Jump to content



Νέα Υδρόψυξη, Θερμοκρασία και Απορίες


brandon

Recommended Posts

Καλως σας βρήκα παιδιά σε αυτό το forum. Μπορώ να πω ότι δεν ασχολήθηκα και πολύ με ψύξη στο παρελθόν σοβαρά γι αυτό δεν χρειάστηκα την βοήθεια κάποιου. Τώρα όμως το έκανα και όπως έχω καταλάβει ... εδώ είναι οι καλύτεροι του είδους. :happy:

Θέλησα λοιπόν να πάρω ένα απλό σύστημα υδρόψυξης και να ξεκινήσω να δω τι παίζει, μέχρι να μπω στα πιο βαθειά αργότερα. Έχω αρκετές γνώσεις σε θέματα υπολογιστών και μου αρέσει να πειραματίζομαι.

Με καλή τιμή κτλ πήρα της Τhermaltake το bigwater 745 με το ψυγείο. Οι ταπεινές μου γνώσεις μου έλεγαν ότι θα σήκωνε και vga block και chipset Block. Έτσι τα πήρα και αυτά (thermaltake).

To σύστημα μου είναι ένας althlon XP 2400, albatron KX18DS Pro2 με 462 socket, μια Saphire x1650pro και τροφοδοτικό 500w Τhermaltake!!

Ύστερα απο μερικές ώρες τα έβαλα όλα πάνω (είχε δουλίτσα παναθεμα το :cool: ) και η εγχείρηση πέτυχε. Οι θερμοκρασίες καλές, καμία διαρροή όλα οκ!

Η σύνδεση που έκανα ήταν: Aντλία -> CPU ->Chipset(mb) ->το μικρό το ψυγειάκι ->VGA -> το μεγάλο το ψυγειάκι ->tank . Πιστέυω ότι είναι σωστή αυτή η σειρά.

Απο θέμα θορύβου έχω σχετικά μικρό αλλά ίσως με μια μεγαλύτερη αντλία να μειωθεί λιγάκι.

Το μοναδικό πρόβλημα ήταν ότι αναγκάστικα να πάρω ένα 462 socket clip γιατί αλλιώς δεν κούμπωνε το CPU Block στην μητρική μου.

ΤΩΡΑ οι απορίες μου και η βοήθεια σας.

1) Έχω μια μεγάλη σχετικα θερμοκρασία που απο ότι διάβασα είναι CPU Thermal Diode (δηλαδή λέει θερμοκρασία μέσα απο τον επεξεργαστή)

t3320_pic1.JPG

t3321_pic2.JPG

Τι μπορώ να κάνω??Μήπως δεν έβαλα καλά την πάστα?? Πως γίνεται η άλλη θερμοκρασία να είναι εντάξει? Οι θερμοκρασίες παίζουν ανάμεσα σε 55 και 65 βαθμούς. (btw οι σωλήνες του νερού ΔΕΝ είναι ζεστοί οπότε μάλλον η θερμοκρασία του νερού είναι σωστή σωστα?δεν έχω θερμόμετρο να το μετρήσω ακόμα)

2) Μόλις ανοίγω το everest μαζί με το speedfan η θερμοκρασία του επεξεργαστή πέφτει πάρα πολύ (μάλλον έιναι λάθος η conflict των προγραμμάτων??)

t3322_pic3.JPG

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι είτε σε idle είτε σε load έχω σχεδόν τις ίδιες θερμοκρασίες. Το ξέρω ... καλώς ήρθα στην υδρόψυξη.

Δώστε μου τα φώτα σας. Καλως σας βρήκα και πάλι :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι η σειρά θα έπρεπε να είναι:

το μεγάλο το ψυγειάκι -> Aντλία -> CPU ->Chipset(mb) ->το μικρό το ψυγειάκι ->VGA->tank

Ώστε έτσι το νερό μόλις ψύχεται να πάει αμέσως στον επεξεργαστή, μετά στο chipset που δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις, μετά να ξανακρυώνει για τη vga που συνήθως είναι το πιό ζεστό και πίσω στο tank

Link to comment
Share on other sites

Λές αυτό να φταίει φίλε Wizard? Ίσως να έχεις ένα δίκιο αλλά και έτσι όπως το έχω κάνει όταν ψύχεται πάει στο tank και κατευθείαν στον επεξεργαστή. Δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί σωστά? Βέβαια θα σκεφτώ σοβαρά την πρόταση σου γιατί ίσως είναι πιο σωστό όπως το λες. ’ντε σιγά σιγά να μου λύνονται οι απορίες για να μπορώ να κοιμάμαι ήρεμα :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η αντλία που έχεις έχει μικρή ροή (περίπου 400λ/ώρα) και μικρό μανομετρικό, η ροή του νερού μειώνεται πολύ λόγω των πολλών μπλόκ και γιαυτό έχεις σχετικά υψηλές θερμοκρασίες.Το ότι η θερμοκρασία δεν μεταβάλλεται πολύ από idle σε load είναι φυσικό και αυτό είναι ένα απ'τα πλεονεκτήματα της υδρόψυξης.Πιστεύω πως μια καλύτερη αντλία θα σου έλυνε το πρόβλημα.Η διάταξη που προτείνει ο Wizard είναι αποτελεσματικότερη απ'αυτήν που έχεις τώρα.Επίσης καλό θα ήταν εάν μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία με τοποθετιμένη την υδρόψυξη για να φανούν τυχόν λάθη/παραλείψεις που ίσως να έχεις κάνει ;)

Link to comment
Share on other sites

Aντλία -> CPU ->Chipset(mb) ->το μικρό το ψυγειάκι ->VGA -> το μεγάλο το ψυγειάκι ->tank

ειναι πιο σωστό γιατί στο ψυγείο θες το νερό να έχει τυρβώδης ροή για μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας προς το περιβάλλον. στο τανκ το νερό χάνει την κινητική του ενέργεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22

Aντλία -> CPU ->Chipset(mb) ->το μικρό το ψυγειάκι ->VGA -> το μεγάλο το ψυγειάκι ->tank

ειναι πιο σωστό γιατί στο ψυγείο θες το νερό να έχει τυρβώδης ροή για μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας προς το περιβάλλον. στο τανκ το νερό χάνει την κινητική του ενέργεια

Πολυ σωστα... και στο κατω κατω ποση θερμοκρασια να ανεβασει το νερο μεσα στο τανκ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apostolis22

Aντλία -> CPU ->Chipset(mb) ->το μικρό το ψυγειάκι ->VGA -> το μεγάλο το ψυγειάκι ->tank

ειναι πιο σωστό γιατί στο ψυγείο θες το νερό να έχει τυρβώδης ροή για μεγαλύτερη απαγωγή θερμότητας προς το περιβάλλον. στο τανκ το νερό χάνει την κινητική του ενέργεια

Aυτό που θα έλεγα είναι ότι καλύτερα το μπλοκ για Chipset να είναι τελευταίο πριν το τάνκ. Μια χαρά του είναι δεν έχει πρόβλημα, καλύτερα να μη προσθέτει έξτρα ζέστη για τη κάρτα γραφικών. Και γενικά παίζει και στο σύστημά σου η αφαίρεση του μονού ψυγείου λόγω της αδύναμης αντλίας να αποδίδει το ίδιο. Χάνεις απαγωγή θερμότητας αλλά κερδίζεις ροή που εν τέλει μπορεί να είναι το ίδιο αποτέλεσμα. Δε μπορώ να το κρίνω βέβαια πως θα πάει στο σύστημά σου απλά στο λέω για να το έχεις στα υπόψην.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα δοκίμασα την πρόταση του Wizard και έβαλα το ψυγείο ακριβώς πρίν απο τον επεξεργαστή. Μπορώ να πω ότι είδα μια μικρή μείωση 1-2 βαθμούς χαμηλώτερα. (κάτι είναι και αυτό)

Λέτε να δοκιμάσω να βγάλω το μικρό ψυγείο ε?Δεν είναι και τόσο έυκολο να κόβω και να ενώνω συνέχεια σωλήνες αλλά anyway. Εγώ πάντως ακόμα αναρωτιέμαι γιατί ενώ οι θερμοκρασίες είναι γύρω στο 40 , το CPU thermal diode είναι τόσο υψηλό?? Μήπως φταίει το block ?? Στην τελική πιστεύετε ότι η αντλία είναι λίγη για την σύνδεση που έχω κάνει?

Αν είναι να αλλάξω δηλαδή κάτι να αλλάξω την αντλία!Να πάρω μια μεγαλύτερη ε?Μην παίζω με τις σωληνώσεις συνέχεια!Αν είναι να λυθεί το πρόβλημα έτσι θα το κάνω! Οι θερμοκρασίες είναι καλές γενικότερα αλλα είναι υψηλές για υδρόψυξη?

Μήπως δεν είναι θέμα αντλίας και είναι θέμα ψυγείου, γι αυτό έχω αυτές τις θερμοκρασίες?

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους με βοηθάνε :)

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε λοιπόν μερικές φώτο απο το pc μου:

Το κουτί μου:

t3441_DSC01441.JPG t3442_DSC01443.JPG t3443_DSC01444.JPG

Μερικές πιο κοντινές που φαίνονται οι διασωληνώσεις:

t3438_DSC01434.JPG t3439_DSC01436.JPG

Το προβληματικό μέρος του pc... ο επεξεργαστής:

t3444_DSC01446.JPG t3445_DSC01447.JPG

Και τέλος με το πλαινό κλειστό:

t3440_DSC01439.JPG

Πάντως πρέπει να βρω κάποιον τρόπο να μειώσω λίγο το CPU Diode γιατί σε idle 55 και load 60 το σύστημα μου αρχίζει και γίνεται unstable μερικές φορές. Αύριο θα πάω να αγοράσω μια άλλη πάστα να δοκιμάσω μπας και φταίει αυτό. Δεν γίνεται όλα τα άλλα να έιναι 40 και αυτό 60 (έτσι νομίζω δηλαδή!)

Ότι νομίζετε ότι δεν είναι σωστό μου λέτε :hi:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.