Jump to content



Πώς θα μοντάρω αυτό το κουτί...


aspirin

Recommended Posts

Αγόρασα χθές το Sunbean freezing storm

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808713

Ωραίο κουτί, πολύ οικονομικό και έρχεται πακέτο με 3 ανεμιστήρες 12άρηδες!!! Βασικά θέλω να το πειράξω λίγο για καλύτερη ροή του αέρα για να γλιτώσω τους πολλούς ανεμιστήρες κ έξτρα θόρυβο. Γι'αυτό ρωτάω τη γνώμη σας.

Αυτό που μου τι βιδώνει είναι οι σκληροί δίσκοι που κοιτάνε κάθετα προς το κουτί με αποτέλεσμα ο ανεμιστήρας να τους χτυπάει από τα πλάγια κ όχι κατα μήκος τους.

Σκέφτομαι να κάνω τα εξής:

1. Να ανοίξω μια τρύα στο πάνω μέρος του κουτιού και να βάλω το τροφοδοτικό ανάποδα. Δλδ να κοιτάει ο ανεμιστήρας του προς τα πάνω

2. Να κάνω "ελευθέρας" τους 12άρηδες μπρός& πίσω

Παραθέτω μία φωτογραφία από το κουτί κ μία από τη θέση των σκληρών δισκων. Όπως φαίνεται κοιτάνε προς τα έξω (μπλιάχ).

post-889-1416073064,9699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

Και γιατι σε πειραζει που ειναι ετσι? Ισα ισα που ειναι και πιο βολικο..

Βασικά αυτό... βάλε το 90αρι μπροστά να βγάζει αέρα και τα άλλα άστα όπως είναι στην 1η φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spH3RiCal

Να βγαζει ?? :S Να βαζει θες να πεις.. Αλλιως δε προκειτε να κανει τιποτα..

Να βγάζει την θερμότητα των δίσκων έ3ω... για εισαγωγή θα έχει τον μπροστινό 12αρι,αλλωστε μετα3ύ τους έχουν απόσταση οπότε δέν θα γίνεται και ανακύκλωση...

Link to comment
Share on other sites

τους σκληρούς ασ 'τους όπως είναι γιατί θα ψύχονται καλά.εγώ κέρδισα έτσι 5 βαθμούς στον ράπτορ μου γιατί μπαίνοντας ο αέρας διώχνει τον θερμό του σκληρού συνέχεια. όσο για τον θόρυβο όταν είναι καινούργιοι οι ανεμιστήρες και τρέχουν στην ίδια ταχύτητα τότε ο θόρυβος που παράγουν είναι περίπου ο ίδιος. σιγά σιγά βάλε silentx 14db και τότε θα καταλάβεις διαφορά.αλλά κοστίζουν και 20 ευρώ ο ένας.δες πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

τους σκληρούς ασ 'τους όπως είναι γιατί θα ψύχονται καλά.εγώ κέρδισα έτσι 5 βαθμούς στον ράπτορ μου γιατί μπαίνοντας ο αέρας διώχνει τον θερμό του σκληρού συνέχεια. όσο για τον θόρυβο όταν είναι καινούργιοι οι ανεμιστήρες και τρέχουν στην ίδια ταχύτητα τότε ο θόρυβος που παράγουν είναι περίπου ο ίδιος. σιγά σιγά βάλε silenx 14db και τότε θα καταλάβεις διαφορά.αλλά κοστίζουν και 21 ευρώ ο ένας.δες πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ωραίο κουτί για τα χρήματα του. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μόνο που θα κάνω πιο ελευθέρας τις εισαγωγές-εξαγωγές!

Επίσης θέλω να με βοηθήσετε με το τροφοδοτικό. Θέλω να το βάλω να κοιτάει ο ανεμιστήρας του προς τα πάνω και να ανοιξω μία τρύπα στο πάνω μέρος του κουτιού ή να φτιάξω γρίλιες εξαερισμού. Έτσι θα ρουφάει πιο κρύο αέρα και θα λειτουργεί πιο αθόρυβα αφού δε θα ζεσταίνεται τόσο. Είναι καλό και ασφαλές αυτό? Μήπως θα ήταν καλύτερα να μείνει το κουτί κλειστό για το φόβο κάποιου βραχυκυκλώματος και να μην κάνω αυτή τη μόντα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.