Jump to content


Αγορα HP LaserJet 1018


Recommended Posts

Θέλω να αγοράσω laser εκτυπωτή ασπρόμαυρο για να τυπώνω διαφάνειες (κυρίως ) και σελίδες . Όχι πολύ μεγάλη χρήση 100 σελίδες το μήνα . Έχω καταλήξει στον HP LaserJet 1018 . Έχει 80 εύρο περίπου . Είναι καλή επιλογή ; Από αναγόμωση τι λέει μπορώ να βρω χύμα toner και να τον γεμίζω μόνος μου ; Και σε τι τιμή ; Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ο εκτυπωτής είναι καλός.Δεν ξέρω τι λέει όμως η εκτύπωση στις διαφάνειες....

Απο αναγόμωση όμως είναι δύσκολο να την κάνεις μόνος σου στους ΗΡ.

Τώρα για 100 σελιδες που θες εσύ το μήνα θα κάνεις 2 χρόνια να τελειώσεις ενα τονερ.

Οπότε δεν είναι μεγάλο το έξοδο το original.

Αν πάλι θες να κάνεις μόνος σου επαναγέμιση επέλεξε έναν απο τους

Lexmark E120 , Brother HL 2030 , Epson 6200L , Lexmark E232

μιας και όλοι τους έχουν μια τάπα για να κάνεις μόνος refill

Εγώ προτείνω τον Lexmark E120 γιατί ειναι μικρος και το τύμπανο του ειναι φτηνό

όταν έρθει η ώρα για αλλαγή (10000σελ) ή Brother HL 2030 που είναι παρα πολυ γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την συμβουλη! Οι διαφανειες ειναι το προβλημα για μενα παντως επειδη τις θελω τελειες και με μεγαλη πυκνωτητα toner διοτι θα ειναι για ειδικη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

O HP 1018 κοστιζει περιπου 99-110 και ειναι αξιοπρεπης εκτυπωτης. Εκτυπωνει μια χαρα διαφανειες, αρκει οι διαφανειες να προοριζονται για laser εκτυπωτη και να ειναι επωνυμες (πχ 3Μ)

Σχετικα με το κοστος του τονερ: Παιρνει το Q2612Α που μπορεις να το βρεις σε συμβατο (ΟΧΙ αναγομωμενο) περιπου 50 (στη Θεσσαλονικη τουλαχιστον). Καλυτερα μην κανεις refill, αλλα προτιμησε γνησιο ( περιπου 65) η ανακατασκευασμενο (συμβατο).

Link to comment
Share on other sites

Σε ριζόχαρτο που έχω εκτυπώσει πολλές φορές δεν εκτυπώνει κανένας γραφίτης

σωστά πέρα απο τον αυθεντικό της ΗΡ οπότε αν σκεφτώ ότι είναι κάπως αναλογα(?)

δεν θα σου κάνει η επαναγέμιση.

Saxon δεν υπάρχουν συμβατά τονερς μην τρώς παραμύθι.

Υπάρχουν τα original και τα επαναγεμισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Saxon δεν υπάρχουν συμβατά τονερς μην τρώς παραμύθι.

Υπάρχουν τα original και τα επαναγεμισμένα.

Συνεργαζομαι με εταιρια που ανακατασκευαζει (οχι ξαναγεμιζει) τονερ και ξερω απο πρωτο χερι φιλε μου. Υπαρχει ολοκληρη διαδικασια. Εκτος αν μιλαμε για καταστηματα μου ξαναγεμιζουν και προοθουν το προιον σαν ανακατασκευασμενο (ψιλοαπατη). Ανακατασκευη κανει και η ΗΡ, γι'αυτο και προτρεπει τους πελατες της να επιστρεφουν τα κενα ,και οχι λογω οικολογικης συνειδησης οπως αφηνει να πιστευουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Ανακατασκευη κανει και η ΗΡ, γι'αυτο και προτρεπει τους πελατες της να επιστρεφουν τα κενα ,και οχι λογω οικολογικης συνειδησης οπως αφηνει να πιστευουμε...

Προφανώς και είναι θέμα οικολογικό. Αυτές οι εταιρείες είναι δεσμευμένες απο νόμους, που εφαρμόζονται, να έχουν τέτοιες πολιτικές

Όσο λιγότερο πλαστικό πετάμε, και όσο περισσότερο ξαναχρησιμοποιούμε κέρδος είναι. Ποιό είναι το πρόβλημα; Αν της HP της κοστίζει φτηνότερα, αυτό φαίνεται και στην τιμή, αυτά που προέρχονται απο ανακυκλώσιμα cartridge είναι λιγάκι πιο φτηνά.

Απο προσώπική εμπειρία πάντως κανένας από όσους έχω δοκιμάσει δεν αλλάζει το τύμπανο με αποτέλεσμα η ποιότητα εκτύπωσης να πέφτει αισθητά)

Πάντως θεωρώ οτι δεν είναι διαφήμιση και αν θές πες μας το όνομα της εταιρείας για να την δοκιμάσουμε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Χθες, στις 17:55]

Συνεργαζομαι με εταιρια που ανακατασκευαζει (οχι ξαναγεμιζει) τονερ και ξερω απο πρωτο χερι φιλε μου. Υπαρχει ολοκληρη διαδικασια. Εκτος αν μιλαμε για καταστηματα μου ξαναγεμιζουν και προοθουν το προιον σαν ανακατασκευασμενο (ψιλοαπατη). Ανακατασκευη κανει και η ΗΡ, γι'αυτο και προτρεπει τους πελατες της να επιστρεφουν τα κενα ,και οχι λογω οικολογικης συνειδησης οπως αφηνει να πιστευουμε...

Η όρος συμβατό είναι για να ξεγελιούνται αυτοί που δεν θέλουν επαναγεμιση.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Η όρος συμβατό είναι για να ξεγελιούνται αυτοί που δεν θέλουν επαναγεμιση.

Aυτο ακριβως λεω. Υπαρχουν εταιριες που ανακατασκευαζουν και εταιριες που ξαναγεμιζουν αναλωσιμα.

Συγκεκριμενα ομως, η εταιρια που συνεργαζομαι, ανακατασκευαζει (δεν εχει καμμια σχεση με το ξαναγεμιζει) ολα τα μελανια ΗΡ, ενω φτιαχνει εξ'ολοκληρου απο την αρχη (100% καινουργια) τα Epson και Canon.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από panos2k [Σήμερα, στις 12:49]

Προφανώς και είναι θέμα οικολογικό. Αυτές οι εταιρείες είναι δεσμευμένες απο νόμους, που εφαρμόζονται, να έχουν τέτοιες πολιτικές.

Τετοιες πολιτικες εχουν οχι επειδη δεσμευονται απο νομους,αλλα επειδη αυξανεται ετσι το κερδος τους

Όσο λιγότερο πλαστικό πετάμε, και όσο περισσότερο ξαναχρησιμοποιούμε κέρδος είναι. Ποιό είναι το πρόβλημα; Αν της HP της κοστίζει φτηνότερα, αυτό φαίνεται και στην τιμή, αυτά που προέρχονται απο ανακυκλώσιμα cartridge είναι λιγάκι πιο φτηνά.

Tα αναλωσιμα που η ιδια η ΗΡ ανακατασκευαζει , δεν εχουν καμμια διαφορα απο τα "καινουργια". Ουτε στην τιμη,ουτε στην ποιοτητα και ουτε φυσικα αναγραφεται στη συσκευασια του προιοντος οτι ειναι ανακατασκευασμενο

Απο προσώπική εμπειρία πάντως κανένας από όσους έχω δοκιμάσει δεν αλλάζει το τύμπανο με αποτέλεσμα η ποιότητα εκτύπωσης να πέφτει αισθητά)

Αυτο οντως ισχυει στις εταιριες που κανουν απλα refill. Στα ανακατασκευασμενα, χρησιμοποιειται (μονο 1 φορα) ενα κενο τονερ και αλλαζονται ολα τα parts που πρεπει να αλλαχθουν

Πάντως θεωρώ οτι δεν είναι διαφήμιση και αν θές πες μας το όνομα της εταιρείας για να την δοκιμάσουμε

Δεν προκειται για εταιρια λιανικης, οποτε δεν μπορω (και δεν εχει νοημα) να σου πω ποια ειναι. Η συγκεκριμενη εταιρια προμηθευει ομως αρκετα καταστηματα λιανικης, τα οποια πουλανε το προιον με δικο τους brand .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νόμοι της Ε.Ε. που δεσμεύουν τις εταιρείες, να ανακυκλώνουν και να δημιουργούν προϊόντα φιλικά προς το περιβάλλον (πχ ROHS) το θέμα είναι πως στο εξωτερικό οι νόμοι εφαρμόζονται και όχι όπως εδώ, γιατι και εμείς έχουμε νόμους πχ. για ανακύκλωση συσκευασιών αλλά γίνονται πολύ λίγες ενέργειες.

Τα αναλώσιμα πάντως της lexmark (που αγοράζω) έχουν άλλο κωδικό όταν είναι απο το recycle program (και υποτείθεται οτι έχουν έκπτωση) και άλλο όταν είναι κανονικά, δεν ξέρω για την HP.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Γιάννης Ν

Quiz: Πως ξεχωρίζεις τα original της HP και πως τα ανακατασκευασμενα της ΗΡ?

Yπαρχουν και original που ερχονται απο ιρλανδια (το γραφει πισω στη συσκευασια) και δεν ειναι και τοσο original... Αν συγκρινεις τη συσκευασια με καποιο πραγματικα original θα καταλαβεις διαφορες αν εισαι παρατηρητικος...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν και καποια "σημαδια-αποδειξεις" πανω στο cartridge που "μυριζουν" ανακατασκευη, αλλα δεν κανουμε κοντρα γνωσεων...

To θεμα ειναι οτι η ΗΡ ακομα και τα ανακατασκευασμενα τα πουλαει σαν 100% καινουργια ενω δεν ειναι. Οτι δηλαδη κανουν και εγχωριοι προμηθευτες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δεν κάνουμε τεστ γνώσεων. Αυτό που γενικότερα με ενοχλεί εμένα είναι

ο κόσμος ο οποίος ενώ δεν έχει ιδέα απο εκτυπωτές και αναλώσιμα έχει

και άποψη και νομίζει ότι τα ξέρει όλα.(Δεν αναφέρομαι σε καποιον απο το φορουμ.)

Επίσης ότι έχει πρόβλημα με την τιμή της επαναγεμισης-ανακατασκευής (ενω δεν λέει τιποτα για τα αυθεντικά).

Η ΗΡ πιστεύω ότι έχει δικαίωμα να τα πουλάει σαν καινούργια. Απο τη στιγμή που

αυτή τα παράγει και ξέρει πως να τα ανακατασκευάζει καλά κάνει. Έχει

σημασία που το πλαστικό μέρος του τονερ είναι χρησιμοποιημένο?

Η ποιότητα πάντα είναι η ίδια.

Η διαφορά των τονερ είναι στην ετικέτα. Κάποια έχουν μπλέ ετικέτα με άσπρα

γράμματα και κάποια άσπρη ετικέτα με μαύρα γράμματα (μιλάμε για ίδια μοντέλα).

Τωρα πιο είναι το αυθεντικό δεν θα το πω....

Αν βρω το link θα βαλω για να δεις τους εκτυπωτες του μέλλοντος.Θα πάθεις πλάκααα.!!

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα επρεπε να ανοιξουμε ενα αλλο τοπικ... (Η να μεταφερθει το παρων)

Τελοσπαντων...

Σχετικα με τις ετικετες των τονερ: Γνωριζω τη διαφορα με την ετικετα, αλλα νομιζα οτι μιλαμε και για cartridges, οχι μονο για τονερ. Δεν πηγε το μυαλο μου εκει.

Μερικοι κατασκευαστες (πχ ΟΚΙ) χρησιμοποιουν και sim cards σε καποια μοντελλα, η οποια περιεχεται στη συσκευασια του τονερ και χωρις αυτη δεν αναγνωριζει το τονερ, προκειμενου ο καταναλωτης να αγοραζει παντα αυθεντικο.

Απλα θα ηθελα να ενημερωνομαι αν το τονερ της ΗΡ που αγορασα ειναι ανακατασκευασμενο ,και φυσικα να εχω και εγω καποιο κερδος (στην τιμη) και οχι μονο η ΗΡ. Αν ειναι να κερδοφορει η ΗΡ εν αγνοια του καταναλωτη (σου δινει ανακατασκευασμενο στην τιμη του καινουργιου), καλυτερα να αγορασω ανακατασκευασμενο τονερ απο εγχωριο κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Απο μια άποψη έχεις δίκιο αλλά εκείνο που πληρώνεις δεν είναι μόνο τα το δοχείο

αλλά και την ποιότητα. Ότι και να είναι το δοχείο η ποιότητα είναι πάντα η ίδια.

Στην Ελλάδα δεν έχουμε καταλάβει ότι οι υπηρεσίες που παρέχονται πρέπει να

αμείβονται καθώς και η ποιότητα των προϊόντων. Ο επενδύσεις της κάθε εταιρείας

η οποία παράγει κάποιο προϊόν πρέπει να αποδώσουν οικονομικά και να γίνει απόσβεση.

Πως θέλεις να έχεις ποιοτικό προϊόν αν δεν βγάζουν χρήματα οι εταιρείες για έρευνα

και πειραματισμό?

Δεν πληρώνουμε μόνο προϊόν αλλά και πολλά άλλα πράγματα.

Και δεν νομίζω ότι είναι καλύτερα να αγοράσεις ανακατασκευασμένο τονερ απο

εγχώριο ακατασκεύαστη. Αγοράζεις μόνο και μόνο για την τιμή και για τίποτα άλλο.

Απλά προσπαθείς έστω με τα λεφτά που δίνεις να έχεις την καλύτερη δυνατόν ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747 [Χθες, στις 00:12]

To θεμα ειναι οτι η ΗΡ ακομα και τα ανακατασκευασμενα τα πουλαει σαν 100% καινουργια ενω δεν ειναι.

Όχι, όχι, όχι. Ούτε κατά διάνοια. Η ΗΡ πουλά μόνο καινούρια, δεν ανακατασκευάζει τα δικά της. Δεν έχει νόημα άλλωστε...

Τα άδεια τα ζητά πίσω, και είναι άλλο θέμα. Τα καταστρέφει μειώνοντας τον αριθμό των άδειων που θα "κυκλοφορούσε". Αλλά το ποσοστό άδειων που μαζεύει είναι αμελητέο.

Yπαρχουν και original που ερχονται απο ιρλανδια (το γραφει πισω στη συσκευασια) και δεν ειναι και τοσο original... Αν συγκρινεις τη συσκευασια με καποιο πραγματικα original θα καταλαβεις διαφορες αν εισαι παρατηρητικος...
Δεν ξέρω για τι μιλάς, αλλά υπάρχουν και μαϊμού (χωρίς εισαγωγικά και χωρίς να εννοώ συμβατά. Είναι δηλαδή ανακατασκευασμένα που τα πουλάνε για ορίτζιναλ σε συσκευασία ορίτζιναλ. Έχω δει αρκετά τέτοια). Στην ελληνική αγορά το ποσοστό των μαϊμού το εκτιμώ γύρω στο 10% (είναι εξαιρετικά υψηλό).

Η ΗP έχει τρία εργοστάσια κατασκευής στον κόσμο (Ιρλανδία, Πουέρτο Ρίκο και Σινγκαπούρη). Γνωρίζω κινέζικες εταιρείες που πουλάνε μαιμού, και σε ρωτάνε "τι χώρα κατασκευής θες να είναι η συσκευασία;" (έχουν και επιλογές βλέπεις!).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ta03 [03-04-2007 15:24]

Ευχαριστω για την συμβουλη! Οι διαφανειες ειναι το προβλημα για μενα παντως επειδη τις θελω τελειες και με μεγαλη πυκνωτητα toner διοτι θα ειναι για ειδικη χρηση.

Καταλαβαίνω ότι θες τις διαφάνειες για φωτομεταφορά. Απ' ότι έχω ακούσει από άτομα που χρησιμοποιούν για τέτοια χρήση, προτιμούνται οι Lexmark και Βrother. Συγκεκριμένα Lexmark E232 (υπάρχει στο εμπόριο αυτή τη στιγμή) και Βrother με τόνερ TN-6600 (σταμάτησαν αυτά τα μοντέλα όμως). Δεν ξέρω για το νέο μοντέλο Brother HL-2030, 2040.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.