Jump to content


Cpuz και 6600


Jasim

Recommended Posts

Παιδιά πρόσφατα αγόρασα την Gigabyte N680SLI-DQ6 μαζί με έναν C2D 6600 και μνήμες

A-Data extreme DDR2 800+

Όλα δουλέυουν default και τρέχοντας το cpu-z παίρνω ότι ο επεξεργαστής μου δουλεύει στα 1600ΜΗz με πολλαπλασιαστή 6 αντί 2400ΜΗz και χ9. Βέβαια κάνει κάτι αναλαμπές του ενός δευτερολέπτου και βλέπω τα 2400 και χ9 αλλά για ένα δευτερόλεπτο.

Ψάχνοντας σε ξένα forum βρήκα ότι απενεργοποιείς στο bios το CPU EIST FUNCTION και δουλεύει αλλά τίποτα και μ αυτό.

:help::help::help:

Ιδού και τα πειστήρια:

cpuzqk2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 16:10]

κανοντας disable την C1E επιλογη δεν θα σου ριχνει τον multi στο 6.

Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση :D

Βοήθησέ με όμως γιατί λόγω ελαφράς ασχετοσύνης δεν καταλαβαίνω τι είναι το C1E :o

Link to comment
Share on other sites

χονδρικα και γρηγορα πηγαινε control panel-power options-power schemes-set power scheme to "home office desk" και εισαι οκ........

αυτο που ειδες παντως ειναι νορμαλ και βοηθαει πολυ στην ψυξη........θα προτεινα να το αφησεις οπως ειναι...οταν θες ισχυ,γυρναει μονο του στα 2400........

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ!!!

Το βρήκα το C1E ο στραβός(ήταν από πάνω από το EIST) και κάνοντάς το disable βλέπω τις κανονικές τιμές. Είναι όμως εντάξει να το κάνω disable;

Τsakonas μου λες ότι και να μην το κάνω disable, το λειτουργικό καταλαβαίνει από μόνο του πότε χρειάζεται περισσότερη ισχύ και τα "χώνει" αυτόματα ο επεξεργαστής;

Σημείωση ότι δεν έχω την ψύκτρα της Intel αλλά μια INFINITY σούπερ ντούπερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής σου, προσαρμόζει την απόδοσή του ανάλογα με τις απαιτήσεις του λειτουργικού/προγραμμάτων.

Είναι αυτό που λέμε idle (δεν κάνει τπτ) και load (φορτίο).

Αυτό ρωτάς?

Ή μήπως για κανένα feature όπως το Cool 'n' Quiet των AMD?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jasim [Σήμερα, στις 17:55]

Παιδιά ευχαριστώ!!!

Το βρήκα το C1E ο στραβός(ήταν από πάνω από το EIST) και κάνοντάς το disable βλέπω τις κανονικές τιμές. Είναι όμως εντάξει να το κάνω disable;

Τsakonas μου λες ότι και να μην το κάνω disable, το λειτουργικό καταλαβαίνει από μόνο του πότε χρειάζεται περισσότερη ισχύ και τα "χώνει" αυτόματα ο επεξεργαστής;

Σημείωση ότι δεν έχω την ψύκτρα της Intel αλλά μια INFINITY σούπερ ντούπερ!!!

ναι βρε,αυτη ειναι η """μαγκια"""...και καλα μονον οταν χρειαζεται ισχυς δινει γκαζια...βεβαια αν κλοκαρεις καλυτερα να ειναι off...επισης εχω παρατηρησει οτι παρολο ποτ λειτουργει ικανοποιητικα και ριχνει και τις θερμοκρασιες οδηγει σε μερικα ανεξηγητα μικρο-λαθη(πχ στο ορθος βγαζει λαθος του επεξεργαστη,δεν αναγνωριζει μερικα dvd κλπ") οποτε αστο ανοιχτο και απλα εχε το υποψη σου στο troubleshooting

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dr. Gonzo [Χθες, στις 18:46]

Ο επεξεργαστής σου, προσαρμόζει την απόδοσή του ανάλογα με τις απαιτήσεις του λειτουργικού/προγραμμάτων.

Είναι αυτό που λέμε idle (δεν κάνει τπτ) και load (φορτίο).

Αυτό ρωτάς?

Ναι όντως αυτό ρωτούσα απλά δεν το ήξερα :tomato:

Giorgos th, Tsakonas και Dr.Gonzo σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.