Jump to content



Ups ερώτηση


JohnG85

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Θα αγοράσω ένα ups και με απασχολούν κάποια ερωτήματα !

Κατ΄αρχήν να πω ότι μετά από την ανάγνωση των ανάλογων thread και την εμπειρία 2 εβδομάδων περίπου με το Mustek Powermust 1000VA (δανεικό και μάλιστα για καλή μου τύχη έτυχε να χρειαστεί 4-5 φορές οπότε γνωρίζω την αξία του !) αποφάσισα να αγοράσω αυτό. Δίνω 115-120 Max.

Οι ενδοιασμοί μου είναι οι εξής:

1) Μήπως τώρα πια είναι παλιό ?(θα πρέπει να είναι 2+ χρονών) Μήπως στα ίδια χρήματα υπάρχει καλύτερο ?

2) Μήπως θα υπάρχει πρόβλημα με μελλοντική αναβάθμιση ? Τα Χριστούγεννα θα πάω σε quad core πλατφόρμα και σε ένα μήνα το πολύ σε DX10 κάρτα. Το υπόλοιπο τρέχον σύστημα είναι απλό χωρίς πολλά πολλά. Α! Εχω και την Eizo S1910. Επειδή το σύστημα που έχω τώρα το τροφοδοτεί στο περίπου από ότι θυμάμαι για 20 περίπου λεπτά υποθέτω θα είναι εντάξει και για το μέλλον. Η γνώμη σας ?

3) Τρίτο και σημαντικότερο. Θυμάμαι ότι δεν είχα πρόβλημα με το θόρυβό του αλλά ίσως και να μην το παρατήρησα επειδή εκείνη την εποχή όποτε άνοιγα το pc ήταν για να παίξω ένα παιχνίδι. Αν μακροπρόθεσμα (που είμαι σχεδόν σίγουρος όχι αλλά τεσπα) μου δημιουργήσει πρόβλημα, αν κλείνω το ups όταν κλείνω και το pc υπάρχει περίπτωση να το φθείρω και να του δημιουργήσω κάποια βλάβη ?? Αυτό θα το πράττω στην περίπτωση την οποία δεν θυμάμαι καθόλου και αναφέρομαι σε όσους το έχουν : Οταν είναι κλειστό το pc το ανεμιστήρι συνεχίζει ?

Θα έκανα τη μοντα αλλά λυπάμαι την εγγύηση.

4) Τέταρτο και άσχετο !! Το διάβασα σε ένα thread και δεν υπήρχε απάντηση!

Γιατί δεν πρέπει να βάζουμε τα ηχεία πάνω στο ups ?!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τον κόπο σας !

Link to comment
Share on other sites

1.Η τεχνολογια των UPS δεν εξελίσεται τοσο γρήγορα που να θεωρείται παλιό ενα UPS δύο χρόνων.

2.Αν δεν πάρεις μεγαλύτερο τροφοδοτικό, δεν χρειάζεται να αλλάξης UPS.

3.Δεν ξέρω.

4.Πιθανώς να επιρρεάζονται απο τα μαγνητικά πεδία λόγω των ρευμάτων για την φόρτιση των μπαταριών.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.