Jump to content



Σκληρός δίσκος καπούτ ?


Trooper

Recommended Posts

Εχω στο συστημά μου 4 δίσκους, 2 ειναι σε raid και 2 σκέτοι. Οταν έβαλα τα vista, o ενας απο τους δίσκους εξαφανίστηκε. Το bios εξακολουθεί να τον βλέπει, στα windows μεσα στο drive management εμφανίζεται, αλλα τον εμφανίζει σαν 0 bytes και για να παίξει λεει σωστά πρεπει να τον κανω initialize ή format. (πραγμα που σημαίνει οτι θα καταστρέψει ολα τα data).

Αλλαξα και καλώδιο, αλλα πάλι τα ίδια...

Καμια ιδέα, η να το πάρω απόφαση οτι ο δίσκος τα φτυσε ?

Link to comment
Share on other sites

Πες αντιο στα data. Πρεπει να γινει ο δισκος Basic και οχι dynamic (που υποθετω εχεις...)

Εφαγα κ εγω 2 μερες ψαχνωνατς αλλα δεν βρηκα κατι. Η μονη λυση ειναι να βαλεις τον δισκο σε συστημα με ΧΡ (μονο...), να τα κοπιαρεις σε εναν usb δισκο, να κανεις initialize τον σκληρο στα vista και μετα να τα ξαναγραψεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Πες αντιο στα data. Πρεπει να γινει ο δισκος Basic και οχι dynamic (που υποθετω εχεις...)

Εφαγα κ εγω 2 μερες ψαχνωνατς αλλα δεν βρηκα κατι. Η μονη λυση ειναι να βαλεις τον δισκο σε συστημα με ΧΡ (μονο...), να τα κοπιαρεις σε εναν usb δισκο, να κανεις initialize τον σκληρο στα vista και μετα να τα ξαναγραψεις.

oO , δηλαδη η MS δε μπορει να δει dynamic δισκους ? wtf. θα δοκιμάσω τότε να τον βάλω σε άλλο μηχάνημα να δω αν τον βλέπει...

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι καταλαβα, αν ο δισκος ειναι dynamic κ τον εχεις φτιαξει σε XP, δεν τον βλεπει σε λειτουργικο πιο καινουριο (vista). Καπου βρηκα ενα κολπακι για να δεις dynamic σε 2003, αλλα δεν πετυχε.

Ψαξε "convert dynamic to basic data" στον γοογλη κ κοιτα τα πρωτα αποτελεσματα.

Καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.