Jump to content



Sony handycam hdd + usb2.0 problem


x-treme

Recommended Posts

Για χαρά!

Αγόρασα σχετικά πρόσφατα μία κάμερα sony dcr-sr50 (με σκληρό δίσκο). Το εν λόγω μοντέλο συνδέεται με τον υπολογιστή μέσω usb 2.0.

O υπολογιστής βρίσκεται στο πατρικό μου, και είναι κάπως παλιός. Είναι ένας Pentium III στα 800MHz. Μητρική QDI ADVANCE 10E. Πάνω έχω Windows XP SP2.

Επειδή δεν είχε USB2.0, του έβαλα ένα PCI controller SUNIX USB4212V.

Όταν λοιπόν συνδέω την κάμερα στις παλιές usb 1.1 δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, όταν ρυθμίζω την κάμερα σε "πλήρη ταχύτητα" (δηλαδή πάλι usb1.1) και τη συνδέσω στις καινούριες usb2.0 του κοντρόλλερ όλα είναι μια χαρά. Αν όμως βάλω την κάμερα να λειτουργήσει σε ταχύτητα usb2.0 αντιμετωπίζω προβλήματα. Ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος όταν μπαίνει μια συσκευή usb, αλλά δεν αναγνωρίζεται ως εξωτερικός δίσκος και επιπλέον ψιλοκολλάει το σύστημα (ειδικά η γραμμή εργασιών). Όταν βγάλω την κάμερα, όλα μέλι γάλα.

Παρόλα αυτά, το usb stick 1GB που έχω λειτουργεί άψογα σε usb2.0.

Στα συμβάντα του συστήματος βγαίνουν τα εξής λάθη:

"Το πρόγραμμα οδήγησης εντόπισε ένα σφάλμα ελεγκτή στο "\Device\Harddisk2\D". "

(The driver detected a controller error on \Device\Harddisk2\D)

και

"Εντοπίστηκε σφάλμα στη συσκευή \Device\Harddisk2\D κατά τη διάρκεια μιας λειτουργίας σελιδοποίησης."

(An error was detected on device \Device\Harddisk2\D during a paging)

Μέχρι τώρα, έχω βάλει τους τελευταίους οδηγούς για τον usb controller, το τελευταίο (2001) BIOS της μητρικής... και το πρόβλημα παραμένει.

Βοήθεια κανείς???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.