update the Firmware button.

4. In the text field, enter the path to the location of the

extracted update file. This entry can also be selected

using the Browse... button. The file ends with the suffix

.image.

5. Then click the Update button to start the update.

The power supply to FRITZ!Box Fon may not be interrupted

during the update and while the system is

restarting. Never abort an update in progress!

The status line informs you about the progress of the

update.

Link to comment
Share on other sites

Κανε update στο firmware και αν μετα συνεχιστουν τα προβληματα κανε το εξης.

Ανοιξε το command prompt (start> run> cmd)

και γραψε ping 192.168.178.1 -t (ή oποια ip εχει το router).An το ping δεν ειναι συνεχομενο αλλα βγαζει time out τοτε ειναι σχεδον σιγουρα το καλωδιο.

Αν αυτο δεν εχει τερματιστει σωστα ενδεχεται το σημα που περναει μεσα απο το καλωδιο να εξασθενει κατα την μεταφορα και να οδηγει σε τυχαιες αποσυνδεσεις.

Επισης κανε ενα scan για ιους και spyware μηπως εχει τρυπωσει τπτ και τρελενει το ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες με τσακισε στις διακοπες...

Θα κανω τα παραπανω βηματα το απογευμα να δω τι γινεται...

ειδαλως θα ανεβασω το Fritzbox! Fon στο πανω pc και θα το συνδεσω με eternet με καλωδιο 3μετρων να δω τι θα γινει... Λογικα αν το προβλημα ειναι του Fritzbox! Fon δεν θα εχω προβλημα και σε αυτην την περιπτωση?

Επισης εχθες απο τις πολλες διακοπες που εκανε, μου εκανε και για πρωτη φορα το εξης:

εβγαλε αρκετες φορες οτι το network cable is unplugged και κατευθειαν χωρις να με κοβει εβγαζε οτι το Local area connection is now connected

Μηπως σας βοηθησα με το παραπανω για να με βοηθησετε? :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pan [Σήμερα, στις 11:18]

Επισης εχθες απο τις πολλες διακοπες που εκανε, μου εκανε και για πρωτη φορα το εξης:

εβγαλε αρκετες φορες οτι το network cable is unplugged και κατευθειαν χωρις να με κοβει εβγαζε οτι το Local area connection is now connected

Λογικό ειναι αυτο που κανει αφου λες πως σε ξεσυνδεει συνεχεια. Χανει και ξαναβρισκει την IP του το μηχανημα.

Το αλλο pc (usb) εχει καρτα δικτυου? Αν ναι δοκιμασε καταρχην να δεις αν και αυτο σου παρουσιαζει το ιδιο προβλημα αν το συνδεσεις στην ethernet του router.

Αν παιξει χωρις αποσυνδεσεις τοτε κατι παιζει με το αλλο pcaki, αν και αυτο εχει το ιδιο προβλημα τοτε η το καλωδιο σου ειναι η το routeraki.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory

Λογικό ειναι αυτο που κανει αφου λες πως σε ξεσυνδεει συνεχεια. Χανει και ξαναβρισκει την IP του το μηχανημα.

Ναι, απλα το λεω γιατι τις αλλες φορες ξεσυνδεεται για 1,2,3,4 λεπτα και περιμενω να επανελθει. Ενω εχθες εκτος απο τη πολυωρη διακοπη των μερικων λεπτων που μου εκανε, ειχα και το κουλο απλα να μου βγαζει τα μηνυματα αλλα εκει που την εχανε την εβρισκε αμεσως. Ουτε το msn δεν προλαβεναι να μου αποσυνδεσει!!!

Ναι εχει καρτα δικτυου το αλλο pc και σκεφτομαι να παρω το router στο pc που εχω προβλημα και να το δοκιμασω με μικρο καλωδιο ethernet + αυτο που λες κι εσυ.

Kαι μετα να συνδεσω το 40μετρο καλωδιο στο αλλο pc και το usb στο pc που εχω προβλημα με το ethernet να δω τι θα κανει. Ελπιζω το απογευμα να εχω τον χρονο κανω εναν ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Τσάμπα βασανίζεσαι και απορώ με την υπομονή σου. Αφού έχεις και PC και καλώδιο καβάτζα, κάνε το test να δεις πού είναι το πρόβλημα.

Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι μάπα το καλώδιο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα με ethernet 2-3 μετρων στο pc που ειχα με το usb για καμια ωρα και δεν εκανε καμια διακοπη. Εκανα upgrade to firmware του Fritzbox! Fon και τωρα εχω καμια ωρα ανοιχτο το pc που μου εκανε προβληματα με το 40μετρο καλωδιο και χωρις ακομα να δοκιμασω την pci καρτα δικτυου. Στην ουσια δηλαδη μονο το firmware αλλαξα και απ' οτι ειδα το router ειδε πιο σωστα την ταχυτητα της adsl στα 1024 ενω πριν ελεγε 921 κι επισης εδω και 1ωρα δεν μου εχει κανει καμια διακοπη. Μακαρι να ηταν μονο αυτο και να εστρωσε το router με το firmware...

Θα σας πω νεοτερα αυριο που θα το εχω δουλεψει 2-3 ωρες για πιο σιγουρα.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ωριτσες αραξα εχθες στο pc με τα προβληματα και δεν εκανε ουτε μια διακοπη :p :p

Ελπιζω οτι οι νεοι drivers στην onboard καρτα δικτυου και το update firmware στο router να εκαναν δουλεια. Θα δω και σημερα και θα ενημερωσω. Γιατι μπορει εχθες για οποιονδηποτε λογο να μην με πεταξε και σημερα να τα παρω μαζεμενα .... :...: :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus

Μπα το firmware ηταν

Μακαρι!!!

Μεχρι και την ωρα που το εκλεισα χθες, ΝΑΙ ηταν ολα καλα!!!

Θα δειξει απο δω και περα ... αν εχω κανα κουλο θα στειλω λεπτομερειες ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.