Jump to content



Ανανέωση ή νέο σύστημα;


B@b!s

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Καταρχήν θα πρέπει να πώ πως έχω ξαναποστάρει για ένα παρόμοιο δίλημμα, αλλά είχα αφήσει την απόπειρα στν μέση..! Μετά λοιπόν απο κάποιο χρονικό διάστημα και αφου πιστεύω πως είμαι και σε μια καλύτερη οικονομική κατάσταση ξαναρχίζω:

Έχω τον εξής Η/Υ:

CPU: P4 2,4 Ghz

Mobo: Asus P4S8X

RAM: 512mb ddr (με ένα ακόμη slot free, σύνολο slots: 3 )

GPU: ATI 9000 pro 64Mb

Έχω τις εξής σκέψεις:

1. Αγορά των κάτωθι εω λόγω ανανέωσης:

RAM: 1x1gb ddr 400 mhz 65

GPU: 6600gt agp (second hand) 55

Σύνολο: 105

2. Αγορά των κάτωθι λόγω αναβάθμισης:

RAM: Mushkin 2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 159

CPU: AMD Athlon 64X2 (sAM2) 4600 (2.4GHZ, 2x512) 115

MOBO: Sapphire PURE Innovation R690G HDMI 119

GPU: Ακόμα σε αναζήτηση αλλά μάλλον θα βρώ κάποια second hand

Σύνολο: 393

Προτάσεις, σκέψεις και ιδέες δεκτές!

Ερώτηση: Πόσο μπορούν να πιάσουν τα ήδη υπάρχοντα υλικά που έχω;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

για τα υλικα που εχεις δεν βλεπω να πιανουν πανω απο 60...για το νεο συστημα προτεινω να παρεις φτηνοτερη μνημη (εστω και 1gb ddr 533) και να δωσεις κατιτις παραπανω για επεξεργαστη σε core 2 μερια...και 4gb ddr2 800 βαλεις δεν θα ωφεληθεις οσο θα ωφεληθεις απο τον δυνατοτερο επεξεργαστη...gpu περιμενε καμια 8600...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι είδα εδώ ο πιο παραπλήσιος C2D είναι ο 6400 με ελαφρά καλύτερες επιδόσεις σε ορισμένα όμως συγκριτικά, αλλά στην τιμή είναι +90!! Αξίζει για τόσο μικρή διαφορά να δώσω τόσα λεφτά παραπάνω?

Επίσης έχω την εντύπωση πως αν θέλω μετά αναβάθμιση σε τετραπύρηνο θα πρέπει να αλλάξω μητρική, ενώ απο πλευράς AMD δεν θα χρειαστεί κάτι τέτοιο.

Και μια άλλη απορία: ο Athlon 64X2 (sAM2) 4600 (2.4GHZ, 2x512) που δίνει το πλαίσιο (http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1038&product=860670&tab=specs) είναι με πυρήνα Toledo ή Windsor? (η απορία αυτή προέκυψε όταν πήγα στο Tom's Hardware για να δω τα συγκριτικά εδώ http://www23.tomshardware.com/cpu.html?modelx=33&model1=467&model2=477&chart=174)

Link to comment
Share on other sites

και τον c2d 4300 να παρεις μπορει να κλοκαρει τρελλα και να ριξει στα αυτια ενος στοκ 4600 αν βεβαια κλοκαρεις γενικα...οσο για τους 4πυρηνους....μηπως βιαζεσαι λιγο?θελω να πω δεν κυκλοφορει εδω καποιο 4πυρηνο μοντελο της amd αποτι ξερω και οταν κυκλοφορησει θαχει μια μη ευκαταφρονητη τιμη υποθετω...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω κλοκάρει ποτε μου, δεν λέω όχι βέβαια σε ένα τέτοιο σκεπτικό αλλά δεν ξέρω τον χριστό μου απο OC! :tomato: :whistling

Δλδ σε περιπτωση OC θα έχω καλύτερα αποτελέσματα με τον 4300 παρά με τον 4600? (να δω βέβαια πως θα κάνω αυτο το OC, αλλά λέμε τώρα!)

Υ.Γ.: Σε ποιανού cpu την ισχύ θα φτάσω σε κάθε περιπτωση με τους 2 προαναφερθέντες επεξεργαστες σε ένα απλό και εύκολο (υπάρχει κάτι τέτοιο?!?) και για αρχάριους OC πάντα...!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aspirin [Σήμερα, στις 14:02]

γιατί θές να κάνεις την αναβάθμιση? Σου χρειάζεται ή έτσι για να είσαι μέσα στα πράγματα?

Ε, δεν είμαι απο τα άτομα που θα σκάσει χρήματαγια να κάνει αναβάθμιση μόνο και μόνο για να είναι μέσα στα πράγματα...! Απλα σέρνεται ο Η/Υ και δεν μπορεί να τραβήξει με τα νέα παιχνίδια όπως επίσης και με διάφορες εφαρμογές multimedia (μη επαγγελματικές). Εξάλλου αν ήθελα απλα να είμαι μέσα στα πράγματα θα έκανα έσως αναβάθμιση, αλλά όπως βλέπεις είμαι ανάμεσα σε αναβάθμιση και ανανέωση...εσυ τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου χρειάζεται η επιπλέον ισχύς, τότε προχώρα στην ανανέωση χωρίς δεύτερη σκέψη. Για μένα η αναβάθμιση είναι πεταμένα χρήματα γιατί δίνεις πολλά και παίρνεις λίγα. Ενώ το καινούριο σύστημα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gbak εχω την εντυπωση σε λιγο καιρο θα πεσουν και οι conroe...οποτε τσιμπας εναν 6600 και εισαι super...αυτο ισχυει και για τις gpu με την ελευση του r600...

Σωστό και αυτό...αλλά πόσος καιρός είναι αυτός ο "λίγος καιρός"??? :unsure:

Αρχική απάντηση από aspirin [Σήμερα, στις 14:16]

Εφόσον σου χρειάζεται η επιπλέον ισχύς, τότε προχώρα στην ανανέωση χωρίς δεύτερη σκέψη. Για μένα η αναβάθμιση είναι πεταμένα χρήματα γιατί δίνεις πολλά και παίρνεις λίγα. Ενώ το καινούριο σύστημα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Ουσιαστικά η αναβάθμιση που λέω αλλάζει όλο το σύστημα, γιατί το μόνο που μένει ίδιο είναι το κουτί, ο HDD, τα DVDR, DVDRW, floppy!Motherboard, gpu, cpu, ram αλλάζουν! Λες να έπρεπε να το πώ νέο σύστημα?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Και στοκ ο 4300 είναι πιο γρήγορος από τον 4600+.

160euro o 4300, 90euro για μια 965 μητρική, 125 για τις crucial 2gb ddr2 και είσαι κυριλλέ. Τώρα επειδή χρειάζεται μια κάρτα γραφικών θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά από τις λύσεις που προτείνεις είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Για κάρτα θα πρότεινα την twintech 7600gt.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 14:44]

Και στοκ ο 4300 είναι πιο γρήγορος από τον 4600+.

160euro o 4300, 90euro για μια 965 μητρική, 125 για τις crucial 2gb ddr2 και είσαι κυριλλέ. Τώρα επειδή χρειάζεται μια κάρτα γραφικών θα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω, αλλά από τις λύσεις που προτείνεις είναι πολύ μεγάλη η διαφορά. Για κάρτα θα πρότεινα την twintech 7600gt.

O 4300 στοκ πιο γρήγορος απο τον 4600+?? Σε ποιο benchmark? Στο tomshardware που βλέπω ο 6400 έχει ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις απο τον 4600+...

Στον συνδυασμό με τον amd έχω βάλει την MOBO: Sapphire PURE Innovation R690G HDMI επειδή έχει onboard την X1250 (να την έχω για αρχή δλδ και μετά πάω σε κάποια άλλη). Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν υποστηρίζει crossfire...

Link to comment
Share on other sites

φιλε και να κανεις αναβαθμιση σε αυτον τον υπολογιστη που εχεις δεν πιστευω να δεις και μεγαλη διαφορα...

αν εχεις τα λευτα πανε καλυτερα σε C2D.

αυτην την περιοδο το ονομα AMD δεν παιζει καθολου.

μπορουν να το επιβεβαιωσουν και οι ιδιοι οι φανατικοι AMD-ακηδες.

οποτε ακολουθα τις συμβουλες των παραπανω για να διαλεξεις τα parts...

Link to comment
Share on other sites

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2duo-shootout.html

Εδώ έχει τέστ με τον 6300 (που είναι ελάχιστα πιο γρήγορος από τον 4300), αλλού χειρότερος αλλού καλύτερος σε σχέση με τον 4600+. Τελικά σε σύγκριση με τον 4300 πρέπει να είναι ελάχιστα καλύτερος ο 4600+, σε μερικά τέστ αλλά όχι σε όλα,βάσει πάντα των διάφορων τέστ που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Το θέμα είναι ότι αν κλοκάρεις(ίσως σου προκύψει στο μέλλον αυτό) έστω και λίγο , δε τον πιάνει ούτε ο fx62. Το μόμπο που λες, τι να το κάνει το crossfire? Δλδ υπάρχει περίπτωση να πάρεις επιπλέον 2 κάρτες γραφικών να τις βάλεις πάνω? Επειδή δε το νομίζω πιστεύω δε πρέπει να σε απασχολεί το θέμα του crossfire. Αν είναι όμως να βολευτείς με την Onboard, χωρίς να μπορώ να κρίνω αξιόπιστα, φοβάμαι πως μια 6600gt στο παλιό σύστημά σου θα αποδίδει καλύτερα στα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 15:06]

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core2duo-shootout.html

Εδώ έχει τέστ με τον 6300 (που είναι ελάχιστα πιο γρήγορος από τον 4300), αλλού χειρότερος αλλού καλύτερος σε σχέση με τον 4600+. Τελικά σε σύγκριση με τον 4300 πρέπει να είναι ελάχιστα καλύτερος ο 4600+, σε μερικά τέστ αλλά όχι σε όλα,βάσει πάντα των διάφορων τέστ που υπάρχουν στο διαδίκτυο. Το θέμα είναι ότι αν κλοκάρεις(ίσως σου προκύψει στο μέλλον αυτό) έστω και λίγο , δε τον πιάνει ούτε ο fx62. Το μόμπο που λες, τι να το κάνει το crossfire? Δλδ υπάρχει περίπτωση να πάρεις επιπλέον 2 κάρτες γραφικών να τις βάλεις πάνω? Επειδή δε το νομίζω πιστεύω δε πρέπει να σε απασχολεί το θέμα του crossfire. Αν είναι όμως να βολευτείς με την Onboard, χωρίς να μπορώ να κρίνω αξιόπιστα, φοβάμαι πως μια 6600gt στο παλιό σύστημά σου θα αποδίδει καλύτερα στα παιχνίδια.

Με την onboard θα βολευτώ για περίπου ενα-δυο μήνα απο την αγορά των κομματιών. Το να κλοκάρω έστω και λίγο τον 4300 είναι κάτι το εύκολο? Απο τα λίγα που έχω διαβάσει θα πρεπει να πάρω μια καλή ψύξη για τον επεξεργαστή και τισ μνήμες μου...σωστα ή λέω μπαρούφες??? :wassat:

Η πρόταση σε C2D μεριά απο θέμα μητρικής τι περιλαμβάνει? Chip intel 965 ή 975?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Με την onboard θα βολευτώ για περίπου ενα-δυο μήνα απο την αγορά των κομματιών. Το να κλοκάρω έστω και λίγο τον 4300 είναι κάτι το εύκολο? Απο τα λίγα που έχω διαβάσει θα πρεπει να πάρω μια καλή ψύξη για τον επεξεργαστή και τισ μνήμες μου...σωστα ή λέω μπαρούφες??? :wassat:

Η πρόταση σε C2D μεριά απο θέμα μητρικής τι περιλαμβάνει? Chip intel 965 ή 975?

Αν πάρεις τα κατάλληλα κομμάτια, δλδ μνήμες που να πηγαίνουνε τουλάχιστον 400Mhz, όπως αυτές που λες ή αυτές που σου είπα, και ένα μόμπο 965 θα σου φανεί πολύ εύκολο μέχρι τα 3ghz σίγουρα, χωρίς ιδιαίτερες ψύξεις,ακόμη και την στοκ.Προφανώς μπορείς να ανέβεις αρκετά παραπάνω, απλά σου βάζω ένα κάτω όριο για αρχή που το έχουνε φτάσει όλοι οι ανάλογες συνθέσεις, στο οποίο δε παίζει να σε έχει κανένας amd.

Link to comment
Share on other sites

Τι αξίζει καλύτερα και σαν value for money αλλά και σαν OC, ένας 4300 ή ένας 6300? Η διαφορά τους είναι 10. Δλδ με ένα απλό OC θα φτάσω επιδόσεις ενός 6400? (μπορεί να φαίνονται λίγο λαλακία οι ερωτήσεις που κάνω αλλά όπως είπα πριν δε ξέρω χριστο ακόμα για OC!!)

Υ.Γ.: Ευχαριστώ για τις γρηγορές και κατατοπιστικές απαντήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

να φτασεις εναν 6400????????????αυτο το λες για αστειο ετσι δεν ειναι???στο neoseeker.com ενας 4300 (βεβαια με εξτριμ ψυξη/μνημες/μοβο) φτανει εναν στοκ QX6600.......δεν σου λεω βεβαια οτι θα καταφερεις κι εσυ κατι αναλογο αλλα λιγο να τον κλοκαρεις ανεβαινεις αρκετα...ψυξη μη σε απασχολει αν εχεις στοκ συχνοτητες...

για την ελλειψη γνωσεων μη φοβασαι...εδω εγω που ειμαι ασχετος στο οc απλα με ανεβασμα του FSB πηγα τον 6600 στα 2,7.Δηλ +40 απο εναν 6700(πουναι 200ευρωπουλα ακριβοτερος)...εννοειται βεβαια πως οσο πιο ψηλα πας σε οβερκλοκινγκ τοσο καλυτερες γνωσεις/επεμβασεις/υλικες υποδομες/ψυξεις/προσοχη/τυχη χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tsakonas [Σήμερα, στις 16:14]

να φτασεις εναν 6400????????????αυτο το λες για αστειο ετσι δεν ειναι???

Βλέπεις να γελάω?? :laughing::p:hehe:

Απο τις περίπτώσεις 2nd hand που αναφέρω πιο πάνω τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.