Jump to content


P5W-DH μικροπροβληματα!!!


triantis7

Recommended Posts

Γεια σας παίδες.Έχω κάποια προβλήματα με την ASUS P5W-DH Deluxe!!

Λοιπόν αρχικά να πώ οτι οταν μπουταρει και παταω Del να μπει στο BIOS,πολλές φορές δεν μπαίνει σαν να μην πατάω καθόλου το Del!!

’λλο πρόβλημα είναι οτι η μητρική είναι λίγο "αργή".Τι εννοώ:Όταν ανοίγω το pc και ειμαι στο post screen μενει εκει για περίπου 20-30 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει και μπουτάρει.Επίσης όταν σβήνω το pc αφου τερματίσουν τα windows και ακούω και τους σκληρούς να σβήνουν για περίπου 4 δευτερόλεπτα μένει αναμένη η μητρική και τα ανεμιστηράκια (στην ουσια γυρνάνε τα ανεμιστηράκια μονο για αυτα τα 4 δευτερόλεπτα!!).

Τα τελευταία δεν είναι και τόσο μεγάλα προβλήματα όσο το πρώτο γιατι δεν μπορω να μπω στο bios!!Θέλω να παίξω με o/c και δεν μπορώ!!!

Να πω οτι η μητρική έχει το τελευταίο bios...

Έχει κανεις αντιμετωπίσει τέτοιου είδους προβλήματα με αυτο το mobo??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αυτο με το del ξεχάστε το!!

Έφταιγε το υπερσύγχρονο Logitech MX-3000!!!

Το πληκτρολόγιο δεν δουλεύει αν δεν μπουτάρουν τα windows!!Τι να πω...Τελείως άκυρο...

Μάλλον πάει για αλλαγή το MX-3000!!

Link to comment
Share on other sites

δεν φταει το keyboard...

σε ποιες usb 8υρες βαζεις το π[ληκτρολογιο?

χρησημοποιησε οπως βλεπεις την μητρικη (απο την πισω μερια),απο πανω προς τα κατω τις πρωτες 2 8υρες.επισης ενεργοποιησε απο το bios την επιλογη για usb keyboard support

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις θύρες το έχω..

Τελοσπάντων... εχει κανεις ιδεα γα το άλλο??

Αρχική απάντηση από triantis7

’λλο πρόβλημα είναι οτι η μητρική είναι λίγο "αργή".Τι εννοώ:Όταν ανοίγω το pc και ειμαι στο post screen μενει εκει για περίπου 20-30 δευτερόλεπτα και μετά συνεχίζει και μπουτάρει.Επίσης όταν σβήνω το pc αφου τερματίσουν τα windows και ακούω και τους σκληρούς να σβήνουν για περίπου 4 δευτερόλεπτα μένει αναμένη η μητρική και τα ανεμιστηράκια (στην ουσια γυρνάνε τα ανεμιστηράκια μονο για αυτα τα 4 δευτερόλεπτα!!).

Να πω οτι η μητρική έχει το τελευταίο bios...

Έχει κανεις αντιμετωπίσει τέτοιου είδους προβλήματα με αυτο το mobo??

Link to comment
Share on other sites

Το ο,τι παραμένει για λίγα δευτερόλεπτα "ανοιχτό" το σύστημα, το κάνει και η δικιά μου.

Εγώ το βλέπω κάτι σαν το turbo-timer που βάζουν σε αυτοκίνητα, απλώς σβήνουν τα πάντα εκτός από τα ανεμιστήρια για λίγο. Δέν είναι πρόβλημα αυτό.

Για το slow-post, δοκίμασε να αλλάξεις από το bios τα IDE ports σε "not installed" άν έχεις μόνο SATA drives.

Επίσης, από το hardware monitor του bios, απενεργοποίησε ό,τι έχει να κάνει με fans.

Αυτά από ξένο site που δέν θυμάμαι πιό είναι. Δοκίμασέ τα. Δέν έχεις να χάσεις και τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=110193

διαβασε τις πρωτες 5 σελιδες.μετα γινεται υπερβολικα χαοτικο το 8ρεντ...179 σελιδες συνολο...

τα περισσοτερα προβληματα εχουν λυ8ει απο μααμ πλεον με τα καινουρια bios που ερχονται οι μητρικες.

επισης το 60% των "προβληματων" οφειλονται σε απειρια/μλκια/ασχετοσυνη των χρηστων για αυτο και γεμησαν 180 σελιδες...

τα βασικα που χρειαζεσαι υπαρχουν στην πρωτη σελιδα

enjoy reading :flower:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.