Jump to content



Πληροφορίες για χαρακτηριστικά μνημών


B@b!s

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει ή να μου παραθέσει κάποιο λινκ για το τι ακριβώς είναι το cas latecy και τα timings τψν μνημών? Ξεκίνησα λίγο "διαβασμα" και θα ήθελα μερικές πληροφορίες!!

Link to comment
Share on other sites

εντελως χονδρικα...οσο μικροτεροι ειναι οι αντιστοιχοι αριθμοι τοσο γρηγοροτερες οι μνημες(αλλα και τοσο πιο πολυ ζοριζονται_>αρα περισσοτερη θερμοκρασια)...αλλα αν τα πας πολυ χαμηλα υπαρχουν κινδυνοι ασταθειας..

Link to comment
Share on other sites

GSKILL DDR2 2GB KIT 800MHZ F2-6400

Τι έχεις να πεις για αυτες? Τις έχω βρει καινούριες 172

Δλδ το CL ππέπει να είναι χαμηλότερο? Για τα timings κάτι έχω ακούσει, αλλά για το CL τιποτα!

Τις διαφορές στα timings τις είδα (4-4-4-12 για τις teamextreme και 5-5-5-15 για τις gskill), αλλά ακόμα δεν μου λένε πολλά! Στο μέλλον θα μου φανεί η διαφορά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

GSKILL DDR2 2GB KIT 800MHZ F2-6400

Τι έχεις να πεις για αυτες? Τις έχω βρει καινούριες 172

Δλδ το CL ππέπει να είναι χαμηλότερο? Για τα timings κάτι έχω ακούσει, αλλά για το CL τιποτα!

ίδιο πράγμα είναι σχεδόν σκέψου! ;)

Kαλή τιμή για τις μνήμες αρκεί να ξέρεις τι τσίπ φοράνε ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Σήμερα, στις 01:07]

ίδιο πράγμα είναι σχεδόν σκέψου! ;)

Να δω αν καταλαβα καλά:

1. Τα timings υπολογίζονται κάπως έτσι: 4x4x4=12 για τις teamextreme και 5x5x5=15 για τις gskill) σωστα? :unsure:

2. Το CL "βγαίνει απο τα timings? CL4 και CL5? Αλλα τι σημαίνει που οι teamextreme έχουν χαμηλότερα timings? :unsure:

:confused:

Το τσιπάκι που φοράνε οι teamextreme αποτι λεει το λινκ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36516

είναι πολύ καλό το θέμα είναι δεν ξέρω για τις gskill αλλά πιστεύω αυριο να μάθω!

Αυτές εδώ τι σου λένε?

Mushkin Ram 2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 159

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925683

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από B@b!s

Να δω αν καταλαβα καλά:

1. Τα timings υπολογίζονται κάπως έτσι: 4x4x4=12 για τις teamextreme και 5x5x5=15 για τις gskill) σωστα? :unsure:

2. Το CL "βγαίνει απο τα timings? CL4 και CL5? Αλλα τι σημαίνει που οι teamextreme έχουν χαμηλότερα timings? :unsure:

:confused:

Το τσιπάκι που φοράνε οι teamextreme αποτι λεει το λινκ http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36516

είναι πολύ καλό το θέμα είναι δεν ξέρω για τις gskill αλλά πιστεύω αυριο να μάθω!

Αυτές εδώ τι σου λένε?

Mushkin Ram 2GB Kit DDR2 800 5-5-5-12 159

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925683

Όχι, είσαι λίγο μπερδεμένος αλλά δε πειράζει δε γεννηθήκαμε να τα ξέρουμε όλα :)

το κάθε ψηφίο στα timings είναι ανεξάρτητο. Το πρώτο που είναι το βασικότερο, λέγεται το cas latency ή αλλιώς Cl , και εντάσετται στα timings αυτό.Τα αλλά είναι λιγότερα σημαντικά αλλά επηρρεάζουν.

Πόσα θες να δώσεις για μνήμες?Σε άλλο τόπικ σου πρότεινα καλά μνημόνια, δες τις gskill τι φοράνε, για τις Mushkin Θα σε γελάσω, όλο και κάποιος θα τις έχει πάρει να μας πει εντυπώσεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το τοπίο αρχίζει να καθαρίζει...και χωρίς να δώσω 5χιλιαρο σαν την βλαχοπουλου! :p

Στο άλλο θέμα μου πρότεινες τις teamextreme που σου ανέφερα πιό πάνω, αλλά πάει 25 πιό πάνω απο τις gskill και 50 πιο πάνω απο τις mushkin! Όσο για τις μνήμες πιστεύω πως σαν όριο είναι καλά η τιμή των gskill. Έχουμε και άλλα πράγματα να πάρουμε! :p

Υ.Γ.: στο άλλο θέμα σε είχα ρωτήσει κάτι για ένα mobo για δες το λίγο αν έχεις όρεξη και ώρα! http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=37581&perpage=20&pagenumber=3

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα εγώ σαν σπαστικός να σου παραθέσω τις δικές μου απόψεις (δεν έχω ιδέα απο OC ακόμα, οι απόψεις με μάραναν! :p ):

1. Mobo: Η ds4 έχει το νέο revision, ποιός ο λόγος που προτείνεις την s3 και όχι κάποια asus p5b ας πούμε?

2. PSU: Ε, πέσε λίγο στο psu! Νομίζω πως ένα tagan 50ο ή ένα hiper 580 typer blue θα κάνει την δουλειά, τι λες?

3. CPU: :banging:

4. Cooling: :clap:

5. GPU: :T:

6. RAM: Λέω να πάω σε 800mhz σε buffalo firestix ή gskill 2gb kit (και οι 2 τελικα έχουν το D9GMH και είναι στα 170-175). Πιστεύεις πως δεν αξίζει την διαφορά? Πρόσεξα πως οι crucial δεν έχουν καθόλου παθητική ψύξη επάνω τους...δεν είναι ένα μείον αυτο?

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντησεις και το ενδιαφερον man και sorry αν σε ψιλοπρίζω αλλά είμαι στην ανάπτυξη ακόμα και ρωτάω για να μαθαίνω! :p

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν είναι πρήξιμο, αν ήτανε δε θα απαντούσα έτσι? ;) Βοηθάμε με ότι ξέρουμε.

Οκ αν βρίσκεις τόσο τις μνήμες που λες να τις πάρεις. Η επιπλέον ψύξη για τις crucial κάνει 10ευρά(κουβέρτες), και πιθανό να έχουνε και αυτές d9gmh, οπότε γιατί να μη γλιτώσεις τα φράγκα?Αλλά δεν είναι σίγουρο τι τσιπάκια θα φοράνε,δε ξέρουμε ακόμη αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να έχουνε τα καλά, ωστόσο αν τα έχεις τα επιπλέον λεφτά να πάρεις buffalo/g.skill για σιγουριά.

Το τροφοδοτικό είναι επένδυση για τυχόν μελλοντική αναβάθμιση είτε σε δίσκους είτε σε κάρτες κτλ. Δε νομίζω αξίζει να τσιγκουνευτείς 20-30 ευρά, γνώμη μου πάντα.Επιπλέον το καλό ποιοτικά τροφοδοτικό βοηθάει πολύ στο overclocking. Έχοντας Seasonic δεν έχω παρά να στο προτείνω και με το παραπάνω γιατί δεν υπάρχει κάτι που δε μου αρέσει σε αυτό!

Για τις Ds4 δε ξέρω ειλικρινά πόσο καλό είναι το νέο ρεβίζιον,μπορεί να είναι τέλεια, τα παλιά ήτανε άστα να πάνε. Αν θες να είσαι σίγουρος πήγαινε με κλειστά μάτια σε ό,τι σου είπαμε, είτε S3 είτε Asus p5b γιατί απλά είναι δοκιμασμένες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [12-04-2007 14:15]

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=26174032&product=922625

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλα αυτή η ψύκτρα ειναι για Intel socket 478.Πώς θα κάτσει πάνω στον E6400 (socket 775) ?? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cranky

Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλα αυτή η ψύκτρα ειναι για Intel socket 478.Πώς θα κάτσει πάνω στον E6400 (socket 775) ?? :blink:

Socket ΑΜD AM2 INTEL (775) AMD (940) AMD (939) AMD (754) INTEL (478)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.