Jump to content



Το pc κολλαει οταν κανω burn [Solved, PIO mode]


fusion

Recommended Posts

Πρεπει κανονικα να κολλαει το pc οταν βαζεις καποιο προγραμμα να καψει ενα cd/dvd?

Πες εχω βαλει το dvd shrink να κανει encoding και μετα burn με το nero. Ενταξει στο encoding κολλαει λιγο, λογικο ειναι, αφου το cpu usage ανεβαινει, στο burn γιατι να κολλαει ομως?

Κακη συνδεσμολογια dvd-rw? Λιγη μνημη το 512αρι? Κακο firmware?

Τα φωτα σας:D :D :help:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Ξεχασα να πω cpu:tomato: . Μιλαμε για εναν Pentium 630 Prescott

@sakis_the_fraud:

Λογω και του Bf2142 που παιζω, εχω cache memory απο το σκληρο γυρω στο 1GB. Θελει και αλλο? Δεν θυμαμαι αμα παει και αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Noname 400W:TD: , ηταν πακετο με το case που ειχα παρει, ενα innovator απο e-shop.

Ημουνα μικρος και δεν ηξερα...

Λετε να φταιει αυτο?

Πανω στο pc εχω 1 dvd-rom(MASTER), 1 dvd-rw(SLAVE), 1 hdd(SATA), και σε pci εκτος απο την grafix εχω και εναν tv-tuner? Λετε να τα εχει παιξει το PSU?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα παιδια αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα

Στο δικο μου πσ ειναι ενωμενος ο δισκος με το λειτουργικου στο ιδιο καναλι ide με το dvd-wr αρα μπορει να παιζει προβλημα bandwidth

Στο πσ μου εχω τον ιδιο ακριβος επεξεργστη και 512mb μνημη

Link to comment
Share on other sites

8εωριτικα τα 512 μνημης δεν ειναι λιγα.εγω εκαιγα δισκακια με τη μιση προ ετων και με το που πηγα στα 512 δεν υπηρχε προβλημα (με Α8λον ΧΡ 1600+)

γενικα οι εγγραφες δεν ειναι και τπτ το φοβερα απαιτιτικο σε ισχυ.νταξ 8ελε9ς μνημουλα για να μην τα κλανει το αντιγραφικο που εχει περιορισμενο buffer αλλα μην υπερβαλουμε κιολας.

8ελω να πιστευω οτι εαν ορισεις καλτυερα το ποσο της μνημης που τρωει το αντιγραφικο σου δεν 8α εχεις προβλημα.απλα δεν 8υμαμαι απο που ρυ8μιζεται αυτη η επιλογη γιατι με τα 2γιγα πλεον δεν ξαναασχολη8ηκα ποτε με αυτα.

τελος το τροφοδοτικο κατα τις εγγραφες ειναι αυτο που ζοριιζεται αρκετα.και εαν η ποιοτητα του ρευματος που δινει δεν ειναι καλη μπορει και να ειναι αυτο που σου δημιουργει το προβλημα.

δεν εχει καποιος φιλος σου ενα 2ο τροφοδοτικο για να το τσεκαρεις?μην μπαινεις τσαμπα σε εξοδα.ή διαφορετικα ολο και καποιος γνωστος σου 8α εχει 256/512 μνημη στο PC του.παρτην δανεικη για 1 ωρα και δες αν η συμπεριφορα με την προσ8ηκη μνημης ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερετε κατι, θα καβατζωσω οπως λετε απο εναν φιλο μου κανα αλλο 400αρι, αν και το παιδι δε νομιζω να εχει μαρκα noname εχει και αυτος, και θα τα βαλω να δουλεψουν μαζι.

Κατσε να τελειωσουν οι γιορτες να παω σπιτι μου και θα μαθω τελικα τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από InMyMemory

Οταν λες κολλαει τι εννοεις? Οτι δουλευει πολυ ο δισκος, σερνονται τα windows και δεν μπορεις να εκτελεσεις αλλες δουλειες παραλληλα?

Οτι σερνονται τα windows οπως ειπες. Φαντασου και surfing με δυσκολια κανει...:wall:

Link to comment
Share on other sites

Καλα και το δικο μου που ειναι Core2duo με 2giga ram μην νομιζεις πως δουλευει αψογα οταν γραφω για παραδειγμα dvd. Παντα υπαρχει μια καθυστερηση μεχρι να κανω καποια αλλη εργασια, η οποια θα ηταν πολυ μεγαλυτερη αν ειχα λιγοτερη μνημη η πιο αργο δισκο η πιο αργο επεξεργαστη.

Για να σου φερω ενα παραδειγμα, αμα γραφει dvd και τρεξω τον firefox, θα τον ανοιξει στον διπλασιο χρονο απο οτι θα εκανε αν δεν εγραφε dvd. Αμα τον κλεισεις και τον ξαναανοιξεις τον firefox τοτε θα τον ανοιξει πιο γρηγορα γιατι θα τον διαβασει απο την cache.

Δοκιμασες να απενεργοποιησεις τυχον antivirus, antispyware κτλ? Τετοιου ειδος προγραμματα επιβαρυνουν τον δισκο και την μνημη σε τετοιες λειτουργιες. Απο εκει και περα σιγουρα θα εχεις καλυτερες επιδοσεις αν βαλεις περισσοτερη μνημη η καποιον πιο γρηγορο δισκο αν και δεν νομιζω πως αξιζει να σκασεις φραγκα για κατι τετοιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fusion [Χθες, στις 23:39]

Ξερετε κατι, θα καβατζωσω οπως λετε απο εναν φιλο μου κανα αλλο 400αρι, αν και το παιδι δε νομιζω να εχει μαρκα noname εχει και αυτος, και θα τα βαλω να δουλεψουν μαζι.

Κατσε να τελειωσουν οι γιορτες να παω σπιτι μου και θα μαθω τελικα τι παιζει.

Επισης δεν πιστευω πως αν αλλαξεις τροφοδοτικο, θα αλλαξει κατι. Τσαμπα ταλαιπωρια :p

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη ο Crazyant ειχε πει λιγο πριν απο προσωπικη εμπειρια οτι ακομα και με 256MB παλαιοτερα δεν ειχε προβλημα ενω στη περιπτωση σου ακομα και με συγχρονο pc κατι καταλαβαινεις απο κολλημα (σε σενα ειναι αισθητο?), θελω να πιστευω και εγω οτι κατι εχει σχεση με το paging και την cache memory σε αυτες τις περιπτωσεις. Εναλλακτικα θα δοκιμασω να βαλω και αλλο psu οπως ειπα.

Για anti-virus που ειπες δεν εχω αλλα απο χρηση μνημης εχω 280MB με το που ξεκιναει το συστημα ...κοινως μας φαγανε τα services:boxed:

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε αν το DMA στο αντιγραφικό είναι ενεργοποιημένα απο τον device manager. Αν όχι αυτό μάλλον είναι η αιτία του προβλήματος.

Παιδιά τι σχέση έχει το τροφοδοτικό που του λέτε του ανθρώπου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

Τσεκαρε αν το DMA στο αντιγραφικό είναι ενεργοποιημένα απο τον device manager. Αν όχι αυτό μάλλον είναι η αιτία του προβλήματος.

Παιδιά τι σχέση έχει το τροφοδοτικό που του λέτε του ανθρώπου;

Οπα πρωτη φορα το ακουω αυτο. Μπορεις να μου πεις το DMA τι ακριβως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παίδες το πρόβλημα (τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω) το είχα και γω με εναν prescott πάνω σε μία P4C800 ASUS socket 478,και αφού μου μάμησε το κέρατο να το βρώ

το ανακάληψα σε BIOS UPTADE σαν HOT FIX μέσα την INTEL (που αλλού άλλωστε).

Ελπίζω να σε βοηθήσα .....:beer:

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνεις στον device manager κατόπιν βρίσκεις το DVDR και τσεκάρεις έαν τρέχει σε DMA (Direct memory access, αν είναι σε ΡΙΟ τότε όταν λειτουργεί το cd-rom γονατίζει ο υπολογιστή). Στο σύστημα μου η αλλαγή DMA γίνεται απο τους IDE ATA/ATAPI controllers οπότε πήγαινε και εκεί μια βόλτα να ελέγξεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.